Oikeudenkäynti

Anonyymi-ap

Koetetaan pitää tämä keskustelu asiallisena ja keskustelun liittymään vain tulevaan oikeudenkäyntiin. Ei henkilökohtaisuuksia, ei henkilöön menevää arvostelua.

Mitä luulette, kumoaako hallinto-oikeus erottamisen? Riittääkö esitellyt syyt erottamisen perusteluksi? Onko ennakkotapauksia, joihin tätä voisi verrata?

Ja jos ei riitä, niin millaisiin korvauksiin arvelette Sysmän joutuvan maksajaksi? Tuleeko sanktioita valtuutetuille?

21

1560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      · Kuntalain 43 §:

      Peruste: Valtuusto voi irtisanoa kunnanjohtajan tai siirtää hänet muihin tehtäviin, jos hän on menettänyt valtuuston luottamuksen.

      Vireilletulo: Asia tulee vireille kunnanhallituksen esityksestä tai jos vä-hintään neljäsosa valtuutetuista on tehnyt sitä koskevan aloitteen. Asiaa valmisteltaessa kunnanjohtajalle on ilmoitettava, mihin luottamuksen me-netys perustuu, ja varattava hänelle tilaisuus tulla kuulluksi.

      Päätöksenteko: Päätöksen tekemiseen vaaditaan, että sitä kannattaa kaksi kolmasosaa kaikista valtuutetuista. Päätös voidaan panna heti täytäntöön. Samalla kunnanjohtaja voidaan vapauttaa tehtäviensä hoidosta.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­­­N­y­m­­f­­­o­­­m­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#180799106

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Mitä luulette, kumoaako hallinto-oikeus erottamisen?
      - Luulen, että kumoaa.
      Riittääkö esitellyt syyt erottamisen perusteluksi?
      - Periaatteessa riittää, mutta käytännön toteutuksen takia ja useiden virheiden takia en usko että päätös pitää. (muun muassa anonyymi kysely, työryhmän pj.)
      Onko ennakkotapauksia, joihin tätä voisi verrata?
      - En tiedä, jostain Kittilästä ja Heinolasta on puhuttu..

      Ja jos ei riitä, niin millaisiin korvauksiin arvelette Sysmän joutuvan maksajaksi?
      - Oikeudenkäynti kulut, loppuajan palkka ja korvaukset tästä mielipahasta ja maineen tahraamisesta.
      Tuleeko sanktioita valtuutetuille?
      - Toivottavasti.

    • Anonyymi

      Toivottavasti ei kumoa, ja toivottavasti voidaan mahdollisimman pian ryhtyä hoitamaan Sysmän asioita Marketan asioiden sijaan.
      Puheet siitä että kuntalaisten enemmistö olisi Marketan erottamista vastaan on pötypuhetta, mielipidettä ei haluta vaan julkisesti ilmaista, sillä varma seuraus sille olisi rakkikoirien tarraaminen puntteihin, johan se on nähty puskaradiossa jo muutaman viikon ajan.

    • Anonyymi

      Höpö höpö!

    • Anonyymi

      Muotovirheeseen voi kaatua mutta kyllä perusteet pitää. Epäluottamuksen ilmenemisestä on niin paljon näyttöä. Kaikkea ei ole voitu panna paperille, koska kunnianloukkauksestahan silloin olisi tullut tutkintapyyntö. Jos saavat suullisen käsittelyn hallinto-oikeudessa olen varma epäluottamuksen syiden laillisuudesta.

