Joku vatipää ajoi tänään moottoripyörällä Tampereella ja oli jäädä alle

Anonyymi-ap

Ulkona +1 astetta, pimeää ja märkää. Ajoi rampilla totta kai ylinopeutta (rajoitus rampilla 60 km/h ennen 100 km/h:n kylttiä) ja olin vaihtaa kaistaa tämän ohjuksen päälle.

Yrittäkää nyt sekin ymmärtää, että siitä moottoripyörän yhdestä etuvalosta on täysin mahdotonta arvioida takaa tulevan pyörän etäisyyttä tai nopeutta.

Tieliikennelain mukaan on myös oikeus olettaa, että muutkin noudattavat liikennesääntöjä!

7

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja umpisokeilta ja puusilmäisiltä autoilijoiltta pitäisi kerätä ajokortit pois.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Näkötestin pitäisi olla tarkempi.


      • Anonyymi

        Opetelkaa liikennesäännöt!


    • Anonyymi

      Eikös ne 100 km/h kyltit ole yleensä aika aikaisessa vaiheessa ramppia? Ainakin tässä "koti-rampissa" näin on. Ja hyvä näin koska silloin hitaampkin kiihtyjä ehtii saada loppurampin aikana vauhtinsa siihen liityttävän tien nopeuteen sovitettua.
      Jos on vasemman puoleiselta kaistalta palaamassa oikealle, niin onhan siinä rampin kohdalla aina oltava exstra tarkkana.

      • Anonyymi

        Ei ole kaikissa rampeissa. Rampit ovat erilaisia. Opetelkaa liikennesäännöt!


    • Anonyymi

      Mikä järki vaihtaa kaistaa ohituksen jälkeen kuuri rampin kohdalla, varsinkaan jos on sokea ettei näe edes valoa.

      • Anonyymi

        Siksi, koska kyseiseen ramppiin liittyy toinen ramppi ennen varsinaista moottoritietä. Siksi siinä on alhainen rajoituskin ja vielä erikseen varoitetaan vaarallisesta liittymästä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe