Moi! Oon tällä hetkellä lukion ekalla, ja oon alkanut miettiin mitä kirjoittaisin. Mulla olis tarkoituksena kirjoittaa äikkä, enkku, pitkä matikka, lyhyt espanja, psykologia ja historia. En oo kuitenkaan ihan varma jos valitsisin vain toisen psykologian ja historian välillä. Ehdotuksia?
Ongelmaksi tulee kuitenkin se, että haluan käydä esimerkiksi matikasta muutamalla valinnaisella kursilla, jotta osaisin ylppäreissä paremmin. Kattelin niistä aineista mitä oon kirjoittamassa kiinnostavia valinnaisia, ja mun lukion kurssimääräksi tulisi 93.
Oon käyny jo opon kanssa sopimassa, että käyn lukion 3.5 vuoteen, mutta nyt mietin neljää vuotta. Jos suorittaisin 93 kurssia, mun pitäis tehä n. 6 kurssia per jakso. Tää on kuitenkin mulle aika raskasta, sillä käytän 3 tuntia päivässä koulumatkoihin ja mulla on keskivaikea masennus.
Kannattaako mun teidän mielestä vetää lukio 4 vuoteen, vai vetää vaan 75 kurssia, vaikka haluisinkin enemmän. Tuleeko abina jo sellanen olo, ettei jaksa ja haluu vain pois?
LUKIO 4 VUOTEEN?
Anonyymi-ap
1
401
Vastaukset 1
- Anonyymi
Aika kunnianhimoista opinto-ohjelmaa mietit siihen nähden, että sanot sinulla olevan keskivaikea masennus.
Minä puolestani jäin miettimään sitä, oletko ajatellut, millaisiin arvosanoihin pyrit. Arvosanoilla nimittäin on jatkon kannalta enemmän merkitystä kuin sillä, kirjoitatko 5 vai 6 ainetta. Viisi E/L on paljon parempi kuin kuusi kertaa C.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.481240Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13965- 93957
- 37648
- 73635
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53420Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413- 23407
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15389