Mikä on tuon polttoaineen hinta Ruotsissa verrattuna Suomeen? Tietoja ei netistä löytynyt. Nyt kone teki välilaskun Malmöön, kun aine ei riittäisi matkakohteeseen. Airbus 321 toimintamatka n. 5600km. Lentomatka oli Hki- Vantaalta n. 4500km.
On tuo toimintasäde aina ennenkin riittänyt....
Lentopetrooli/kerosiinin hinta
11
969
Vastaukset
- Anonyymi
Hölö hölö.
- Anonyymi
Montako litraa on aikomuksenasi ostaa?
- Anonyymi
Koneen maksimi kantama vaihtelee riippuen matkustajien ja rahdin määrästä ja säästä. En osaa sanoa voiko A321:n tankata täyteen mikäli koneessa max matkustajamäärä ja rahti. Mutta, kantamaan vaikuttaa myös tuuli eli kova vastatuuli pidentää lentoaikaa ja lisäää kulutusta. Myös mikäli kohteessa huono sää, on polttoainetta oltava normaalia enemmän mahdolliseen holdailuun tai varakentälle menoon joka voi olla kaukanakin.
Mutta, yksi asia on varma, välilaskua ei tehdä halvemman kerosiinin litrahinnan takia. Välilasku ei ole ihan halpa operaatio, polttoainetta menee huomattavasti ylimääräistä kuin jos lennettäisiin matkalentokorkeudessa kentän yli, lisäksi välilaskukenttä veloittaa stopista omat maksunsa. - Anonyymi
Tosissasi luulet että kone teki ylimääräisen välilaskun Ruotsiin halvemman polttoaineen takia? Ei hyvää päivää. Yhtä hyvin voisit autoa lähteä tankkaamaan 300 km päähän kun siellä litrahinta 2 senttiä edullisempi kuin kotipaikkakunnan asemalla….
- Anonyymi
Otetaan vertailukohde Espanjan 95e. Se oli n. 1,30€ ja Suomihinta n. 1,90€. Jos kerosiinin ero samaa luokkaa+ verot ,niin "kotiinpäin vetävä" lentoyhtiö ilmanmuuta tankkaa Helsinki-Vantaalla minimimäärän.
Lentonopeus tuonne Ruotsiin oli . n. 600kmh. Ja Malmöstä sitten se +800kmh. Kas, kun takaisin tullessa polttoaine riitti, vaikka pariin otteeseen kuulutti vastatuulesta...Jet A-1 Fuel Helsinki-vantaa 1088€/1000L = 1,088€/L
Jet A-1 Fuel Malmö Airport 10,9SEK/L = 0,96€/L
Lähde https://jet-a1-fuel.com päiväys 15.11.2023santtu_1975X kirjoitti:
Jet A-1 Fuel Helsinki-vantaa 1088€/1000L = 1,088€/L
Jet A-1 Fuel Malmö Airport 10,9SEK/L = 0,96€/L
Lähde https://jet-a1-fuel.com päiväys 15.11.2023Tietämättä mikä A321 malli kyseessä ja kuinka isolla kuormalla liikutaan, niin hyvin keskimääräiseksi laskettuna A321 kuluttaa 4500km. lennossa noin 14000-17000L polttoainetta, joten siitä voi mahdollisia säästöjä ja kannattavuuksia alkaa laskemaan, kun huomioidaan ylimääräisen laskun ja nousun vaatima lisäpolttoaineen kulustus sekä mahdolliset matkustajien myöhästymiskorvaukset jatkolennoilta yms. niin tuskin ainakaan tarkoituksella on tuollaista välitankkausta suunniteltu.
- Anonyymi
Mikset kysynyt välilaskun syytä????
- Anonyymi
Ok. Kun ostaa tälläisen pakettimatkan, jossa luvataan 6h15min ei välilaskua. Kun menee 8h30min, lähtö 30min myöhässä.
Pari vuotta sitten Thaikkuihin matka-aika kesti pihasta pihaan n.16h. Nyt puolet lyhyempi lento ja siirtyminen hotelliin otti melkein samanajan.
Laskin vielä tuossa 3L/100km/matkustaja 200 kpl ×4500km=27000L
No ei tuo muuttanut kuin ekan illan ohjelmaa, kun suoraan pahimpaan ruuhkaan kohti hotellia.
Mutta sama matkatoimisto ja lentoyhtiö jo kolmas kerta eri asioissa . (Kyprokselta paluu ja kone ei laskeudu, vaikka kenttä jo näkyi). Omalta osaltani valitsen jatkossa toisin.- Anonyymi
On sulla kirjoitukset. ” Kyprokselta paluu ja kone ei laskeudu, vaikka kenttä jo näkyi”.
Sinä siis matkustajana tiesit että laskun olisi voinut tehdä kun näit kentän ikkunasta mutta ihan ilkeyttään lentäjät eivät laskeutuneet. Näin.
Oletko ajatellut jonkinlaisen ilmailun lentoneuvontapalvelun perustamista? Lentoyhtiöt ja lentäjät kysyisit sinulta neuvoa kuten voiko laskeutua ja missä edullisinfa tankata. - Anonyymi
Surullista itkemistä asioista joista et mitään ymmärrä. Et yhtään mitään. Mut ei mittää, vaihda vaan lentoyhtiötä, sulla varmasn tiedossa sellainen joka ei turhia välilaskuja tee ja laskeutumispäätös tehdään sen mukaan mitä markustaja ikkunasta näkee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1316468Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie736402Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3786236Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3474026Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532462Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62379Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 141374
- 1931175
- 64990