Parketti ei kestä varsinkaan lapsiperheissä ja juuri tästä syystä kehitettiin parkettia huomattavasti lujempi laminaatti. Laminaatti ei myöskään elä kesällä ja talvella niin kuin kosteutta imevä parketti.
Laminaattihan ei ole kylmä eikä kopise, kun sen asentaa Finnfoamin päälle ja askeläänieriste väliin.
Viinyylistähän varmaan jo useimmat osaavat pysyä kaukana.
Nyt kun vinyylilattian ympäristöongelma on paljastunut, niin laminaatti on ainoa vaihtoehto.
6
303
Vastaukset
- Anonyymi
Minä luovuin vinyyleistä jo kauan sitten kun rupesin käyttämään CD-levyjä.
- Anonyymi
Vastattain huomasin, että kukkia kastellessa oli lorahtanut hieman vettä laminaattilattialle ja pilallahan se. Millään tuota ei korjaa, kun ne säästetyt ylijäämälankutkin on jo käytetty toisen vaurion (pentukoiran pissa) korjaukseen. Ei löydy samaa laminaattia enää mistään, mallit muuttuu...
Laminaatit on meidän osalta nähty ja kun tuon lattian joskus uusin, niin laadukas vinyylilankku tulee tilalle. Ei säikähdä pieniä vesivahinkoja ja kulutusluokituksia löytyy samoin kuin laminaateissa.
Mielestäni laminaatti alkaa olla menneen talven lumia... - Anonyymi
Mulla on muovimatto ja olen tyytyväinen. Ei kopise eikä saumat turpoa. Voi luututa vaikka tunnin välein märällä rätillä.
- Anonyymi
Nykyajan laminaatit eivät kopise, eivät napsu, eivät turpoa vedestä eivätkä tunnu kylmältä. Tosi paljon kehitystä 10 viime vuoden aikana.
- Anonyymi
Halpislaminaatit ovat erikseen, mutta n. 20 €/neliö löytyy todella jykevää laminaattia joka ei naksu eikä napsu. Ei kai kukaan enää mene tuohon vinyylilankaan?
- Anonyymi
Vinyylilankku on mukava jalkapohjaan ja myös kestävä.
Hyvien käyttökokemusten vuoksi olisin halunnut sellaisen omaankin kämppään. Vaan ei käynyt, kun rak. liikkeellä idologisena vaatimuksena joutsenmerkki. Sitä ei myönnetä vinyylilankuille, mutta komposiittimateriaalista tehdyt laminaatit OK. Koska ideologia.
Parketeillekin joutsenmerkin saa, mutta mokoma oli jaksettu hakea vain parille mallille = värivaihtoehtona käytännössä pelkkä valkolakattu tammi. Mikä on jo nähty....
No, pakon edessä piti valita hyväksi havaitun vaalean vinyylilankun näköinen laminaatti. Mukavuudessa tuli oitis takkiin - vinyylilankku on jalkapohjaan miellyttävämmän tuntuinen. Tosin tällainen kalliimpi laminaatti ei sentään ole ihan yhtä kivikova, kylmä ja liukas kuin halpismallit.
Mutta... talvipakkasten tultua upouudessa laminaattilattiassa pyrkii saumat rakoilemaan ja lisäbonuksena muutamasta paikasta on pinnasta lähtenyt jo pikkuruinen pala irti ja runkomateriaali paistaa. Eli käytännön kestävyys on monta kartaluokkaa surkeampi kuin millään aiemmin eteen osunella lattiamateriaalilla, halvimmat mahd. laminaatit mukaan luettuina.
Enpä sitten ole uskaltanut edes nihkeäpyyhintää kokeilla... ei enää ole yhtään luottoa mainostettuun kosteuden kestoonkaan.
Vinyyli testatusti ei ole moksiskaan pienestä kosteudesta eikä pikkukivista, jotka ovat parketille ihan murhaava yhdistelmä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131166- 2231146
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen257997Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81959- 141940
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179923Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15869- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie32758