jos metsäyritystä perustaa pystymetsästä niin on vaikeaa aluksi. yhden miehen moottorisahafirmoilla voi edelleen tienata jos hakkaa kuitupuuta ja myy sen hyvään hintaan sen työnsä. alalle on vaikea päästä metsäkoneen kanssa koska ne maksaa satoja tuhansia. silloin vaihtoehto on ostaa moottorisaha ja varusteet ja yrittää vähitellen kasvattaa toimintaa palkaamalla muita metsureita. kun liikevaihtoa on riittävästi voi pystyä ostamaan ponssen. ponssella voi tehdä avohakkuita eli saada tehoa siihen työhön ja päästä ns siistiin sisätyöhön eli hyttiin.
mutta ongelma on kun puu ei mene nyt kaupaksi oikein koska puutalorakentaminen on vaikeuksissa laman takia. yksi vaihtoehto on ostaa käytetty ponsse muutamalla sadalla tuhallella osamaksulla. käytetyissä ongelmana on hulvattomat käyttötunnit eli voi olla tuntimittarissa 50 000 tuntia. kalliita korjata sitten jos tulee vikaa. pitäisi olla myös oma lavetti ja rekka että pääsisi aina tekemään avohakkuita sinne minne tilataan. avohakuu on ruma sana mutta melkein ainoa mikä vielä kannattaa.
avohakkuu motarilla vai yhden miehen moottorisaha?
3
338
Vastaukset 3
- Anonyymi
Jos haaveilet siististä sisätyöstä, työpaikka ei ole silloin metsässä.
Halpaankin koneeseen voi tulla 20 tonnin voimansiirtoremontti koska vaan. Kyseessä siis on velkaisten rahamiesten laji.
Moottorisahalla ei nykyään enää voi tehdä kannattavaa hakkuutyötä. Sitä ei käytetä enää kuin erikoiskohteiden hakkuissa ja ylijäreiden puiden kaadoissa.
Osta raivaussaha. Sille riittää töitä, ei tosin sisätöitä. - Anonyymi
"yhden miehen moottorisahafirmoilla voi edelleen tienata jos hakkaa kuitupuuta ja myy sen hyvään hintaan sen työnsä."
Kysymys onkin siinä, kenen kannattaa ostaa moottorisahamiehen työtä "hyvään hintaan", jos vaihtoehtona on moto joka tekee työn halvemmalla.
Moottorisahamiehellä on edelleen paikkansa erikoiskohteissa, joihin konetta ei haluta tai se on käytännön mahdottomuus. Tällaisia kohteita on kuitenkin vähän ja niitä jätetään yhä enemmän kokonaan hoitamatta "suojelun" piiriin. Moottorisahayrittäjän pitääkin laajentaa toimenkuvaansa ja tehdä muitakin töitä. Piha- ja puistopuiden kaadot on yksi vaihtoehto, mutta niissä tarvitaankin sitten ihan erilaista osaamista kuin kuitupuuhakkuussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän46892Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14763Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl488761- 45672
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE164503- 44470