Uutisissa oli, että 1.400 pakolaista on tullut nyt Kanarialle viikonloppuna. Siellä käyvät etsimässä porukoita mereltä ja tuovat maihin. Osa tietysti pääsee itse veneillä rantaan. Jokohan alkavat täyttää hotelleihin. Onko näkynyt paikalla.
Vastaukset 17
- Anonyymi
Olin Kanarialla kun oli se iso pakolaisten rantautuminen Arguineguin kalastajakylään.
Viikko sen jälkeen menin sen ohi ja ei ollut mitään merkkejä heistä.
Lie hyvä tai paha asia mutta Espanja hoitaa siirrot ja poistot jonnekin tod nopeasti!
Siellä ei " komiteat" istu ja mieti ja poliitikot kalasta pisteitä heillä, kuten muualla.
Lie elinehto että pidetään saaret järjestyksessä.- Anonyymi
Suomessa varusmiehet palkataan kantamaan tuliojoiden pakaaseja ja Kelan edustajat jakaa taikaseina-kortit heti vastaanottotiloissa. Tilatut linja-autot lähtevät roudaamaan tulijoita eri puolille maata ja MLL sekä SPR kiima..llut hyysäävät minkä kerkeävät.
- Anonyymi
Kanarian saarille saapuvat pakolaiset siirretään pääosin muille alueilla. Olisi kohtuutonta että pienet saaret joutuisivat suurimman pakolaispaineen keskukseksi Espanjassa. Saaret eivät yksinkertaisesta kestäisi painetta. Kanarialla kansa on myös jo käynyt pakolaisten kimppuun joten heidän turvallisuuttakaan ei voida taata. On myös luonnollisesti olemassa kuva jonka pakolaiset antavat turismista elävistä saarista. Kuka haluaa matkustaa lepäämään aurinkoon saarille kun he lukevat että saaret ovat muuttuneet pakolaisten vastaanottokeskuksiksi ? Turisti ei halua viettää lomiaan tai residentti elämäänsa saarilla joiden vakautta ei ole taattu vaikka viranomaiset olisivatkin tilanteen tasalla.
- Anonyymi
Noinhan se menee....
....ja "ystävämme" Ruotti pani pakolaiset vastoin EU sääntöjä Tukholmassa bussiin, Oliko niitä peräti 1000?
Iso PIZZA syliin matkaevääksi Tornioon. Ruottin TV näytti homman suorana ja kansa hurrasi kun pääsivät eroon.
Suomi oli asiasta hiljaa kuin kusi sukassa... ja yhä maksaaa laskua.
UUTTA; Tornio sairaala lakkautetaan "varojen puutteessa". - Anonyymi
Kolmetoista vuotias lapsi on kuollut immigranttien veneessä tänään. Vene saapui Teneriffalle. Veneessä olijat kertovat heittäneensä yli 20 ruumista mereen.
https://www.eldiario.es/canariasahora/migraciones/rescatado-rumbo-canarias-cayuco-200-supervivientes-fallecido_1_10638144.html- Anonyymi
Kuoleman ja kärsimyksen saaret.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuoleman ja kärsimyksen saaret.
Siltä se tuntuu.
- Anonyymi
Eilen uutisoitiin kolmen El Hierrolle saapuneen immigrantin kuolemasta.
https://elpais.com/espana/2023-10-28/tres-migrantes-mueren-tras-llegar-en-cayuco-a-el-hierro.html
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771610
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106832En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203608- 129581
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo60502