Kuinka välttää vatsaongelmat intiassa ?

Anonyymi-ap

Jokainen matkailija tietää ettei juoda muuta kuin pullotettua vettä eikä syödä valmiiksi kuorittuja hedelmiä eikä kuumentamattomia vihanneksia mutta mitkä muut elintarvikkeet kuuluvat riskiryhmään ?
Onko pakatut tuotteet turvallisia kuten esim. suklaat, pähkinät, mahdolliset muovipurkkeihin tehdyt jälkiruuan tapaiset syömiset, katumyyjien kuumennetut ruuat ?

7

703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei, tauti tulee jos on tullakseen! Paikallisen lääkärin mukaan voi tulla ilmasta (?) Itse olen taudin saanut Intiassa ehk. 10 kertaa XD Pari viimeisintä reissua olen pysynyt terveenä syömällä Procosaa. Jos tauti iskee, suosittelen soittamaan heti lääkärin. Älä jää kärsimään ja pilaa lomaasi.

      • Anonyymi

        Ihan järkyttävä ohjelma armanilta intiasta. Joki täynnä paskaa hämeenlinnassa on valtuustossa intialainen mies niin vaimo on tosi likaisen näköinen ja pitävä kahvilaa. En uskalla käydä intialaisten kahvilassa kun on niin likaista. Uimahallissa seurasin intialaista kun onnellisesti paskanti veteen luuli olevansa gangesin joessa. En ole käynyt sen jälkeen uimahallissa. Yäk nämä intialaiset. Haisevat oudolle


    • Anonyymi

      Vatsatautia ei tarvi pelätä, mutta jokin loinen ameeba tms. on jo pahempi. Itselläni on ollut Intiassa aina vatsa löysänä. Vesapaperia on oikeasti järkevä ottaa mukaan Suomesta. Sitä kun ei paikaliset käytä.

    • Anonyymi

      Voit välttää mahaongelmat kun et syö mitään intia on tosi likainen maa. Joki on saastunut ja sieltä saadaan kalaa. Jos tuhat ihmistä kuolee niin se on itikan pissin verran. Intiassa on aivan liikaa ihmisiä. Ihme kun ei enempää kuole kun on niin saastainen maa. Intialaiset sontii jokeen josta kalastetaan hehhh. Seurasin uimahallissa intialaista miestä hyvin tyytyväisenä sonti veteen. Ovat oppineen veteen sontimaan. Hehhhh

    • Anonyymi

      Teet niinkuin muutkin suomalaiset,et mene enää sinne.
      Kyllä on vähentynyt tolkuttomasti suomalaisten intiassa juokseminen. Hyvä niin. Thaimaa paljon parempi.
      Pitäkää pas**** ja lehmänne.

    • Anonyymi00008

      Me on matkustettu koko perheen kanssa omatoimisesti Intiassa monta kertaa useampana talvena ja ei kertaakaan ole ollut ongelmia vatsatautien kanssa.

      Ihan perussäännöt pätee Intiassa, juodaan ja pestään hampaat pullotetulla vedellä. Ei juomiin jäitä. Käsidesiä kannattaa käyttää ahkerasti. Lasten kosteuspyyhkeitä iso paketti mukaan, että voi puhdistaa kädet, on helppo käyttää ja ei vie paljoa tilaa laukuissa. Näillä pärjää todella hyvin!

      Mihinkään jokivesiin ei kannata mennä uimaan, mutta meressä voi kyllä uida monessakin paikassa. Goalla me ei olla käyty, mutta Intiassahan rantoja riittää ja puhtaita rantoja löytyy kilometreittäin.

      Mukaan kannattaa ottaa wc-paperia hieman ihan vaan varalle, jo yhdelläkin lyttyyn painetulla rullalla pärjää pitkälle, kun se on varalla. Imodiumia kannattaa ottaa mukaan ihan vaan varalle, vaikka me ei sitä olla koskaan tarvittu.

      Intia on kyllä todella mahtava maa matkustaa, me ihastuttiin kerralla Intiaan, kun koko viiden hengen perhe matkustimme sinne omatoimimatkalle halvimmilla mahdollisilla lennoilla. Jäätiin suorastaan koukkuun Intiaan!

      • Anonyymi00009

        Jos on matkustanut Intiassa ilman vatsaongelmia ei ole matkustanut Intiassa. Höpinää koko tarinasi hah


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1091
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      820
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      624
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      573
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      522
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      494
    8. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      487
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      483
    10. Sinun kanssasi

      Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver
      Ikävä
      36
      476
    Aihe