Silakan pyyntikiintiö

Silakalle tuli pyyntikiintiö ja pienentyneestä kiintiöstä menee neljä viidesosaa ulkomaille. Suomalaiset maksaa silakasta sen takia mansikoita.
Voihan vitsi. Holkeri mitä mä nyt syön?
4162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Perinteisesti menneet minkkitarhoille rehuksi.

Nyt kuitenkin koronamuunnokset vaarana, ja kun Suomi ei asialle mitään tee, on EU:n keinovalikoima tälläinen.

Äänestä

Silakka hyvä ruokakala mutta ei riitä sisäsuomeen saakka ennemmin rehuksi kuin ruokakalaksi. Kun saisikin silakkaa marketteihin menekki oisi taattu. Kuulemma parhaat silakat viedään paateilta suoraan ruokakalaksi rannikolla, Oisi luksusta jos muutama silakka päätyis myyntiin tänne hämeeseenkin

Äänestä
  • Täällä ne menee hävikkiin kun kauppias vetää liikaa välistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Täällä ne menee hävikkiin kun kauppias vetää liikaa välistä.

    Taas nousi purnukan hinta 100%. Ei ole ahneudella enää mitään rajaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Silakalle tuli pyyntikiintiö ja pienentyneestä kiintiöstä menee neljä viidesosaa ulkomaille. Suomalaiset maksaa silakasta sen takia mansikoita.
Voihan vitsi. Holkeri mitä mä nyt syön?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu