Äänekoski mainostaa itseään Ilmiönä.
Sitä se tosiaan on.
Mikään ei ole niinkuin muualla.
Kannattaako sitä hehkuttaa ,en tiedä.
Tuli lunta määrärahat loppuivat heti ,ei saatu katuja aurattua.
Ei saatu latuja tehtyä,muualla ladut tehty ja hiihdetään Tampereelta Ouluun.
Rahaa kuitenkin kuluu kun kaupunki perseauki ja veroja korotetaan.
Sitä se tosiaan on.
Mikään ei ole niinkuin muualla.
Kannattaako sitä hehkuttaa ,en tiedä.
Tuli lunta määrärahat loppuivat heti ,ei saatu katuja aurattua.
Ei saatu latuja tehtyä,muualla ladut tehty ja hiihdetään Tampereelta Ouluun.
Rahaa kuitenkin kuluu kun kaupunki perseauki ja veroja korotetaan.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Äänekoski on suuruuden hullu demarien ja kepun yhteisesti turmioon ajama paikkakunta jossa ei muuta hyvää kuin työpaikat.
Töissä voit kuitenkin käydä muualta ,näin tekevät yhä useampi.
Ilmiö ennemmin vitsaus koko kaupunki ja sen touhut.
hiekkakuopan vieressä asuu äkin viisain mies loooooooooooooooooollll
Mihin ne tämän kunnan rahat sit menee??
Sairaanhoitoon ja eläkkeisiin, sama juttu muuallakin Suomessa.
Kokkeliin tietenkin
Kaupungin suurin ilmiö on paha haju, jota biotuotetehtaalta ihan liian usein karkaa hengitysilmaan. Toinen ilmiö on se, että katuvaloista ei ole käytössä kuin joka kolmas, eli kovin hämärissä oloissa liikutaan. Ja onhan sekin kai ilmiö, että lunta satanut toistakymmentä senttiä ja keskustassakin osa ajoväylistä ja kevyeliikenteen väylistä auraamatta.
Mutta onneksi rahaa löytyy Äänemäen valaitukseen ja ihan kohta lumen tykittämiseen.
Aika harvoin sitä pahaa hajua nykyisin tulee, huoltotoimenpiteiden yhteydessä vähän tupsahtelee.
Voisivat sammuttaa kaikki valot, aika vähän tuolla ihmisiä liikkuu ja ne jotka liikkuvat lemmikkiensä kanssa näyttävät käyttävän jo otsalamppua, kun joka kolmas katuvalo ei ihan riitä huomaamaan, jos tiellä on lasinsiruja, tai lätäköitä polveen asti.
Mee nesteelle puremaan munkkia
Äänekoski kierrä se kaukaa!
Niin näkyy olevan tympeää ja kuihtunutta tuo arkinen katukuva.
Oikein tulee paha olla kun välillä on pakko käydä ja helpotus kun saa kääntää autonsa lähtö suuntaan.
Kuulin ,että pankit eivät anna enää lainaa jos ostaisit talon Äänekoskelta.
Lainaa samat tarvitsijat saavat ostaessaan Laukaasta,Jyväskylästä,Muuramesta.
Äkissä parasta on hautaustoimisto
Tuokin on Ilmiö!
Jännää ihanko totta
Omaan pesään paskantavia vajukkeja koko äänekoski täynnä. Silkkaa valitusta. Elämä on reiässä rattoisaa, reiässä mihin ei aurinko paista ja mikä ei varmuudella loista mensan tilastoissa.
Äänekoski on osaamattomissa kipparin käsissä ollut jo vuosia.
Nyt alkaa laivaan tulla pohjakosketuksia ja kohta ilmoitetaan että ollaan uppoamassa.
Alkaako rotat lähteä uppoavasta laivasta?
Ainakin yrittävät ovat jo olleet lähdössä ,mutta eivät ole kelvanneet.
Sisikseen oli Teppo Seppänen kirjoittanut ajatelmiaan näistä anonyymisuolipalstoista joissa valitetaan ja naristaan äänekoskelaista elämänmenoa.
Lopputulema mietteistä: kenen leipää syöt sen lauluja laulat. Ruskea kieli tuntuu olevan.
Teppo kirjoittaa hienoja näytelmiä myös.
Arvaathan tuon, "kenen viinoja juot, sen lauluja laulat", ihminen ikänsä lojunut koskella ei muusta oikein tiedä, viherkommunistinen ajatusmaailma, nämä niin kutsutut "taiteilijat" ovat juuri näitä tyyppejä, ovat sisältäneet ajatukseensa vain arvomaailman eivätkä ymmärrä ettei se tuo kaikille leipää pöytään eikä edes sitä kinkkua uuniin, ei arvomaailmalla rakenneta asuntoja eikä pankkitili käy kuin miinuksella, pelkällä arvomaailmalla ja arvoilla ei saa särvintä pöytään eikä laskuja maksettua, kannattaisi tuollaisten "taiteilijoiden" käydä lapion varressa sekä metsätöissä 8-12h vrk muutama vuosi, niin nähtäisiin se oikea arvomaailma. Kaikesta huolimatta, saahan hän ola mieltä, vaikka ikinä ei ruumillista työtä tehnyt olisikaan?