      • Anonyymi

        Ketkä tulevat suulliseen käsittelyyn ja millä perusteella, kun materiaaliin kerätyt kertomukset ovat anonyymejä.. Eihän tuosta prosessista voi hyödyntää paljoakaan taustatietoja jatkokäsittelyä varten.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketkä tulevat suulliseen käsittelyyn ja millä perusteella, kun materiaaliin kerätyt kertomukset ovat anonyymejä.. Eihän tuosta prosessista voi hyödyntää paljoakaan taustatietoja jatkokäsittelyä varten.

        vastaajat ovat tiedossa eli vastaukset eivät ole anonyymejä. Mikäli virheitä itse prosessissa on tapahtunut, ne oikaistaan. Lopulliseen päätökseen ne eivät kuitenkaan vaikuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ketkä tulevat suulliseen käsittelyyn ja millä perusteella, kun materiaaliin kerätyt kertomukset ovat anonyymejä.. Eihän tuosta prosessista voi hyödyntää paljoakaan taustatietoja jatkokäsittelyä varten.

        Eiköhän ne nimet ole tiedossa tilapäisellä valiokunnalle, niitä ei vaan haluttu julkaista ettei heidän kimppuunsa olisi heti käyty tietyiltä tahoilta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vastaajat ovat tiedossa eli vastaukset eivät ole anonyymejä. Mikäli virheitä itse prosessissa on tapahtunut, ne oikaistaan. Lopulliseen päätökseen ne eivät kuitenkaan vaikuta.

        Prosessissa olleita virheitä ei voi oikaista enää jälkikäteen. Ne aiheuttavat päätöksen kumoamisen.


    • Anonyymi

      Hallinto-oikeus kumoaa päätöksen esteellisyyksien ja menettelyvirheiden vuoksi. Itse perusteisiin tuskin ottaa kantaa.

      Hintaa prosessille tulee reilusti. Valitettavasti tuo hinta kaatuu pääasiassa veronmaksajien niskaan, olisi oikeus ja kohtuus että virheellisesti menetelleet joutuisivat henkilökohtaiseen korvausvastuuseen.

      • Anonyymi

        Voisitko eritellä, mistä sitä maksettavaa tulee?


      • Anonyymi

        Esteellisyyksiä ei ole ja menettelyvirheet voi kyllä korjata. Minuakin kiinnostaa nuo korvaukset, mihin ne perustuu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Esteellisyyksiä ei ole ja menettelyvirheet voi kyllä korjata. Minuakin kiinnostaa nuo korvaukset, mihin ne perustuu?

        Täällä puhutaan korvauksista vailla oikeaa tietoa. Kunnanjohtaja tulee saamaan erokorvauksen perustuen kunnanjohtajasopimukseen. Sen sisältö ei itselleni ainakaan ole tullut tietoon, joten suut suppuun miljoonakorvauksista,


    • Anonyymi

      Käsitykseni mukaan johtajasopimuksessa ei ollut irtisanomiskorvausta, siinä oli ilmeisesti vain irtisanomisajan palkka.

      • Anonyymi

        Juurikin näin.


    • Anonyymi

      No täältä tuli ensimmäinen älyllinen kommentti. Oletukseni on, että jos valitus menestyy, hallinto-oikeus velvoittaa kunnan maksamaan palkkaa eläkeikäpvään asti, kunnanjohtajalle, kun ei se kovin kaukana ole. Omin nimin kirjoittaminen olisi mukavampaa, Pertti Tiainen, Sysmässä syntynyt ex-juristi.

      • Anonyymi

        Terve Pertti. Mulla ei oo mitään järkevää sanottavaa ja puhun lähinnä paskaa joten en omalla nimellä kehtaa. Sen verran järkeä päässä kuitenkin.


    • Anonyymi

      Eikä tule valtuutetuille mitään sanktioita. PT

    • Anonyymi

      Korkeintaan tulee huomautus asiavirheistä. Lopputulos ei siitä muutu. Jääviydet on kyllä hoidettu kuntalain ja jääviyssääntöjen mukaisesti. Kitkiöjoki tulee saamaan irtisanomisajan palkan ja tietysti lomakorvaukset. Miljoonia tähän ei tarvi upottaa.

    • Anonyymi

      Amen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5597
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      123
      1687
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      998
    Aihe