Sveitsin puolustusvoimat uusii parhaillaan omaa ilmapuolustaan. Mutta sen sijaan että Sveitsi lahjoittaisi vanhan poistuvan Rapier ilmapuolustusjärjestelmänsä Ukrainalle niin että iskuja viljavarastoja tai sairaaloita vastaan voitaisiin yrittää torjua sveitsiläiset päättivätkin hävittää vanhat it-järjestelmänsä itse.
Toisin sanoen Sveitsin mielestä on täysin OK että venäjä pommittaa Ukrainan siviilikohteita, eikä halua auttaa ukrainalaisia siviilejä.
Toisen maailmansodan aikana Sveitsi auttoi natseja ja nyt sama Sveitsi salaisine pankkitileineen auttaa venäläisiä fasisteja.
Sveitsi on siis paska maa.
Sveitsi on paska maa
Anonyymi-ap
4
324
Vastaukset
- Anonyymi
S-weitsissä joka 7 vastaantulija on miljonääri. Suomi on mini- Neuvostoliitto tappoverotuksineen. SDP- haisee.
- Anonyymi
Vai niin. Mutta Suomi sentään tukee Ukrainaa ja Eurooppaa sen taistelussa putlerin fasisteja vastaan, kun taas Sveitsin joka seitsemäs vastaantulija tukee Ukrainan kansanmurhaa.
Että näistä vaihtoehdoista valitsen ilolla Suomen.
- Anonyymi
Rene Fasaleita koko porukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017433
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?805018- 794849
- 1324258
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan103048- 522679
- 402576
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102211Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211840