Miten, niin kuin "onnistuitte" omasta mielestänne tässä biojäte asiassa?
Olette antaneet Stormossennille (isolle firmalle) vapaat kädet toimia haluamallaan tavalla kunnan alueella, kuin sika vatukossa.
Pienen ajan kuluessa Stormosseni on jakanut biojäteastioita alueella 2 kertaa ja hakenut niitä pois saman verran. Kaksi kertaa on myös kulkenut pienen ajan kuluessa Stormossenin valitsema tyhjennysauto tyhjäämässä niitä tyhjiä pönttöjä a) 9 €/kerta.
Teidän, sielä kunnassa tulee hoitaa kuntalaisten asioita, eikä antaa ulkopuoliselle oikeutta "mellastaa" Isonkyrön alueella haluamallaan tavalla.
Tämmönen touhu olis voitu hoitaa pienellä ilmoituksella kuntalaisille ja kysytty onko taloudessa biojätekomposti, vai haluatteko liittyä Stormossenin biojäte keräykseen joka maksaa 9 €/ kerta+ käsittely.
Perään puh. + nettiosoite. Sitten ilmoitus Mosselle.
Isonkyrön kunnan johto politikot!
4
777
Vastaukset
- Anonyymi
Oli keväällä ilmoitus Stormossenilta tuosta biojäteasiasta mutta koska kirje tuli vaasalaisten ilmoituksena ei siitä kukaan isokyröläinen ottanut onkeen.
Me olemme nykyään Seinäjoen alueella ja Vaasa on tuola ruotsinkielisellä puolella. - Anonyymi
Soittelin Stormossenille tässä vielä kun oltiin vaasan alueessa, roskakuski ei ollut tyhjännyt Metallikeräysroska-astiaa.
Siellä joku akka alkoi pauhaamaan, että ei ole kyseinen kuski edes ajanut linjaa ja ne vanhuksien vaipat voi odottaa. Vaipat???
Sitä huutamista tuli luurin täydeltä ei sanaa väliin saanut laitettua. Onneksi tuosta päästiin eroon. - Anonyymi
Stormosseni laskuttaa jokaisen tyhjäyskerran jäteastian koon mukaan, ei tuotetun kilomäärän.
Mosseni on jakanut biojäteastiat 140 litraa
Ellei mumma saa sinne astiaan kahdessa viikossa 140 litraa biojätettä niin siitä pienestä määrästä menee kuitenkin koko pöntöllisen käsittelymaksu ja tyhjäys n.10 €.
Biojätteen käsittelymaksua en tiedä. On salainen. - Anonyymi
Jos pitää kysellä, kiinka joku on ONNISTUNUT hoitamaan työnsä?
Luulisi olevan ihmisellä tuumaamisen paikka🦧🦧
Koska, kun hoitaa työnsä kunnolla, ei siinä pitäisi olla mitään kysymystä ONNISTUMISESTA.
Joten, suoraan sanotusti: Kurjasti, mitään sanomattomasti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774572Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k122677- 1771789
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2611610- 1241490
- 1221357
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91297Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil731291- 761262
- 351006