Sinimusta perhe

Anonyymi-ap

Arvoisa Suomi24,
Tahdon jakaa teille nyt vilpittömän kokemukseni sinimustatuksi tulemisesta.

Olen noin 40-vuotias perheenisä ja Sinimustan liikkeen aktiivi Pohjois-Savosta. Kotoa löytyy rakas vaimo, täysikäinen tytär ja onpahan tuota vielä uusikin masuasukki tuloillaan.

Ollaan vaimon kanssa oltu aluksi vähän huolissaan kun tyttären kavereita käy kylässä koulun jälkeen, eikä siinä mitään.. Mutta kun nämä kaverit sattuvat olemaan n-sanoja. Tai näin minä ainakin aiemmassa elämässä heitä kutsuin. En ollut uskaltanut mennä tyttärelle tai pojille suoraan sanomaan, että emme äidin kanssa halua teitä kotiimme, koska olette eri värisiä. Mitähän nuoret meistä ajattelisivat?

Noh, eräänä iltana tulin kaupasta hakemasta keksejä perheelle ja vieraille ja havahduin kun tyttäreni huoneesta kuului outoja ääniä. Kävin kuitenkin ensin keittiössä asettamassa keksit ja maitolasit hienosti tarjottimelle. Savolaisen kankealla lantioliikkeellä avasin tyttäreni huoneen oven aikeissani yllättää koko konkkaronkka:

>Tiältä tullaan herkkusuut!

Tarjotin tippui lattialle shokista. Vaimoni ja tyttäreni olivat minulle ennestään tuntemattomien kanssa sängyssä ilman vaatteita. Sekunnissa koko aiempi elämäni vilisi silmissä, eikä minulla ollut nöyryytyksen jälkeen enää mitään menetettävää.

>Ka maidot läikky lattialle, vuan kermat valluu jo huulilta. Vieläköhän tuota ois vällyjen välliin yks isipappa mahtuna?

Pojat lykkivät minua ronskisti takaapäin, enkä ole tästä puoluetoiminnassa kehdannut kertoa Olemme vitsaillen kutsuneet meidän uusinta masuasukkia "Maitokahviksi", mutta kaiken reiluuden nimissä ajattelimme nimetä hänet islamilaisen nimipäiväkalenterin mukaan.

Onko muilla teistä samanlaisia kokemuksia? Ja miten olette valinneet lapsenne nimen, jos lapsi ei ole biologisesti sinun?

1

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko mokannut?

        Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
        Ikävä
        183
        2314
      2. Oletko ymmärtänyt

        Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
        Ikävä
        172
        2050
      3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

        "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
        Perussuomalaiset
        44
        2003
      4. Ottaisitko miten

        Kaivattusi?
        Ikävä
        128
        1680
      5. Ikäero suhteessa

        Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
        Parisuhde
        68
        1655
      6. Liian paljon hylättyjä ääniä

        Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
        Maailman menoa
        196
        1539
      7. Tiedän kyllä sen

        Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
        Ikävä
        77
        1261
      8. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

        Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
        Haapavesi
        81
        1153
      9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

        Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
        Ähtäri
        32
        1144
      10. Ärsyttää et olet

        Niin välinpitämätön suhteeni
        Ikävä
        71
        1103
      Aihe