Uutispuuroa

Oletko keittänyt koskaan sitä?
Se on mahtavan hyvää, mutta pitää hauduttaa kauan.
12309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Minä olen keittänyt riihikuivatuista rukiista ja oikeilla myllynkivillä jauhanut jauhot.
Hyvää se on, kieltämättä.

1Äänestä
  • 😋😍😋😍😋😍😋😍😋

    🍒 ­N­­y­m­­f­­­o­­­m­­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18061577T

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

Uutispuroa on tullut syötyä useinkin, mutta on siitä kymmeniä vuosia. Meillä se oli ruispuuroa ja karkeaa ohrajauhopuuroa omasta aitasta. Ei sitä silloin niin hyväksi miettinyt, kun kaikki ruoka kelpasi, nyt olisi varmaan taivaallista.

1Äänestä

Mummu vainaa aikoinaan teki kakluunissa tattaripuuroa , voi ku oli hyvää !

Gubbe 74

Äänestä

alottajalle :
mulle ei vielä puuro oo uutisia kertonu,,,

sullekko on,,, ?

Äänestä
  • Kyllä se puuro kertoo uutisia, että syö ja nauti, maailmassa on paljon nälkää mäkeviä.

    Äänestä

Hiukan arvoituksellinen ketju, mahtaako aloittajakaan puhua pelkästä puurosta, joka tehdään uudesta viljasta. Ruispuuro vaatii pitkän hauduttelun, mutta myös isoja uutisia isoina annoksina joutuu hauduttelemaan mielessään, eivät ne hetkessä ole valmista kauraa, tässä tapauksessa ruista. Kun tulee paljon uutisia jatkuvasti eri medioista, niin puuroutuuhan siinä se informaatiomäärä, voi tulla jingormaatioähky ja jopa vellit ja puurot sekoittua.

Hieno assosiaatio tuo Pekka Ruuskan Rafaelin enkeli, uutispuuroahan siinä mies aamiaispöydässä nauttii, ehkäpä katsellen aamu-tv:n uutisia. Ruuskan sanat ovat hyvin monimerkityksiset, viitataan moniin elämän alueisiin ja synkkään maailmantilanteeseen.

"Hermokaasuja olohuoneisiin
Krokotiileja New Yorkin viemäriin
Kuvia vielä kuvien jälkeenkin
Videotykillä suolaa haavoihin
Kuka sanoi että askel painaa jo
Olen kevyt kuin sudenkorento
Anna minulle armahduksesi
Ole minulle Rafaelin enkeli
Uutispuuroa aamupyödässä
Mies tarvitsee kunnon evästä
Kumpi voittaa karhu vai leijona
Kysyy minulta töissä johtaja"

Kertosäe "Anna minulle armahduksesi" vaikuttaa rukoukselta, "Rafaelin enkelistä" tulee mieleen enkelitaulun pienet lapsienkelit, viattomuus . Eikä askelkaan paina, on "sudenkorennon keveys". Maailmassa on vielä paljon toivoa, se tunne minulle laulusta jää.

1Äänestä
  • Kyllähän "uutispuuro" hyvin kuvaa sitä perättömien tietojen tulvaa, joita saamme päivittäin esimerkiksi Israelin ja Palestiinan konfliktista. Kukaan ei varmaankaan pysty kertomaan sen totuutta, koska totuus muuttuu katu kadulta Gazassa. Eilinen tieto on jo vanha.

    Äänestä

kysymys alottajalle,,,

minkälaisia uutisia se sinun puurosi tänä aamuna on kertonu,,,

mun puuro ei koskaan kerro uutisia,,

Äänestä
  • Tämähän on kiinnostava ketju! En ole aloittaja, en syö aamulla puuroa mutta kahvimukissa oli erityisen paljon kuplia pinnalla . Se tietää rahan tuloa. Nyt kiireellä lottoamaan!

    Äänestä

  • Ei se puuro tosikoille turisekaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Oletko keittänyt koskaan sitä?
Se on mahtavan hyvää, mutta pitää hauduttaa kauan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu