Moi,
Kysymys niille jotka ovat tulleet huijatuksi kun olette ostaneet jotain esim. Huutonet tai tori. Fi palvelun kautta.
Kun olette rikosilmoituksen tehneet ja siitä ei ole mitään hyötyä ollut, niin oletteko kukaan ite menneyt huijarin ovelle vaatimaan rahojanne takaisin?
Itse olen ajatellut tekeväni juuri niin ja dokumentoin koko homma videolle ja laitan vaikka youtubeen. Nykyään somea pitäisi enemmän käyttää näissä asioissa ja tuoda huijarit esille.
Itse menetin 310e huutonet ostoksessa miehelle suonenjoelta. ja tein rikosilmoituksen, mutta poliisi itsekkin sanoi, että minun ei kannata odottaa rahojani takaisin, eli toisin sanottuna minun pitäisi vaan hyväksyä että rahani menetin ja itse tekijällelle tuskin tulee mitään, kun on niin "pieni summa" joo tosi pieni itselleni, Siis ei todellakaan ole.!!
Homma näyttää olevan niin, että näille huijareille ei koskaan tule mitään näistä huijauksista, joka on kyllä todella naurettavaa.
Tässäkin tapauksessa homma on 100% ja todisteet on, että rikos on tapahtunut mutta silti mitään ei tule tapahtumaan rikolliselle.
Minua varoittanut poliisi ja lähipiirini, että ei kannata mennä Itse koska siitä voi tulla minulle ongelmia, siis MINULLE rikoksen uhrille voi tulla jotain, vain siitä että Menen ovelta vaatimaan MINUN rahojani takaisin!!!!!
Kertokaa omia kokemuksia huijauksista ja oletteko saaneet rahojanne takaisin tai tosiaan menneet tapaamaan itse rikollista?
Minua ei siis pelota seuraukset tästä itselleni, minä en voi antaa vaan asian olla, että joku minun rahani otti ilman minkäänlaista omatuntoa ja selviää siitä ilman seurauksia.
Nettikauppa huijarin ovelle itse?
6
599
Vastaukset
- Anonyymi
Totta että poliisi ei saa aikaiseksi mitään ja ihmettelen ettei heti suljeta näiden rötöstelijöiden pankkitileja rahojen palauttamiseksi. Toinen asia joka vähentäisi näitä huijauksia olisi että kaikki pankit sulkisi näiden tilit niin pitkäksi aikaa että rikos selvitetty. Itsääni huijasi marketplace mies joka lopetti yhteydenpidon kun sai rahat. En tilaa enään mitään etukäteen maksaen.
- Anonyymi
" Toinen asia joka vähentäisi näitä huijauksia olisi että kaikki pankit sulkisi näiden tilit niin pitkäksi aikaa että rikos selvitetty."
Hieno ajatus. Pääsisin vihdoin kiusaamaan exää oikein kunnolla. Ei hän mitään petoksia ole tehnyt, mutta kyllä se akkaa harmittaisi, kun herättäisin epäilyn moisesta, ja akka joutuisi myymään persettään käteisellä saadakseen ruokarahat tilin ollessa kiinni. - Anonyymi
Noin se pitäisi mennä joo. Itsekkään en osta mitään enään muutakuin Noudolla tai huutonetistä, jos ostan käytän huuto turva palvelua käyttäviä Myyjiä Ainoastaan.
Niin ja mobile pay mahdollisuus pitäisi myös ottaa rikollisen pois käytöstä, itse tein mobile paylle myös ilmoituksen rikollisen numerosta, Mutta tuskin hekään mitään asialle rupeavat tekemään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noin se pitäisi mennä joo. Itsekkään en osta mitään enään muutakuin Noudolla tai huutonetistä, jos ostan käytän huuto turva palvelua käyttäviä Myyjiä Ainoastaan.
Niin ja mobile pay mahdollisuus pitäisi myös ottaa rikollisen pois käytöstä, itse tein mobile paylle myös ilmoituksen rikollisen numerosta, Mutta tuskin hekään mitään asialle rupeavat tekemään.En oikein käsittänyt kuinka ajattelit voittavasi siinä mitään jos laitat jonkun youtubeen? vittuillessaan hän voi nostaa syytteen yksityisyyden loukkauksesta syytteen vaikka tietäisi ettei voita mitään. Tässä pätee vanha sanonta tyhmästä päästä kärsii koko roppa. vuosia huutonetissä kauppaa tehneenä en ole euroakaan menettänyt. joku meni siis vikaan
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18096414M
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ketjun aloittajalle: Syyllistyt itse rikokseen ja pääset maksajan osaan.
Näin toimii oikeusvaltio. Rikollisen oikeudet menevät uhrin oikeuksien edelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719