Avuton

voisko joku auttaa seuraavan tehtävän ratkaisussa?

"kolme appelsiinia ja kaksi omenaa maksaa yhteensä saman verran kuin kuusi omenaa. Mikä on appelsiinien ja omenoiden hintasuhde?"

auttakaa!
1191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minäpä lasken tuon tässä aamukahvia siemailessa..

Eli jos 3 aplaria ja 2 omppua maksaa yhtä paljon kuin 6 omppua, niin silloinhan 3 aplarille tulee hintaa yhtä paljon ku 4 omenalle.

--> 4/3 = 1,3333....

Eli yksi appelsiini maksaa 1,33333 omenaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mauku kirjoitti:

voisko joku auttaa seuraavan tehtävän ratkaisussa?

"kolme appelsiinia ja kaksi omenaa maksaa yhteensä saman verran kuin kuusi omenaa. Mikä on appelsiinien ja omenoiden hintasuhde?"

auttakaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu