Ylen uutisessa sanotaan näin: "kotivakuutusehtojen mukana tulisijasta poistettu tuhka on säilytettävä kannellisessa metalliastiassa." Ilmeisesti pitäisi olla "mukaan" eikä mukana.
Olen ihan kummissani. Minulle ovat joskus nuohoojat sanoneet, että tuhkan voi laittaa jäteastiaan, josta sen jäteauto käy noutamassa muitten roskien mukana. Pientalon paloturvallisuusoppaassa sanotaan: "Tuhka on poistettava ja säilytettävä niin, ettei siitä aiheudu tulipalon vaaraa. Tähän tarkoitukseen suositellaan hankkimaan metallinen, kannellinen tuhka-astia." Oppaassa siis suositellaan, mutta kotivakuutusehdotko sitten vaativat käyttämään tuhkan säilyttämiseen kannellista metalliastiaa? Miksi?
Jos tyhjennän tuhkapesät siten, että tuhka on ehtinyt jäähtyä ja vien tuhkan muovisessa jätepussissa betoniselle kuistin lattialle viedäkseni sen pussin hetken kuluttua jäteastiaan, miten voidaan vaatia, että hankin vielä erillisen tuhka-astian?! Kohta elämme yhteiskunnassa, jossa juuri mitään ei voi tehdä kuin omin lupineen. Montakohan viikkoa sitä tuhkaa pitää jäähdyttää siellä metalliastiassa ennen kuin sen voi viedä sinne jäteastiaan? Vai onko se jäteastiaan vieminenkin jo kielletty? Tai sallittua ainoastaan siinä tapauksessa, että tuhkat ovat palamattomasta materiaalista valmistetussa pussukassa?
Kannellinen metallirasia tulisijan tuhkalle
6
370
Vastaukset
- Anonyymi
Käytä järkee, uusavuton!
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18097424J
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Tuhkassa voi vielä vuorokaudenkin kuluttua olla pieniä hehkuvia hiilenpaloja. Ei ole yksi tai kaksi tulipaloa, jotka noista ovat syttyneet.
Yleensä tyhjennän tuhkat metalliseen kannelliseen ämpäriin ja ja vien sen pihalle. Märällä kelillä viskaan ne puskaan ja talvella levittelen tuhkat nurmikolla olevan lumen päälle, se korvaa kalkituksen.
Tuhkaämprin löytänet rautakaupoista, tokmannilta, puuilosta jne...- Anonyymi
Niin tosiaan.... Varmasti jäähtyneen tuhkan saa edelleen laittaa myös jäteastiaan.
- Anonyymi
Aika monihan kylvää tuhkan puutarhaan. Sehän on käytännössä kalkkia ja hyvää lannoitetta, lähtee sammalkin nurmikosta? Keväisin sulavat lumetkin nopeammin kun niiiden päälle on heitetty tulisijan tuhkat.
Tuhlaustahan tuo on hyvää ainetta roskiin heittää. - Anonyymi
Tämä Kuopion tulipalo oli vähän outo juttu noista tuhkista,mies laittoi kuumat kekäleet ja tuhkat muovipussiin ja terassille mikä sytytti sitten yöllä koko talon palamaan? Miten voi olla mahdollista että muovipussi ei heti sulanut tuhkien ja kekäleitten lämmöstä!?ei muovipussi kestä yhtään kuumuutta,jokainen voi kokeilla.itse kyllä laitan kaikki tuhkat ensin isoon peltitynnyriin jonka tuhjennän sit luontoon kun se on täyttynyt 200l tynnyri.tynnyrin alla kivilaatat ettei kuiva nurmi pääse kärventymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857