Anturan alle 0-32?

Anonyymi-ap

Kertokaahan viisaammat.

Katselin talomme perustussuunnitelmaa, mikä saatiin talotoimittajalta ja joka liitettiin rakennuslupaan. Tässä kapilaarikatko oli anturan alla ja jatkui koko pohjan pituuden ja päättyi salaojiin.

Oikeasti talon pohjalle räjäytettiin tontin kiviä jotka aseteltiin ja hakattiin paikoille, sitten pienempiä murikoita ja päällimmäisenä
0-32 taputeltiin ja jyrättiin. Näin isot kivet itse sekä pinnalle jääneen materiaalin. Sokkelin sisätäyttö on tehty kivestä joka katkaisee kapilaarisen nousun 8-16, sitä on ainakin laskussa 70 tonnia.

Jäin nyt miettimään, miksi alkuperäistä suunnitelmaa ei noudatettu? Talo sijaitsee mäntyharjulla, kovaa maata, paljon kiviä seassa. Talon kantavalle maaperälle saamiseksi ilmeisesti usein käytetään tuota 0-32? Omasta mielestä kapilaarikatko olisi ollut anturan alla parempi ja jatkaa vaikka sokkelin sisätäyttökin samalla materiaalilla.

Pihasoraa, missä palon nollaa mukana oli hiukan autokatoksessa patolevyn yläpuolisessa osassa ja kivijalkaan tuli härmäjälkiä. Tarkoitan, tuon hienoimman aineksen tapa pidättää vettä on suuri. Nyt päästään siihen anturaan. Mitenkähän tämä mahtoi nyt mennä?

8

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Amatööri kun katselee netin perustuskuvia, hulluksi tulee.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        ❤️ ­­N­­y­­m­­f­­­o­­­m­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18096261J

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      No ei ainakaan oikein ellei alkuperäistä ja rakennusviranomaisille toimitettua perustussuunitelmaa noudatettu.

    • Anonyymi

      Meinaat ettei 0-32 katkaise kapillaarista nousua?

      • Anonyymi

        Käsittääkse ei katkaise, koska 0 aines on mukana.


      • Anonyymi

        Se olisikin aika nollaa kun estäisi kapillaarin.


    • Anonyymi

      Jatkan yksin keskustelua. Löysin alla olevan oppaan. Vaikuttaa siltä, että tupa on erittäin kantavalla maalla.
      Näistä putkista, kohta 3.8, mitkä olisi pitänyt asentaa anturaan, kuulen ensinnäistä kertaa. En maallikkona ajatellut, että voi olla maalajeja, jotka saadaan vettä läpäisemättömiksi tiivistämällä. Putkivahingon sattuessa, sellähän sitten on. Kuinkas imet pois, kivien seasta. Ajattelin, etten ehdi lukea rakennusinsinööriki ja luottaisin ammattilaisiin, muua tämäkin olisi pitänyt vahtia erikseen.


      https://www.rt.fi/globalassets/infra/tietoa-ja-tilastoja/ohjeita-ja-opastusta/pientalon_maarakennustyot.pdf#page10

    • Anonyymi

      0-32 on kuormituksia jakava kitkatäyttö. Se 8 - 16 on nimenomaan se hengittävä kapillarikatko, joka kuuluu anturoita ylemmäksi. 200 mm sitä riittää.

      MUTTA!

      Jos talosi alla on louhetäyttö kiilauskerroksineen, on se 8 - 6 singeli laitettu vain, koska se suunnitelmissa on. Kapillari - ilmiötä talosi soratäytöissä EI tule olemaan. Sen katkaisee jo ne alemmat kerrokset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6374
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3813
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3190
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1726
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      969
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      869
    Aihe