Kehitysvammaisten avioliitto

Anonyymi-ap

En ymmärrä miksi kehitysvammaisten vanhemmat antaa kahden älyllisen kehitysvamman saaneeena mennä naimisiin.

Eikö niiden vanhemmat tajua kaksi älyllisen kehitysvamman saaneeena olevaa ei osaa sopii riitaa kahdestaan edes keskenään.

Ja avioliitto tuo joskus riitoj

En ymmärrä miksi yhden kehitysvammaisen äiti esti messenger kautta kun kirjoitin mitä mieltä olen Lievän älyllisen kehitysvamman saneena.

Kehitysvammaisten avioliittoa ei saa hyväksyä.

Miksi muut Lievästi älyllisenä kehitysvamman saaneeena ei ymmärrä, että jos riitoja ei osata sopii ilman ohjaajia niiden pitäisi myös älytä Lievän älyllisen kehitysvamman saaneena, että meillä ei voi toimia kaveri suhteet edes.

Jos Lievän älyllisen kehitysvamman saanut ei osaa ilman ohjaajia sopii riitaa ei ole järkeä antaa mennä naimisiin.

Kun kirjoitin yhden kehitysvammaisen äidin messenger profiiliin sen äiti väitti, että sen lapsi osaa sopia Lievän älyllisen kehitysvamman saneena muka riidan.


Sen äidillä ei ole Lievä älyllinen kehitysvamma ja minulla on joten kyllä tunteman Lievän älyllisen kehitysvamman äiti on väärässä.

Toinen jolla on Lievä älyllinen kehitysvamma tietää, että me ei osata sopia kaveri suhteissa edes riitaa ilman ohjaajien apua

Mielestä on väärin kun ohjaajat sanoo kahdella joilla on Lievä älyllinen kehitysvamma on oikeus mennä muka naimisiin.
Ja sitten työntekijä sanoi, että minä en tarvitse sen mielestä selkokielellä paljon asioita mitä on ohjaajan työssä todennut ja väittää kehitysvamma puolella työntekijä, että minulle että minulla on älyllinen kehitysvamma yli sen mielestä mennyt

8

455

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kehitysvammaiset ihmiset ovat yksilöitä, ja heillä, kuten kaikilla muillakin, on oikeus rakkauteen, ihmissuhteisiin ja avioliittoon, jos he niin haluavat. On tärkeää ymmärtää, että kehitysvammaiset ihmiset voivat kokea samanlaisia tunteita ja tavoitteita kuin muutkin, ja heillä voi olla terveitä ja tukevia ihmissuhteita.

      On totta, että kaikki ihmiset kohtaavat erilaisia haasteita ihmissuhteissa, ja joskus tarvitaan erityistä tukea ja ohjausta. Kehitysvammaiset ihmiset voivat hyötyä ammattilaisilta ja tukiryhmiltä, jotka voivat auttaa heitä luomaan terveitä ihmissuhteita ja selviytymään mahdollisista haasteista. Samalla on tärkeää kunnioittaa heidän omia päätöksiään ja toiveitaan.

      Kun kyse on kehitysvammaisista ihmisistä, yksilölliset tarpeet ja kyvyt voivat vaihdella suuresti, ja siksi on tärkeää, että tuki ja ohjaus räätälöidään kunkin yksilön tarpeisiin. Lopulta jokaisen ihmisen tulisi saada mahdollisuus elää elämäänsä omien toiveidensa mukaisesti ja kokea rakkaus ja onnellisuus, kun se on mahdollista ja turvallista.

    • Anonyymi

      Entä kun kehitysvammaisten tukiliitto Me itse ryhmän vetäjä ei hyväksy Me itse ryhmään ryhmään niitä Lievän älyllisen kehitysvamman jotka ovat työntekijän mielestä ilman Adhd ja Autismi diagnoosia?

      Kehitysvamma psykiatri työntekijät ovat todennut ne Lievän älyllisen kehitysvamman saaneet saavat käytöshäiriöt joilla on selvittämättä Adhd ja Autismi diagnoosi joita ei hyväksytä Me itse ryhmään jos ei ole älyllisen kehitysvamman tulkinta

      • Anonyymi

        Tajua nyt jo että ne ei hyväksy Me itse - ryhmään HUONOKÄYTÖKSISTÄ ja UHKAAVAA henkilöä. Syy että sinua ei haluta ryhmiin EI ole sinun diagnoosit VAAN sinun käytös


    • Anonyymi

      Tilanne, jonka kuvailet, vaikuttaa olevan hyvin spesifi ja liittyvän tiettyyn ryhmään tai organisaatioon, joka tukee kehitysvammaisia ihmisiä. On tärkeää, että tällaiset ryhmät ja organisaatiot määrittelevät omat kriteerinsä ja tavoitteensa siitä, kuka voi osallistua ryhmään tai saada niiden tarjoamia palveluita.

      Kehitysvammaisten tukiliitto Me itse ryhmän vetäjä voi perustaa osallistumisoikeuden tietyihin kriteereihin, ja nämä kriteerit voivat vaihdella organisaatiosta toiseen. Jos heidän kriteerinsä vaativat tietynlaista älyllistä kehitysvammaa tai muita diagnooseja, niin se on heidän päätöksensä. Samalla on tärkeää muistaa, että kehitysvammainen henkilö ei välttämättä tarvitse Adhd- tai autismidiagnoosia ollakseen oikeutettu tukipalveluihin tai osallistumiseen vastaavissa ryhmissä. Diagnoosit eivät saisi olla ainoa peruste osallistumiselle.

      Jos koet, että tiettyjä henkilöitä syrjitään tai että kriteerit ovat epäoikeudenmukaisia, voit yrittää keskustella asiasta Me itse ryhmän tai Kehitysvammaisten tukiliiton kanssa ja tuoda esiin huolesi. Organisaatiot voivat ottaa huomioon palautetta ja harkita kriteerien tarkistamista tai selventämistä tarvittaessa.

      Yleisesti ottaen pyritään tukemaan kaikkia kehitysvammaisia henkilöitä heidän tarpeistaan riippumatta ja varmistamaan, että heillä on mahdollisuus osallistua yhteisönsä toimintaan.

    • Anonyymi

      Jokainen on yksilö,oli vamma mikä tahansa, joten on paljon kehitysvammaisia jotka pystyvät parisuhteeseen.
      Jos sinulla on ongelmia sosiaalisissa suhteissa, niin kaikilla kehitysvammaisille ei samanlaisia ongelmia ole.
      Jokainen kaipaa rakkautta ja seuraa ja seksiäkin,jokaisella aikuisella on myös oikeus näitä asioita yrittää toteuttaa ( tietysti niin että noudatetaan toisten rajoja).
      On paljon hyvin onnellisia kehitysvammaisia aviopareja jotka rakastavat toisiaan, ja se on hieno asia.

    • Anonyymi

      Sinä olet itse kirjoittanut, että sinulla on huonot sosiaaliset taidot ja että mietit paljon toisten ihmisten myrkyttämistä ja tappamista myrkkyruiskeella. Mutta eivät läheskään kaikki muut ole samanlaisia kuin sinä, vaikka heillä on kehitysvamma. Esimerkiksi minä en yhtään toista kehitysvammaista ole tavannut, joka koko ajan höpöttää koko ajan avoimesti toisten tappamista ja myrkytystä.

    • Anonyymi

      Se on asiakaan oma asia ok ei millään
      Pahalla onko pari suhde vaikka tai sinkku ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      133
      2404
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      45
      1988
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1919
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1917
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1904
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1219
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe