Taas vaihteeksi rellu asiaa!?

Anonyymi-ap

Autoni on Renault Clio Sport Tourer, vuosimalli 2010 ja 1.5 dci koneella, ajettu nyt 190tkm. Tyhjäkäyntiin on ilmestynyt ihmeellinen rykiminen, starttaa moitteetta, käy nätisti ja kiihtyy normaalisti... Mutta yhtäkkisiä rytkäyksiä tyhjäkäynnissä satunnaisesti, aivan kuin koko kone sammuisi sekunnin murto-osaksi, koko auto rytkähtää oikein oikein reilusti, tätä tapahtuu vain ja ainoastaan tyhjäkäynnillä ja se on erittäin satunnaista, välillä rykäisee pari kolme kertaa putkeen, välillä menee pitkiä aikoja ja rykäisee kerran, mutta sitten taas aina käy kuin sveitsiläinen kello.

Mistäs tällaista vikaa edes etsimään? Aina näiden rellujen kanssa tulee jotain hämärää mihin kukaan ei tiedä vastausta. Luulin dieselillä välttäväni nämä rellumaisuudet.

Huollot on ajan tasalla. Ilmansuodatin, öljyt ja suodatin vaihdettu 8tkm sitten ja jakoremmi pumppuineen viime kesänä.

Ei vikavaloa, tosin satunnaisesti auto sytyttää pakkasilla sekunniksi "LOW BATTERY" valon ison piippauksen kera, mutta se sammuu välittömästi. Saattaa kylmäkäynnistyksen jälkeen toistaa tuon parikolme kertaa, mutta starttaa tosiaan moitteetta ja varoitus ei tule uudestaan, kun auto on määrätyn ajan käynyt. Akku testattu viime kesänä motomaatissa hyväksi. Mitään virran vähyyteen viittaavia oireita ei ole. Tämä "ominaisuus" on ollut koko omistusajan ja se on vain talvisin eli pakkasilla, jos on +1 tai enempi niin sitä ei tule lainkaan. Selostin tämän nyt tähän vain jos uusi oire sattuisi olemaan vian eskaloitumista.

Niin joo ja dieseli haiskahtaa aina kun useamman kerran rytkäisee putkeen, muuten ei sekään haise.

3

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vie autosi osaavaan korjaamoon ja se tulee kuntoon. Siellä on useita kohteita mistä tuollainen voi johtua ja ammattilainen selvittää sen, eikä lähde arvailemaan sokea ja vaihtelemaan turhia osia.

      • Anonyymi

        Kukaan ei parin tonnin autoa mihinkään merkkikorjaamoon vie, hinnat alkaen 500€ ja päättyen tuhansia tällaisen vian kanssa. Tässä on kolme vaihtoehtoa, selvittää itse, hukata rahat halpaan ammattitaidottomaan korjaamoon kun mekaanikolla menee vain sormi suuhun, kolmas vaihtoehto on paaliin kun pahenee liikaa ja uutta putkeen. Ei haitanne yrittää jos olisi jollekulle tuttu vika.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🔞 ­­­N­y­­­m­­f­o­m­a­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18083622O

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6612
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6191
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3063
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2544
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2195
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1345
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe