Sähköhammasharjan säilytys harjausten välillä

Anonyymi-ap

On sähköhammasharja, jossa on säilytyspaikkana vain oma latausalusta. Voiko sitä pitää siinä aina? Onko harjalle pahaksi, eli lyhentääkö ikää tms. haittaa? Kun pitää latausalustassa, kuluttaako sähköä koko ajan vaikka olisi lataus täynnä?
Oma ongelma on se että en jaksa muistaa milloin olen ladannut, jos pidän väliajan vaikka lappeellaan hyllyssä enkä alustassaan. Ja usein käy niin että kone lopettaa juuri kun olen pesemässä hampaita. Tiedän että siihen auttaisi jos olisi täsmällinen ja muistaisi laittaa lataukseen vaikka joka kolmas päivä, mutta en vaan muista.

6

618

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähköhammasharjoissa käytetään nykyään Li-Ion akkuja jotka eivät tykkää siitä että niitä pidetään kokoajan latauksessa. Toisaalta niiden elinkaaren kannalta on hyvä jos akkua ei päästetä tyhjäksi asti vaan lataa aina kun mahdollista.

      Ja taas toisaalta uusi sähköhammasharja ei maksa maltaita kuten vaikkapa sähköpyörän uusi akku joka on helposti yli 600 euroa.

      • Anonyymi

        Kiitos! Eli vastauksestasi päätellen, ehkä säilytän tämän harjan laturissa. Odottelen kun henkäisee viimeisen kerran ja ostan uuden. Jos ei sitten tule uudenlaisia varteenotettavia vastauksia.
        On tietysti onglma sekin että kun ostan uuden ja jos se sitten "kuluu" pienessä ajassa loppuun niin huono juttu sekin on. Egoloogisuuttakin vähän perään, ettei kaatopaikalle monta väärin pidettyä värkkiä ajaudu. Ilmaiseksi niitä toki saa kierrätyskeskukseen viedä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos! Eli vastauksestasi päätellen, ehkä säilytän tämän harjan laturissa. Odottelen kun henkäisee viimeisen kerran ja ostan uuden. Jos ei sitten tule uudenlaisia varteenotettavia vastauksia.
        On tietysti onglma sekin että kun ostan uuden ja jos se sitten "kuluu" pienessä ajassa loppuun niin huono juttu sekin on. Egoloogisuuttakin vähän perään, ettei kaatopaikalle monta väärin pidettyä värkkiä ajaudu. Ilmaiseksi niitä toki saa kierrätyskeskukseen viedä.

        Mulla on itsellä 3-vuotta vanha sähköhammasharja ja en ole ladannut tätä "oikeaoppisesti" ja edelleen akku kestää viikon kun pesen hampaat 2x päivä. Eli aika hyvin näyttää kestävän. Ja saa akku vielä huonontua esimerkiksi niin että kestää vain pari päivää ennenkuin harkitsen uuden ostamista.


      • Anonyymi

        Ennenmuinoin käytettiin NiCd ja NiMh akkuja, joita yleensä ladattiin tyhmillä hidaslatureilla, jotka akun lataustilasta piittaamatta puskivat niihin pientä virtaa, jota akkujen väitettiin kestävän ikuisesti.

        Tosin sen ikuisuuden mitta oli 1-3 vuotta missä ajassa jatkuva lataus pilasi akut. NiXX akuille oli terveellistä käyttää ne välillä tyhjiksi!

        Li-Ion on toisessa ääripäässä. Tyhjentyminen vaurioittaa Li-Ion akkua ja myös ylilataus on vaarallista - akku voi pahimmillaan muuttua minikokoiseksi liekinheittimeksi. LiIon akkujen latauslaitteessa pitää olla jonkin verran älyä ja kun tiedetään, ettei LiIon tykkää tyhjäksi pääsemisestä, niin tilanne on aika selkeä - mieluummin aina latauslaitteessa kuin säännöllisen epäsäännöllisesti käyttö tyhjäksi asti.

        Li-Ion akku viihtyy parhaiten noin 50 % lataustilassa (esim sähköautoille suositellaan lataustilan pitämistä 30 ja 80 % välillä), mutta käytännössä moisen olotilan ylläpito on mahdotonta, jos vekottimessa tai latauslaitteessa ei ole lataustilan näyttöä.


    • Anonyymi

      Itselläni 2 viimeistä sähköharjaa on mennyt n.3v iässä rikki veden päästyä koneen sisään.

    • Anonyymi

      Hanki pistokkeeseen tyrkättävä ajastin ja säädä se lataamaan 2h /vrk. Tässä ajassa akku latautuu riittävästi ja li-ion akku tykkää kun ei paisteta kypsäksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe