Voiko suoraan lukiosta päästä töihin?

Anonyymi-ap

Mietin tässä että pääseekö pelkällä lukion päättötodistuksella töihin jonnekin? En ole varma käynkö edes ylioppilastutkintoa ja kun en halua mihinkään super mahtaviin työpaikkoihin töihin. Haluaisin olla jokin tarjoilija jossakin kahvilassa tai sitte baarissa. Niin onko noihin mahdollista päästä jos on käynyt vain lukion oppimäärän?

4

1011

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ammattitaitoisia tarjoilijoita on riittävästi. Ylioppilas ei ole heidän joukossaan mitään edes ilmaiseksi. Tiskaajaksi voit päästä ravintolaan tai työpaikkaruokalaan.

      Jos haluat tarjoilijaksi, tie kulkee ammattikoulun kautta.

    • Anonyymi

      Jos töitä haluaa tehdä, ei lukio ole oikea paikka. Lukiosta valmistuu vain opiskelijoita.

    • Anonyymi

      Riippuu paljon myös onnesta ja mahdollisista suhteista. Muuan sukulaistyttöni aikoinaan sai kansakoulun matikasta viitosen, mutta päätyi töihin pankkivirkailijaksi! 😁 Suhteita ei ollut, mutta myönteinen elämänasenne ja positiivinen suhtautuminen elämään toivat työpaikan.

      Nyt hän on jo eläkkeellä, kuten minäkin.

    • Anonyymi

      sitten se pariutuminen johtajamiehen kanssa niin sittenhän kaikki on hyvin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      256
      45552
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      41
      11329
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      221
      10951
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      38
      9765
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      87
      8592
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      276
      6640
    7. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      43
      2344
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      12
      2244
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      44
      2084
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      0
      1741
    Aihe