onko kenelläkään omakohtaista kokemusta pukeista tai vuohista yleensäkin?
Miten saisi puskemisen loppumaan, kun siitä on tullut pahatapa?
onko joku opettanut vuohelleen jotain "temppuja" ja mitä jos on?
Miten saa PUSKEMISEN loppumaan??
6
3487
Vastaukset
- zoomailija
on kokemusta, en tiedä ovatko sitten vuohet ja pukit ärtsympiä. Meillä kuitenkin on saatu kaksi pässiä opetettua pois puskuleikeistä. Toinen pässi tuotiin meille täyskasvuisena ja puskualttiina, toinen tuotiin pikkukarittana.
Vanhempi pässikkä saatiin rauhoittumaan "kovalla ja pehmeällä" koulutuksella. Eli aluksi, kun pässi otti hyökkäysasennon ja puski, mojautin sitä nyrkillä ottikkoon, samalla karjaisin kovaa EI! Sitten otettiin kevyesti leukaluiden takaa kiinni, rapsuteltiin ja juteltiin mukavia. Muutaman kerran jälkeen pelkkä käden nostaminen kämmen kohti uhittelevaa pässiä sai sen rauhoittumaan ja tulemaan liki hakemaan rapsutuksia.
Nuorempi pässikkä saatiin periaatteella samalla tapaa koulutettua, mutta sille riitti pelkkä kämmenen näyttö ja kielto.
Molemmat pässikät olivat koulutuksen jälkeen vähän kuin kissat: tulivat lähelle ja pässimäisen puskemisen sijasta hieroivat päälakeaan vasten reittä kuin kissa konsanaan. - Henni
Missään nimessä ei saa lyödä tai tehdä muuta väkivaltaista. Hanki joku kauheaa ääntä pitävä koje tai esim. nallipyssy. Jos vuohi puskee, pamaus/ääni saa sen säikähtämään ja se yhdistää että puskemisesta seuraa jotain pelottavaa.
Uhkailemalla ja torumalla seuraa se että vuohi vain koettaa saada lisää valtaa koska ei se alistu...
Vuohen saa polvistumaan tai nousemaan takajaloille makupalan avulla.
Kerro vuohen sukupuoli, ikä ja esim. onko leikattu, onko teetetty kilejä yms.? Onko seurana muita vuohia. Vuohihan puskee usein yksin ollessaan ihmisiä kun ei ole lajitovereita joiden kanssa kiistellä.- zoomailija
"Missään nimessä ei saa lyödä tai tehdä muuta väkivaltaista." Pässi itsekin tekee "muuta väkivaltaista". Antamalla nyrkin otsaan osoitan vain pässille että olen sitä ylempänä lauman hierarkiassa. Kuka raahaa äänekästä laitetta tai nallipyssyä mukanaan kun elikoita hoitelee? Ei siinä ole aikaa kaivella taskuja. Ja entäpä nallipyssystä mahdollisesti lehtävä kipinä? Aika suuri riski kuivaa heinää ja heinäpölyä sisältävissä karjatiloissa. Lisäksi tuo ääni pelästyttää kaikki muutkin eläimet, ei pelkästään sitä, jota pitäisi kouluttaa.
Jos olen onnistunut kaksi pässiä kouluttamaan siihen, että pelkästään kämmenen rauhallisesti nostamalla saan ne keskeyttämään puskuaikeet ja tulemaan liki pyytämään rapsutusta, olen mielestäni onnistunut paremmin kuin pelottelutaktiikalla. - yxemäntä
zoomailija kirjoitti:
"Missään nimessä ei saa lyödä tai tehdä muuta väkivaltaista." Pässi itsekin tekee "muuta väkivaltaista". Antamalla nyrkin otsaan osoitan vain pässille että olen sitä ylempänä lauman hierarkiassa. Kuka raahaa äänekästä laitetta tai nallipyssyä mukanaan kun elikoita hoitelee? Ei siinä ole aikaa kaivella taskuja. Ja entäpä nallipyssystä mahdollisesti lehtävä kipinä? Aika suuri riski kuivaa heinää ja heinäpölyä sisältävissä karjatiloissa. Lisäksi tuo ääni pelästyttää kaikki muutkin eläimet, ei pelkästään sitä, jota pitäisi kouluttaa.
Jos olen onnistunut kaksi pässiä kouluttamaan siihen, että pelkästään kämmenen rauhallisesti nostamalla saan ne keskeyttämään puskuaikeet ja tulemaan liki pyytämään rapsutusta, olen mielestäni onnistunut paremmin kuin pelottelutaktiikalla.oikealla linjalla.
Juuri oikea tapa kouluttaa.
Ei otsaan napautus ole väkivaltaa, jos sitä ei tehdä muutoin kuin hyökkäystilanteessa.
Saahan sitä koetella tietenkin pehmeääkin linjaa, mutta ei se aina tehoa.
Minulla ei ole ollut pässejä, mutta noudatan samaa linjaa muiden eläinten opettamisessa.
Kyllä niille pitää näyttää kuka on pomo navetassa tai lampolassa.
Se on vähän kuin uhmaikäisen lapsen koulutusta, jotkut jutut eivät mene puhumalla jakeluun, mutta kummastipa menee kielto perille, kun luunapin näpäyttää otsaluuhun.
Ja kun olet tekemisissä suuren eläinlauman kanssa, niin on oltava jämäkkä ote, että homma pysyy hallinnassa. - voisi sopia
yxemäntä kirjoitti:
oikealla linjalla.
Juuri oikea tapa kouluttaa.
Ei otsaan napautus ole väkivaltaa, jos sitä ei tehdä muutoin kuin hyökkäystilanteessa.
Saahan sitä koetella tietenkin pehmeääkin linjaa, mutta ei se aina tehoa.
Minulla ei ole ollut pässejä, mutta noudatan samaa linjaa muiden eläinten opettamisessa.
Kyllä niille pitää näyttää kuka on pomo navetassa tai lampolassa.
Se on vähän kuin uhmaikäisen lapsen koulutusta, jotkut jutut eivät mene puhumalla jakeluun, mutta kummastipa menee kielto perille, kun luunapin näpäyttää otsaluuhun.
Ja kun olet tekemisissä suuren eläinlauman kanssa, niin on oltava jämäkkä ote, että homma pysyy hallinnassa.Luonnevikaisten ja päällekäyvien hevosten käsittelyssä on saatu hyviä kokemuksia vesipyssystä. Mikään eläin ei taida pitää naamalla ja turvalle lentävää vesisuihkua.
nyt vesipyssyjä saa kaikenmallisa ja kokoisia kaupoista. Itse huomasin hevosten kanssa toimiessa kunnon rankaisun olevan tarpeen.
Senjälkeen asiallinen kohtelu ja sopiminen.
Kaikkein luonnevikaisimpana pidän hössöttäviä
akkoja joiden mielestä eläimiä on kohdeltava
´pehmeästi´. Tämä ei riitä ja lauman johtajuus katoaa hoitajalta. Se on persoonakysymys kuka saa luonnovikaiselta eläimeltä väärän käyttäyty-mismallin pois.
Itse sain potkivat varsat lopettamaan sen ns.
käteismaksulla. Heti kumisaappaan kantapäätä kylkeen, eivätkä varsat siitä kuolleet, vaan oppivat olemaan potkimatta.
- Anonyymi
Olen kysynyt biologeilta selitystä, miksi vuohi puskee, kun sille kääntää selän, mutta ei ole tullut vastausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745129Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025941SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229687Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369041Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla808445Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri566068