Mikä olisi järkevin tapa hoitaa uuden autotallin 27m2 + varaston 15m2 ilmanvaihto?
Tiloihin tulee lattialämmitys (MLP) ja tarkoitus olisi pitää tilat lämpimänä, joku 18-20 astetta.
Painovoimainen ilmavaihto on varmaan perusratkaisu, mutta tehostaisiko sitä huipparilla, jotta esim märän auton saa kuivaksi?
Vai kannattaako miettiä näitä uudempia mini iv-kone ratkaisuja?
https://scanoffice.fi/tuote/mitsubishi-electric-lossnay-vl-100-mini-ilmanvaihtolaite/
Onko kokemuksia noista uusissa talleissa? Tuollaisen saisi varmaan huipparin hinnalla.
Varasto saattaa toimia välillä vaikka jumppatilana, joten olisiko sinnekin järkevä laittaa vaikka tämä pienempi "iv-kone"?
https://scanoffice.fi/tuote/mitsubishi-electric-lossnay-vl-50-mini-ilmanvaihtolaite/
Autotallin ja varaston ilmanvaihto
9
698
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole järkevää. Ei autotallia tarvitse missään 20-asteessa pitää. Tuloröörit oven alaosaan ja poistorööri peremmälle katon rajaan. Kylmäähän sieltä puskee sitten sisään mutta mitä sitten. Ei autotalli ole mikään oleskelutila.
- Anonyymi
Johtopäätös on, kannattaako täältä mitään kysyä, koska aloitus on huikeasti yli vaatimusten määrällisesti, mutta asuiassa on tärkeämpiäkin kysymyksiä, jotka saa virkaintoisimmat onanoimaan.
- Anonyymi
Näin se on. Autotalli on autosuoja, jossa saa säilyttää vain auton ja autonrenkaat, mopon, perämoottorin, auton huoltoon tarvittavat varaosat ja työkalut sekä ulkoiluun ja liikuntaan liittyvät välineet.
Autotallissa ei saa tehdä mitään, mikä ei kuulu sen varsinaiseen käyttötarkoitukseen, eli siitä ei ole työtilaksi. Jos se halutaan muuhun käyttöön, kuten lämpimäksi oleskelu/harrastus/työtilaksi, täytyy hakea rakennuslupa tilan käyttötarkoituksen muuttamiseksi.
Vasta silloin kannattaa alkaa miettimään mm. 20-asteen lämpötilaa, koneellista ilmanvaihtoa ja muita ylilyöntejä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin se on. Autotalli on autosuoja, jossa saa säilyttää vain auton ja autonrenkaat, mopon, perämoottorin, auton huoltoon tarvittavat varaosat ja työkalut sekä ulkoiluun ja liikuntaan liittyvät välineet.
Autotallissa ei saa tehdä mitään, mikä ei kuulu sen varsinaiseen käyttötarkoitukseen, eli siitä ei ole työtilaksi. Jos se halutaan muuhun käyttöön, kuten lämpimäksi oleskelu/harrastus/työtilaksi, täytyy hakea rakennuslupa tilan käyttötarkoituksen muuttamiseksi.
Vasta silloin kannattaa alkaa miettimään mm. 20-asteen lämpötilaa, koneellista ilmanvaihtoa ja muita ylilyöntejä."Kukaan" ei käytä autotallia nykypäivänä autotallina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kukaan" ei käytä autotallia nykypäivänä autotallina.
Mitä sitten? Tekeekö se siitä sallittua? Palovakuutukset kannattaa irtisanoa. Sieltä ei mitään tule jos tallin ryönät syttyy tuleen.
- Anonyymi
Ylilyönnit ovat parasta palstan aktivointia...
- Anonyymi
Säännön mukaisesti rakentamisessa ja remontoinnissa mennään perse edellä puuhun.
- Anonyymi
Asunnon poistoilma talliin ( ei tietenkään liesituulettimen käryjä ) ja poisto katonrajasta ulos. Menee vähemmän energiaa harakoille. 15 -20 astetta sopiva lämpötila.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892