Mitä voimakkaampi syy, sitä voimakkaampi seuraus

Anonyymi-ap

Ufoilmiö on syy jolla on seurauksia.

"Ufoilmiö" syyn voimakkuus on toistaiseksi varsin alhainen tavallista Maija Meikäläistä ajatellen. Maijan lukemissa lehdissä on silloin tällöin juttuja ufoista. Keskustelupalstojen suosituin ufoteema on yhä vaan ufojen olemassaolo.

Siltikin on olemassa ihmisiä joissa jo nykyinen laimeakin ufoilmiö aiheuttaa voimakkaan vastareaktion: He kieltävät ufojen olemassaolon, ovat sokeita tosiasioille, pilkkaavat ja hörhöttävät ufoja nähneitä ja ufoilmiöstä kiinnostuneita. Vastareaktion voimakkuuden aiheuttaa jokin muu asia heidän mielessään, ei ufoilmiö sinänsä.

Kaikilla ihmisillä on "muita asioita" eli psyykkisiä komplekseja mielessään. Ne aiheuttavat nykyistä paljon suuremmassa joukossa ihmisiä "mielenkiintoisia asioita ja jopa tapahtumia jos ja mielestäni kun ufoilmiön voimakkuus kasvaa.

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuo on aivan totta. Ufoilmiö sinänsähän on aika neutraali asia, eikä sen pitäisi pelottaa niin, että koko ufoilmiö kielletään jyrkästi. Meissä kun on se tiedostamaton puoli, joka vaikuttaa suuresti, mutta on tietoisen mielemme ulottumattomissa pitkälti. Kaikkein pelkojen syitä ei ole helppo ymmärtää ja selittää. Tunnen useampiakin ateistisesti ajattelevia, jotka eivät usko ufoihin - eivätkä usko, vaikka olen kertonut omista ufohavainnoistani. Tällöin ufopelko on niin syvällä, että sen täytyy olla sieluperäistä, eikä syitä ole mahdollista selvittää, jos asianomainen ei sitä itse aidosti halua.

      • Anonyymi

        Itsensä kanssa keskusteleminen voi olla huolestuttava oire. Käy tutkimuksissa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3255
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3097
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2457
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2207
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1913
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1810
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1415
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe