Sm-hiihtojen valmistelut käynnissä. Maata siirretään 10 kuorma-autollisia kentälle tulevaan mäen sivuun kohta ladulla voidaan hiihtää Mm-kisoja. Samalla opettajat ja lapset laitetaan säästöissä maksajiksi. Ja lapsissa pitäisi olla tulevaisuus. Hyvä urheilu hullu kaupunkimme.
Mitä maksaa ja kuka?
Anonyymi-ap
1513119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 151
Vanhimmat
Mene leipäjonoon jos ei sossu tuet riitä
Sairasta touhua tosiaan.
Se on tuo hiihto (ja koripallo) tässä kylässä niin pyhä asia, että silloin ei olla köyhiä eikä kipeitä, kun siihen tarvitaan rahaa. Ensilumenlatu on saatava auki vaikka lunta ei olisi vielä missään ja SM-hiihtojen vuoksi saa kärsiä niin lapset kuin vanhuksetkin, jos rahasta tarvii säästää.
paljonkohan ne takavuosien SM-kisatkin kylälle rahaa toivat, kun kisaturistit kävivät liikuntapuistossa, söivät siellä omia eväitään ja lähtivät pois. Ei hyötyneet paikalliset liikkeet varmaan juuri mitään.
Hyvä, että urheilua tuetaan. Menisit sinäkin töihin niin tukisit sinäkin.
Sossu pummi kilahti
Samat maksaa kuin muutkin hommat, te pummit ette maksa mitään, eli turpa kiinni tai töihin.
Ihanaa, toivottavasti käynnistävät äkkiä ne lumitykit, niin päästää hiihtämään.
Mukava hiihdellä ja katsella kun sohvperunat lylleröivät vaan kotonaan, ja kitisevät meidän parempi tuloisten harrastuksesta
Maksaa satoja tuhansia nämä Huiman kisat.Näihin löytyy rahaa ja paljon.
Ja pitää löytyäkkin, tuhansia maksavia asikkaita lisää Äänekosken kauppoihin, vain ilta ravintola puuttuu
Vai tuhansia,totuus on se että nämä kilpailijat ajelevat joko Laukaaseen tai Jyväskylään yöksi koska meillä ei ole kuin muutama hullu hotelli huone tarjota.Käyvät sitten syömässä siellä ravintolassa.Typerä ja rahaa vievä hanke tämä on.Pari hullua Huimalaista sitten tästä hyötyy ja saa sulkia hattuunsa.
Nyt nesteelle pitämään hätäkokous ja puremaan munkkia hopi hopi
Mahtaa siellä markkamäjessa taas narsisti kuningatarta vituttaa lumitykkien meteli 😂
Puhut siis itsestäsi taas manipulaattori
Ainiin perk, nyt vasta tajusin kuka aloitti ulin :)
Laduista tehdää niin vaikeat, että tavalliset ihmiset eivät pysty hiihtämään. Näin saadaan säästöjä ylläpidossa.
Minä keskustelun aloittaja olen vuosia maksanut veroja, en ole avustuksia anonut enkä saanut. En myöskään ole sohvaperuna. Mutta kyllä Äänekoskella pitäisi tarkkaan miettiä missä voisi säästää. Ei ainakaan lapsissa tällä hetkellä aika moni voi jo huonosti. Eipä ole Jyväskylä, Jämsä tai Saarijärvi ottamassa SM-hiihtoja. Muuta Äänekoskella on ylimääräistä rahaa tuhlattavaksi. Hienoa Äänekoski....
Äkissä otetaan vain kokkelia nokkaan
Laoset voi huonosti kun ne kyttää vaan kännyköitään aamusta iltaan, eikä harrasta mitään. Ne viedään joka päivä kouluun ja ne haetaan joka päivä koulusta, ja koko ajan on naama kiinni kännykässä.
Miksei 80 luvun lapset voinu huonosti, koska me oltiin pihalla leikkimässä ja urheilemassa, harrastuksiin mentiin pyörillä tai kävellen, kouluun mentiin myös pyörillä tai kävellen.
Nykyään vanhemmat tekee lapsista huonosti voivia mielenterveystoimiston asiakkaita.
Kyllä, koulu on pilalla, kasvatus on pilalla, ja kaikki sekopäät tungetaan koulussa samaan luokkaan. Kännykät pois, osaa vanhempia tosin ei ilmeisesti paljoa kiinnosta.
Samaa mieltä.
Äänekoski on sairas.
Huima on kuin joku Jumala jota palvotaan.
Järjestäkööt itse hiihtonsa ilman kaupungin tukia ja ihmisten verorahoilla.
Verot on Keski -Suomen keskitason yläpuolella ja rahat syydetään polittisesti järjestäytyneeseen urheiluseuraan.
Hienoa työtä Huima tekee. Ostakaa vaan liput SM- hiihtoihin.
Samaa mieltä
Eihän se rajoitu pelkästään Hiihtoon piti rakentaa jalkapallo halli ja ostaa koripallo halli joka on tyhjillään käytöstä ja kohta loppuu se keilailukin sieltä kun ei se kannata.Totuus on juuri se että jos Huima tarvitsee jotakin niin se sen saa.Kohta lyödään taas lumitykit lumisateessa tulille ja levitetään säilöttyä lunta.Taitaa vaan oikea talvi tulla hoitamaan homman ensin.
2 uimahallia on tyhmyyden huippu.
Ei ole kauaa kahta uimahallia
Jyväskylässä järjestetään hopeasomman loppukilpailut 2025. Siis ainakin se järjestää SM- kisoja. Revi siitä.
Hopeasompa ei ole mikään Sm-kilpailu ja sen kustannukset ovat pienet näihin aikuisten kisoihin.Itse en enää osallistu Huiman touhuun kun muutamat henkilöt ja poliitikot pyörittää ja päättää kaikista hommista.
Olkaa ylpeitä kun saatte ja pystytte järjestämään.
Odotamme mielenkiinnolla ja katsomme mielellämme - ilmaiseksi.
Kaikki alajaostot maksavat teidän sivakoinneistanne laduilla ja se on sieltä pois, eli huiman muut jaostot koripallo,jalkapallo, voimailu, ym. maksavat siitä, että jotkut helekutin hiihot saahan järjestettyä koskelle..siksi muilla ei ole mitään arpaa muuhun kuin piirikunnallisiin, perseestä koko touhu.
Ylpeä rahanhukasta. Turhaa toimintaa.
Ei pidä paikkaansa, että muut jaostot joutuvat maksumiehiksi.
Heidän rahaa vain siirretänn hiihtoon.
Hiihtoa on pyörittänyt jo vuosia sama klaani joka pystyy vaikuttamaan meidän päättäjiin.
Minnekäs tehdään kisa turistien autoille parkkipaikka kun jalkapallohalli on entisellä paikalla? Vai tuodaanko turistit autolla Suolahden tienvarressa tehtaan entiseltä puuvarastolta bussilla ja kaupunki maksaa... Vai kaadetaanko metsää.... Ja rahaa kyllä kaupungilta löytyy kun säästetään vaikka kouluista.
Linja-auto ajaa yleisöä edestakaisin keskustasta ja matka ei maksa mitään.
Veronmaksajat maksavat.
Mistähän löytyy noin hyvä linja-auto firma, että iömasiksi ajaa. Varmaan Koivuranta?
No kyllähän se yhtiö saa rahansa.Kaupunki maksaa tämän lystin viime kädessä järjestäjille.
Hiihto hyvä juttu,laiskat sohvaperunat aina valittaa jos kaljaan ei jää rahaa. Nyt kaikki ylös ulos ja lenkille!
Hyvin sanottu, juurikin niin.
Hakosen kopla asialla.
Kyse ei todella sohvaperunoista eikä kaljan juonnista. Vaan yhteisen rahan käytöstä ja minne sitä käytetään. Hiihto on ok, mutta SM-hiihto eri juttu. Ja kaupunki nöyrästi maksaa tappion....
Huiman pitää saada kisansa maksoi mitä tahansa tai olkoon kaupungin tilanne mikä hyvänsä.Korotetaan sitten vaikka veroja mutta kisat pitää saada.
Juorukisat järjesteetään huuhaan kentän laidalla, tule sinne suksien kanssa klo 24:00 heti yöpakkasten alettua.
Pakkaset on jo alkaneet, eikä ladulle voi mennä kun kohta lumitykit laulaa 24 h vähintään 2 vko:a, ja vanha toteamus Eikä maksa paljon. Mani.........
Koplaamista, sisäpiirin kauppoja, siitä on nämä kisat tehty. Muutama ns. nokkamies/nainen päättää mitä kisoja järjestetään ja milloin, suolahdestahan pääsee vaikka fillarilla katsomaan niitä, jos ei sillä niin kävellen ei siihen busseja tarvita, hiihtäköön paikalle hiihtoihin.
Siellä olis hyvä käydä hiihtelemässä nyt ennen kisoja fluorivoitteilla, jäisi kisailijoiden suksenpohjiin tuntuvat "liisterit" ja ei ku testaamaan.
Kaikki hiihtämään fluorivoiteilla!!!!
Vähän suksienpohjaan rasvaa ja hiekkaa, kyllä se luistaa, varsinkin laskuissa
Huima voisi maksaa kisansa itse.Nyt on ihan turha tykittää mitään lunta.Tuli tarpeeksi taivaalta sitä voisivat kolata ladulle jos ei ole tarpeeksi muuten.
Eihän nää kisat mitään tappiota tuota, vaan kaikki voittaan.
Paitsi veronmaksajat.
No mitäs sää menet kun tämmöset kisat on ?
Turistit tuo rahaa kottikärryillä ja ämpäreillä
Tänään alettiin purkamaan ladulle lunta ja vettä sataa... Tänä syksynä myös Rakas kaupunki on kartuttanut vanhusten avun tarvetta. Aika moni vanhus on nyt ihme ja kumma ettei mitään palvelua...... Eli Rakas kaupunki ottaa vanhuksilta pullat pois ja rusinat jää. Näin tässä kylässä.
Millä tavalla kaupunki on kartuttanut vanhusten avun tarvetta?
Nyt tannisetkin hiihtämään koko perheen voimin
Hoivalaitoksissa jätettiin elokuun alussa vanhuksilta päivällisellä jälkiruoka kokonaan pois. Ja kotona asuvilta jotka ovat käyttäneet päiväkeskuksen toimintoja on käyntejä kokonaan lopettu tai vähennetty.
Nämä kaupungin toimet ikääntyviä kohtaan on tuomittava, rahaa palaa kaikkeen muuhun, ihmiset jotka elämänsä aikana ovat maksaneet veronsa ja antaneet työpanoksensa kunnalle jäävät nykyään heitteille. ................Päättäjät hoi!!!!!!!! olisiko aika muutoksen?
Nokkamiehet kädet syvällä taskussa Keskisuomalaisen kuvassa. Ei kaunista katseltavaa.
Ihanaa kun pääsee hiihtämään!
Huima,Huima ja Kuorelahdet.Hiihto porukka ratsastaa jollain 30 vuotta saavutetulla tuloksella ja haalii tänne kalliita kisoja.
Kateelliset valittaa,me hiihtäjät nautitaan!
EI hiihtäjistä voi olla kateellisia, kaikenmaailman hiihtäjiä se maa päällänsä kantaaki, köyhin harrastus mitä voi olla
Hiihto paras laji,laitan aina antti tuiskun "mä hiihdän" biisin soiman kun hiihdän. Siis ihanaa!!
Mitähän on maksanut hiitäjien tynkylatu jo tähän mennessä. Kaivuri siirteli ensin ladun varresta kiviä ja taisi mennä viikko ennen kuin teko lumi saatiin ladulle. Olihan siinä pillari ja useita kuorma-autoja. Varmaan käy SM-hiihtojen jälkeen, että Huiman ukot menee kaupungin talolle pyytämään avustusta... Saa nähdä, mitä keväällä kuullaan.
Nyt kun joudutaan nostamaan veroprosenteja ja säästämään kaikesta muustakin.On reilua että tykit pidetään kiinni eikä lunta tehdä varastoon.Toinen vaihtoehto on se että Huima maksaa kaikki kulut sähköstä ja lumen levityksestä.
Sama äänemäelle. Maksakoot ÄUkulunsa
Huiman menestyksekäs hiihtoseura on niittänyt jopa kansainvälistä menestystä, olipa kerran jopa 37 jossain kisassa, hullut hiihtäjät sukset ristissä lisäävät vain vaatimuksiaan LATUA! huutaa viimeisenä hiihtävä huimalainen, kun on ohittamassa toiseksi viimeistä. Hiihtäköön hakosen liiteriin.
Nyt tämä pöivän iltalehti kertoo, että 1 km lumetuksen kautta tehtyä latua maksaa 20.000 Eur. Aika kallista vai mitä? Eiköhän panna lumitykit seis, ja odotetaan lumisadetta.
Äänekoskella yksi kilometri maksaa 30 tuhatta.Kysykää Jupelta todelliset kustannukset.
Ladut ovat liian vaativia tavalliselle tallaajalle. Minusta suuremman hyödyn saisi, jos tehtäisiin helpommat ladut.
Liikuntapuistossa, eihän nyt helekatissa. Millaisia vammaisia nykyään hiihtää?
Sm-kisoihin varattu 80 000 euroa,
Hiihtolatuihin yli 40 000 €
Näitä kisojahan ei enää kovin moni muu kunta halua, suurten kulujen vuoksi mutta yllättäen äänekoski hinkuaa niitä itselleen. Naurettavaa käyttää verorahoja tähän..saa hetken näkyvyyden tv.ssä ja siinä kaikki. Ei lisää kylän vetovoimaa yhtään, päinvastoin.
Lumen varastointi kesällä maksaa paljon kone hommien takia.Touhu ei muutenkaan ole järkevää kun siitä sulaa kesän aikana suurin osa.
Ei muuten maksa yhtään sen kasan tekeminen kesällä !
Koska se kasa tehdään talvella, ja peitellään keväällä
Lumet kasaantuu ilmaiseksi? Ei todellakaan. voihan kaikkea puolustella ettei se paljon maksa, mutta tuo turhuus olisi todellakin saanut jäädä toteuttamatta
Uutinen tänään kuntien valtion avustukset pienee ensivuonna mitä oli alustavasti sovittu. Eli eiköhän laiteta lumetuksien letkut ja sähköt kiinni. Ja odotetaan taivaalta lunta. Nyt on todella aika säästää..... Kohta ollaan hattu kourassa kerjuulla.
Äänekoskella ei tuota tapahdu.Huima saa kisat ja lunta tehdään seuraavaa vuotta varten vaikka sitten suurella velalla.Millään muulla ei tässä kylässä ole väliä.
Järjetöntä.
Eilen tullut 3 lumitykki lunta tekemään. Kuka tietää onko ostettu vai lainattu?
Eipä kukaan vastannut uusien lumitykkien alkuperästä? Onko lainattu, ostettu vai vuokrattu Huimalle. Ja kait Huima nyt täyttää Likolahtea lumella, ainakin kuorma-autoja sinne menee. Onhan vielä 3 kk Huiman suureen tapahtumaan, ja kyllä varmaan ennen sitä taivaaltakin muutama cm tulee.
Kannattais joskus vähän tutkia ympäristöä enemmän ja huomata että likolahdessa tehdään kadun parannusta, siksi kuorma-autot.
Mutta kun pitää päästä aukomaan päätään joka asiasta ilman että on ottanut asioista selvää.
Mutta semmonenhan se sukus on ollut iät ja ajat
Kaupunki on ne vuokrannut jotta Huima saa lumensa.Kaikista hulluinta on että kun taivaalta tulee sakeana lunta niin tykit huutaa.
Miksi latuja ei tehdä tavallisille ihmisille? Muutamalle Hemohessille menee nyt.
Enpä ole ennen tietyöhön lunta käytettävän. Ilmankos asfaltti heti nousee tienpinnasta kun savi nousee....
Kaupungilta vaadittava selvitys.
Kuka maksanut uudet lumitykit,tai maksaa niiden vuokrat.
Vai kuuluuko kenties tähän Huiman saamaan 85,000€.
Kohtuutonta tuonsuuruiset avustukset, nostettava veroja että kaupunki selviää oppilaiden koulutuksesta.
En halua maksaa lisää veroja ja tukea Huiman hiihtoja.
Kaikki tämä sekä verot että hiihdot on Huiman ja demarien touhuja.
Hiihto kokonaisvaltainen laji. Kannattaa someräksyttäjienkin kokeilla. Sohvalla maaten ei kunto nouse.
Hemohessiä suoneen ja baanalle.
Ihmisillä on oikeus tietää, mihin veroeurot käytetään vaikka olisi someräksyttäjä tai sohvaperuna, asukkaat ovat huolissaan tuollaisten hormonitapahtumien aiheuttamasta "doupping ilmiöstä" ja "douppauskultuurin" kasvamisesta hiihdossa ja urheilussa yleensä, on syytä tietää millaiseen "douppaustapahtumaan" ollaan annettu rahaa suuria summia, saleillahan tätä harrastetaan aivan avoimesti, ukot ovat turvonneet kuin pullataikina konsanaan muutamassa kuukaudessa.
Siellä Huiman edustaja esittää mielipiteensä. Ihme ja kumma aamulla alkoi kentältä taas kuorma-auto ralli valaistua körätteli autot ja varmaan Markkamäen kautta tyhjänä takaisin kentälle täyttämään. Ja Säästää pitäisi. Vielä kerran hyvä Huima ja Äänekoski......
Sieltä sohvan pohjalta on mukava tiirailla kun jotkut tekee töitä. Kannataisi ryhdistäytyä ja ilmoittautua itsekkin työnhakuun. Työssäkävijät maksaa sinunkin makoilun ja tiirailun.
Hiihto työllistää toimittajia ja testaajia. Lahti 2001!
Timo ja kumppanit käy kaupungintalolla pyörähtämässä niin aina tulee 20-30 tuhatta avustusta ja tykit päälle.
Huiman Lumi mestarit nyt tykit kiinni. Katsokaa säätietoja lunta tulossa pian 30 cm, eiköhän aloite rauha.
Saanut tänä talvena kolata enempi kuin aiemmin kun tuota lumitykityslunta leviää niin äänemäestä kuin liikkarilta tavallisen lumen lisäksi ihmisten pihoihin.
Äänekoski kaupunki tukee Huimaa ja hiihtoja ponsoroimalla 85 000. €
Korottaa veroja ,nostaa maksuja ,vähentää palveluja asukkailta.
On tämä kaupunki demarien temmellyskenttä,hävetkää.
Näyttää vähän siltä että 5 ja 10 km laduille tykitetään lumi ensin kesällä kasaan ja sitten kuorma-autot vie ladulle. Huiman touhuista tulee mielen satu hölmöläisten peiton jatko!
Ei puhalleta kesällä vaan nyt....
Kisat perutaan kun niin kovat pakkaset tulossa, ettei kukaan tarkene trikoissaan ulos niin kokolailla turhuuteen tyrkyttää rahaa.
Joko on laitettu hakemus seuraaviin kisoihin? Muita halukkaita ei taida olla?
Joo hiihtoliitto maksaa Huimalle , kun järjestää seuraavat SM- hiihdot 2025. Hienoa.
Huima järjestää Suomen cupin kisat 2025.Nehän on pitkälti samat kisat kun Sm-kisat.Ainoa ero on vaan se että kilpailun peruminen maksaa cupissa vielä enemmän.Nämä maksut lankeaa jos vaikka pakkanen tai lumitilanne ei anna kisoja järjestää.Kaupunki on kummassakin kisassa nämä maksut takaamassa ja maksumiehenä.Huimalla ei ole rahaa näihin takuisiin.
Hemohessi liikkuu liukkaasti.
Ä:ki latuinfossa mainitaan vain Likolahteen viedystä lumesta. Mutta kun Kamppilan mäen päälle on 5-10 km latujen lenkille ilmestynyt mahtavia lumikasoja. Onkohan ne kasat satanut taivaalta vai mistä pirusta ne on tulleet? Eiköhän tähän hulluudelle pitäisi kohta loppitulla??????
Hiihtohulluus tarttuu sinuunkin,hienoa!
Kulut kaupungille, tulot huimalle?
Näinhän se menee
Liiallinen doping saa heittelmään sauvoka, kun jää toiseksi.
heittelemään
Sitä on varmaan aineita liikkunut tämäkin kylän hiihto porukoissa joskus.
Eikä silti tullut menestystä?
Eikös joku käynyt isoissa kisoissa turistimatkalla.
Aineet ja niiden käyttö oli maan tapa 80-90 luvulla.Aineita oli helppo käyttää ja saada itärajan takaa.
Onneksi äänemäki sai lisärahaa, niin pääsevät laskettelemaan.
Kuulin eilen, että jäälatuja ei aiota tämä talvena tehdä, kun rahat menevät hemohessi-hiihtäjien tarpeisiin. Kertoo olennaisen liikunta ns. palvelujen ihmisistä. Tavalliset ihmise unohdetaan dopingporukan ehdoilla.
Rahat eivät riitä kuin verenlisäykseen.
Nyt Äänekoski on kussut omiin muroihinsa.
Hylkää tavalliset asukkaat ja syytää rahaa sdp:n Huimalle.
Tarjoaa asukkaille Ilmiökahveja ja luulee ,ihmiset ja asukkaat ovat näin tyhmiä että sillä asiat korjataan.
Ei korjata.Nyt olisi syytä asukkaiden saada liikkeelle joku näkyvä kansanliike.
Jäälatujen unohtaminen kertoo, missä mennään. Muutaman kilpahullun takia kansa unohdetaan.
Jo vaikka pääsis linnanjuhliin muutoinkin kuin aveckina
Ihmiset voivat kertoa mielipiteensä pysymällä pois katsomosta kisoista. Mitä suuremmat tappiot sitä vähemmän kisoja jatkossa.
Eikun menkää katsomaan kisoja, näin tuette Huimaa, kaupunkia ja hiihtoa. Kiitos etukäteen lipun ostaneille.
Tukemalla Huimaa teet haittaa tavallisen ihmisen hiihtomahdollisuuksilel mm. jääladut.
Siis ei kiitos hemoheshiihdoille.
mahdollisuuksille.
Sinne katsomaan kisoja ja yleisö viihtyy kylpypaljussa jossa jo esi-isät saivat syyhyn ja ihottumaa, tennishallin katolle joku idiootti toljottaan.
Uusi keksintö Ä:ki Likolahteen tehdään lumesta asfalttia.?
Rahat menee Hemohessiin. Lahti 2001.
Huima hiihtojaosto voisi tulouttaa SM- kisoista saamistaan osanotto-, lippu-, mainos- ja ravintolatuloistaan osan rahoistaan takaisin kaupungille. Samoin ÄU Äänemäestä. Miksi kaikki tulot seuroille ja menot kaupungille. Tai vaihtoehtoisesti seura-avustukset pois.
Joo....Eikä mitään maksuja tavallisilta hiihtäjiltä. Kaikkien pitää päästä hiihtämään, varallisuudesta riippumatta.
Hiihtoihin voisi tehdä eloriehan tapaisen iskun: Ladun kansalaisille ei hemoheshiihtäjille.
Ketkä olisivat valmiita?
Samoin kisapäicvnä monella voi olla asiaa ajella hitaasti seutuvilla ja välillä vaikka pysähtyä.
Muutaman dopinginkäyttäjän takia uhrataan kansalaisten liikuntamahdollisuudet.
Huiman lumen tykittäjät, katse taivaalle arvatkaa mitä sieltä tulee melkein päivittäin? Sieltä tulee Lunta, joten tykit seis.
Onko Suomen huipulla yhtään dopingia käyttämätöntä?
Nyt kannattaa Huiman ukkojen ottaa huomioon, että KTK voi mennä lakkoon nyt torstaina. Ei muuta kuin nyt kannattaa kuorma-auyojen kuskata lunta 24 h ja tykit täysillä soimaan. Kyllä kaupunki maksaa ylimäätaiset kulut, supistetaan muualta.
Ei tule tavalliselle hiihtäjälle valaistulle latua. Nyt voisi sata kuormaa tuoda lunta valaistulle varsinkin kentältä vasemmalle puolelle. Aura taisi ajaa taas tänään lumet pois. Ois tavallisen hiihtäjän mukava hiihdellä. Tehkää latu joululahjaksi hiihtäjille..... Tai mennään ilmaseksi maksulliseksi....
Todennäköisesti ladut ovat ilmaisia kaikille Jouluna, mutta tarvittaisiin helpompia latuja. Jääladut olisivat hyvä ja halpa ratkaisu.
Huima saa tahtonsa läpi joka asiassa.Hiihtokoppiakin käytetään jopa Huimaa lähellä olevien järjestöjen kokouksiin ja toimintaan.
Kuntalaisista ei ole väliä....
Aikamoinen raha syydetään vain muutaman hiihtäjän tähden. Mutta kun huima haluaa
Koululaiset taluttaa pyöriään, kadut auraamatta. Mutta kuorma.-autot vaan kuljettaa kasasta lunta. Eikö nyt pitäisi jonkun puuttua asiaan. Jos jollakin on vielä maalaisjärkeä?
Tähän hommaan menee koko ensi vuoden vapaa-aikatoimen käyttö budjetti.Mitään muita hankkeita ei ole Jupen porukalla varaa tehdä.
Kertoo kieroutuneista päättäjistä. Saisiko nimet tänne?
Kohta on luvattu vesisateita ja lumet sulaa.
Huima hoitakoon omat hiihtonsa ja kaupunki tehköön asukkaille normaalit ladut sitten kun luonnonlumet sen sallivat.
Ketkä halusivat ensilumenladun, voisivat mennä kolamaan sinne lunta
Eikös sitä vapsia johda muuan Virtanen.
Jyväskylässä on herätty?
https://www.iltalehti.fi/talviurheilu/a/1832f929-7fca-4d59-a2bb-fea2d95e5bc4
Meillä mopo on karannut. Montako kilpahiihtäjää täällä on? Siis oikeaa=
Menneillä on ottelu "Urheilumiehet" vastaan Kansa,
Kysymys on mihin veronmaksajien rahoja väkevästi käytetään.