Tutulle kävi niin vanhanaikaisesti, että syntyi yllätyspentue. Pennut ovat puhdasrotuisia. Rodun pevisa ei täyty.
Miten itse asian hoitaisitte? (tietenkin niin ettei vahinkoa saa tapahtua, mutta jos tilanne olisi nyt tämä)
1. Myisitte rekkaamattomina
2. Rekisteröisitte ej-rekkariin kennelnimelle ja ottaisitte paskamyrskyn vastaa
3. Rekisteröisitte jonkun muun nimelle
Mahdollista olisi tietty selvittää vielä Kennelliitosta saisiko normi rekkariinkin esim. jos rekkaa myöhemmin tms.
Yllätyspentue
4
365
Vastaukset
- Anonyymi
Rekkaisin kennelnimelle, on sitä muillekkin sattunut, ja kertoisin yleisesti että sattui tälläinen vahinko. Jossain ne pennut kuitenkin tulee selville, ei kannata yrittää piilotella.
- Anonyymi
Näin se on, kunnon kasvattaja laittaa nuo EJ-rekisteriin ja myy eteenpäin halvemmalla, huono kasvattaja taas luulee voivansa salata ja piilottaa asian jättämällä koirat rekisteröimättä rotukoiriksi, mutta piirit ovat pienet, ja esim. Kennelliittoon voi ilmoittaa, jos tietää jollain nartulla olevan jo pentueita, vaikkei niitä olisi vielä rekisteröity vielä pitkän aikaa jälkeenpäinkin.
- Anonyymi
Ei kai paskamyrskyä voi tuosta syntyä, ellei vanhemmat ole liian nuoria tai asiaa yritetä salata. EJ-rekisteriin vain. Sitten jos se "kasvattaja" on oikeasti ajatellut noita vanhempia myöhemminkin jalostuskäyttöön, itse ainakin PEVISA-rotuisten kasvattajana tekisin niin, että terveystarkit noille molemmille vanhemmille reilu kahden vuoden iässä, ja vasta kun nuo vahingot ovat tarpeeksi vanhoja, eli ainakin 1,5 vuotta, ehkä terveystutkittuja ja jalostustarkastuksessa tai näyttelyissä käyneitä, sitten vasta käyttäisin niitä vanhempia uudelleen oikeaan pentueeseen. Noin tekisi pitkän linjan kasvattaja vahingon sattuessa, he eivät myy mitään tiskin alta edes nolojen asioiden suhteen, mutta jos tässä jo ensi vuonna tuo "kasvattaja" haluaa myyntiin pentuja näiden vahinkojen lisäksi, on asia vähän eri.
Jos se PEVISA on noilla alun vanhemmilla jäänyt täyttymättä vaikka jo todetun huonon terveyden tai puuttuvien tulosten takia, ei siinä mikään odottaminen auttaisi, ja vaikka liian nuoria olisi vanhemmat nyt, kyllä se salattu pentue tulee eteen nykypäivänä ja kiitos somen kautta aikain, joten ei kannata edes yrittää piilotella. - Anonyymi
Jos ei pevisa täyty ei ne pennutkaan ole puhdasrotuisia, jos ei niitä rekisteröidä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke623075- 1362194
- 921828
- 1641445
- 651376
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731361- 841352
- 691142
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂771110Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t341048