Eränkävijät 2023

Anonyymi-ap

Kenelle tuo ohjelma nykyään tehdään? Ei ainakaan metsästäjille ja eränkävijöille. Todennäköisesti vihreille ja muille vastaaville ituhipeille. Ohjelman taso laskee vuosi vuodelta. Oikeita metsästäjiä ei enää ole, vaan kaikki luokattomia amatöörejä Manua lukuunottamatta joka ansaitsisi ihan oman ohjelmansa.
Kala pätkät nyt ei ole koskaan kiinnostanut muutenkaan, mutta siitä plussaa ja ilmeisesti palaute tuottanut tulosta, että kalastetaan vain se mikä syödään ja huuto ja mekastus sekä kalojen tyhjänpäiväinen pyydä ja päästä rääkkääminen on ainakin vähentynyt.

Metsästys pätkät on lähinnä jotain anteeksi pyytelyä siitä että ylipäätään metsästetään. Minä en pyydä harrastustani keneltäkään anteeksi ja metsään lähdetään aina saalis mielessä ei vaan kävelemään. Tyhjän kävelyyn, kun ei tarvita haulikkoa ja kivääriä.
Suomessa on 300 000 metsästäjää ja ammattitason harrastajaa minkä kanssa kuvausryhmä pääisisi varmasti tilanteisiin. Nyt onnettomat amatöörit istuvat jossain ei missään odottamassa sitä yhtä ja ainoaa kyyhkyä jota sitten lopulta ammutaan kauas, vaikka on ensin hoettu että "ei sitten ammuta yksittäisiä vaan odotetaan parvea".
Yksi hiipii "metson haukulle" valkoisissa kiiltonahka saappaissa tai mitkä lie korkkarit onkaan jalassa ja toisessa otossa saappaat onkin yllättäen vaihtuneet tummiin. Lopulta toinen ampuu maassa juoksevan pyyn raanoihin ja sitten onnitellaan koiraa komeasta haukusta. Ei luoja!

Olen vahvasti sitä mieltä, että ohjelman perus tarkoitus nykyään on vain metsästäjien toiminnan ala-arviointi ja sellaisen julkisuuskuvan tuominen, että he ei todella edes tiedä mitä tekevät tai eivät edes osaa.
Ja tämä kuusamon blondikin joku paikallinen vihreä joten ohjelman alasajaminen ja syyt miksi näin alkaa olemaan harvinaisen selviä.
Verrataanpa Ruotsalaisiin tai Norjalaisiin metsästysohjelmiin mitkä todella tehdään metsästäjille. Metsästäjät tietävät mitä tekevät, ampumatilanteet näytetään lavastamatta aitoina ja saalista tai omaa harrastustaan ei pyydetä katsojilta anteeksi, vaan siitä osataan ottaa ilo irti onnistumisesta.
Tämän eränkävijä räpellyksen joutaa lopettaa ja tilalle aito metsästysohjelma ilman viherideologiaa ja tyhjän lässytystä.

7

865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ohjelma on tehty nykyään vain tekemään metsästäjistä pellen tai pikemminkin antamaan sellainen kuva jossa täysin luokattomat amatöörit soheltavat mitä sattuu niin, että näin oikeana metsästäjänä saa silmät hävetä päästä.
      Tuo on tietoinen valinta mikä on nyky vihervasemmistolaisen ideologian tavoitekin eli saattaa niin metsästäjät kuin kaikki vastaavat muutkin naurunalaisiksi ja osaamattomiksi ja näinollen metsästyksen mustamaalaaminen lisää on helpompaa.
      Suomessa on 300 000 metsästäjää joista ohjelmaan on Manua lukuunottamatta valittu se tyhjän kävelijöiden sakki joille ei asetta tohtisi edes luovuttaakaan.
      Hauska sinällään, että Youtubeen tekee tavan metsästäjät yhtenään sata kertaa tasokkaampia videoita joissa korostuu osaaminen ja riistan tuntemuksen ammattimainen osaaminen.
      Nyky Eränkävijät sarjalle annan 0 arvosanan asteikossa 1-5.

    • Anonyymi

      Avaan telkkarin ja eikös vaan eränkävijä ilmestyy ruudulle kivääri kädessä.
      Mikä taho tuottaa tätä ohjelmaa tuomalla nämä ihmisen näköiset tappokoneet koteihin säikyttelemän etenkin lapsia.

      • Anonyymi

        Metsästyksen vastustaminen ja ohjelman tekeminen lähinnä metsästäjistä naurunalaisia tekemällä on kaksi eri asiaa.


      • Anonyymi00004

        Miksi Eränkävijät ottavat mukaan salametsästäjiä ?


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Miksi Eränkävijät ottavat mukaan salametsästäjiä ?

        Onko xD ollut mukana ohjelmassa.🤔


      • Anonyymi00006
        Anonyymi00004 kirjoitti:

        Miksi Eränkävijät ottavat mukaan salametsästäjiä ?

        Koko metsästys ankaralle verolle !


      • Anonyymi00007

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      325
      1863
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      81
      986
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      904
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      824
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe