Orimattilan kehityskaari näki huippunsa kun päättäjät päättivät alkaa rakentamaan Hennan kaupunginosaa. Tosi läheltä liippasi että sivistys olisi juurtunut paikkakunnalle, muuttoliikkeen voimin. Silloin kaupungilla riitti rahaa, oli veronmaksajia ja työpaikkoja. Nyt on rahat tuhlattu, veronmaksajat ja työpaikat kaikonneet, ja paluu entiseen on edessä. Palaamme jälleen takaisin agraariyhteiskunnaksi ja serkut menevät keskenään naimisiin kuten ovat aina ennenkin tehneet.
Orimattilan paluu agraariyhteiskunnaksi
13
682
Vastaukset
- Anonyymi
Orimattila onneksi olkoon! Nyt vaan OA-hupparit pakollisiksi kaikille.
- Anonyymi
Sinänsä näin käy mutta maanilveilyn puolella ei ole ennää töitä kuin muutamalle harvalle isännälle jotka valtavine koneineen hoitavat maatalouden työt.
Töitä ei ennää riitä kaikille muutenkaan. - Anonyymi
Maanviljely työllisti vielä 1970-80-luvuilla mutta sen jälkeen tilakoko on suurentunut ja isot koneet hoitaa nyt satojen ihmisten hommat. Orimattila menetti vaateteollisuutensa ja sen myötä satoja työpaikkoja. Koskaan ei niitä työpaikkoja ole pystytty korvaamaan joten nyt se sitten näkyy ja tuntuu.
- Anonyymi
Siinä pitää olla melkoinen mestari joka laittaa Orimattilan kuntoon. Ei auta persut eikä Kokoomus. Orimattila on möhlinyt monet isot yritysjutut. Aikanaan Halton haki yhteistyötä ja samoin Kärkkäinen Pennalaan mutta molemmat möhlittiin. Monta muutakin vuosien varrella.
- Anonyymi
Se joku judo-ottelutapahtuma
- Anonyymi
Liukkonen hoitaa McDonaldsin Orimattilaan. Se oli hänen referenssi :P.
- Anonyymi
Liukkonen ei enää palaa. Homma on jo petettu toiselle.
- Anonyymi
Eipä taida palata minnekkään vaan kuihtuu Lahden kainaloon. Aikovat lopettaa säästöjen hulluudessa kotiseutumuseonkin.
- Anonyymi
Lahti ei tule huolimaan koko Orimattilaa. Pennalan alueen haluaa ja loput jää ottamatta.
- Anonyymi
Orimattilalla on edessään vaikiat ajat. Ei meitä pelasta persut eikä Kalle.
- Anonyymi
Samaa on hoettu jo kauan. Onko tässä nyt jotain aiemmasta poikkeavaa muka?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa on hoettu jo kauan. Onko tässä nyt jotain aiemmasta poikkeavaa muka?
Ei ole hoettu kauan, sillä Kallekin on ollut vasta reilun vuoden vetämässä rekeä. Persut on ihan samaa seurakuntaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098