Hankinta-ajan todentaminen

Anonyymi-ap

Miten todennetaan lahjana saadun osakkeen alkuperäinen hankinta-aika. Osakkeet on hankittu alun perin Nordnetin arvo-osuustilille toisen henkilön nimiin. Tili on sittemmin lopetettu. 10 vuoden hankintameno-olettamaa varten pitää pystyä todentamaan osakkeiden oikea ostohetki.

11

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko alkuperäisen omistajan papereita vielä säilössä? Voisi löytyä kuitti ostosta tai välittäjän vuosiraportti omistuksista. Veroilmoituksissa / -ehdotuksissa on omistuslistat.

      Parempaan taloudelliseen lopputulemaan lahjojen kanssa yleensä pääsisi, jos ennen myyntiä odottaisi vuoden lahjoituksesta, jolloin hankinta-aika ja hankintahinta päivittyvät lahjoitushetkeen.

      • Anonyymi

        Täällä oli vuosi kulunut lahjoituksesta ja silti verottaja käytti 20% hankintameno-olettamaa. Eivät ole tehtäviensä tasalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täällä oli vuosi kulunut lahjoituksesta ja silti verottaja käytti 20% hankintameno-olettamaa. Eivät ole tehtäviensä tasalla.

        Tarkoitat kai, että verottaja ehdotti 20 % hankintameno-olettamaa?
        Sitä ehdotusta ei tarvitse hyväksyä, jos on olemassa toinen, parempi vaihtoehto. Ilmoita verottajalle oikea hankintahinta ja siitä laskettu luovutusvoitto.

        Ongelma tulee, jos lahjaverotusta ei ole suoritettu. Pörssiosakkeiden kohdalla verottaja on silti hyväksynyt lahjoituspäivän pörssihinnan hankintahinnaksi.


    • Anonyymi

      Itsellä sama ongelma tai kyse on vielä jakamattomasta edesmenneen sukulaisen kuolinpesästä.

      Siellä on siis paljon osakkeita joiden tarkkaa hankinta-aikaa en tiedä eikä taida olla mitään dolumenttejakaan tallella. Vanhimmat osakkeet on voitu hakkia jo yli 20 vuotta sitten.

      Kinkkinen juttu miten tuo verotuksessa menee jos jakaa nuo kuolinpesänosakkeet ja päättää myydä kun ei tiedä edes hankintahintaa. Tosin nyt jo myöhäistä myydäkkään kun yli 2 vuotta sitten olis saanut älyttömän paljon paremman hinnan.

      Vai meneekö se niin että jos myy vaikka kaikki perityt osakkeet kerralla niin kokonaispotista menee 40% vero 10 vuoden hankintameno-olettaman mukaan? Olettaen että niiden osakkeiden ostohetkestä on kulunut vähintään tuo 10 vuotta. Toisaalta voisi väittää että siitä on kulunut alle 10 vuotta niin selviäisi 20% verolla. Tuossa kuitenkin syyllistyisi veropetokseen?

      • Anonyymi

        Ei ole sama ongelma. Perinnön hankinta-arvo on aina perintöverotusarvo.

        Ja tuo viimeinen kappale on sitten ihan sontaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole sama ongelma. Perinnön hankinta-arvo on aina perintöverotusarvo.

        Ja tuo viimeinen kappale on sitten ihan sontaa.

        Miten niin, eihän perintöveroakaan ole silloin varmaan vielä maksettu jos kuolinpesäkin on jakamatta? Itse en siis ole asiaa ollut aikanaan hoitamassa niin en tiedä näistä mitään. Eli ilmeisesti ensin joutuu maksamaan perintöverot, sitten 40% hankintaolettaman ja sitten vielä jonkun 30% "myyntivoittoveron" eli käytännössä koko potti menee veroihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole sama ongelma. Perinnön hankinta-arvo on aina perintöverotusarvo.

        Ja tuo viimeinen kappale on sitten ihan sontaa.

        "Perinnön hankinta-arvo on aina perintöverotusarvo."
        Eli jos osakkeiden arvo on kymmenkertaistunut hankinta-arvosta, maksetaan perintöveroa kymmenesosa perinnön nykyarvosta.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Lahjat ovat lahjoja ja niille kuuluu lahjojen mukaan arvollisuus. Kukaan ei synny ulosottolaitokseen.

    • Anonyymi

      Verotoimiston iloiset tädit ja sedät auttavat tuollaisissa pulmissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      33
      4259
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4047
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3541
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3524
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3331
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2896
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2606
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe