OP: n ja kauppojen kummalliset veloitukset ja ostosten luokitukset

Anonyymi-ap

Onko kukaan kiinnittänyt huomiota pankkisovelluksessa käydessään ja seuratessaan omia tilitapahtumisiaan ja katevarauksia , sellaiseen omituiseen ilmiöön kuten täysin uskomattomiin ostosten luokitteluun.

Luokittelu auttaa hahmottamaan mihin rahaa on käytetty eli mitä sillä tietyllä summalla on ostettu ja mistä kaupasta, koska ja mihin kellonaikaan.

Itsellä kävi näin että yhden ostoksen luokittelu on merkitty TAXI: ksi mikä hämmästytti koska en ole kaupungissa ollessa taxia koskaan käyttänyt kun kuljen aina julkisilla paikasta toiseen
Erikoisen asiasta teki myös se havainto että täysin identtisesti summaa vastaava luku näkyi ja oli katevarauksissa merkitty ihan alkuperäisen kaupan nimellä ja se näkyi myös kulumenoissa.
Nyt katevarauksissa taas näkyi täysin samaa summaa vastaava summa nyt luokiteltuna ja merkittynä TAXI kuluksi
Oli aiemmin käynyt viikkoa aiemmin kyseisessä kaupassa Iso - Omenassa ostamassa kolme samaa tuotetta ja kaipasin vielä yhtä lisää. Joten aiempi ostos näkyi ihan oikeasti sen kaupan nimellä olevana ja sinne tehtynä ostoksena.
Nyt sama summa veloitettiin TAXI- kuluna?
Eli kysymys kuuluu voiko kauppa veloittaa eri nimikkeellä saman summan kahteen tai useampaan kertaan vain vaihtamalla tuotenimikettä?
Toisaalta mikään kauppahan ei voi tarjota tuotetta TAXI palvelunaksan ja sillä nimikkeellä.
Ole aina säilyttänyt kuitit ja kiinnitin asiaan huomiota ihmetellessäni mihin rahani oikein katoavat? Ja nimenomaan kiinnitin tuohon luokitukseen huomiota, miksi joku tuote on metkitty TAXIKSI kun se ei sitä tosiallisesti ole.


Onko kyse pankkitoimihenkilön tekemästä välistävedosta- pieniä summia velotetaan useilta sadoilta asiakkailta- mitä ikääntyneempiä sitä parempi - vai kaupan tekemästä kaksinkertaisesta veloituksesta - joka peitetään vain merkitsemällä tuote joksikin muuksi kuin mitä se tosiallisesti on ollut.?
Vai onko kyse mun omasta sekavuudestani? Väärinkäsityksestä, huolimattomuudesta?

Tosin samaan asiaan ole aiemin kiinnittänyt huoniota mutta en ole uskonut silmiäni eli ilmiö muistuttaa erittäin vahvasti sumutusta eli tätä GASLIGHTINGingia joka tapahtuu joko pankin toimihenkilön taholta tai kaupan taholta?.
Se nimitys kuvastaisi kaikkein parhaiten koko ilmiötä ja sen oikeaksi todistettavuutta. .
Täytynee soittaa pankkiin ensi viikolla ja kysyä asiasta,mutta mielenkiinnosta kysyn onko kukaan muu huomannut tämäntyyppistä tai kiinnittänyt asiaan ylipäätään huomiota?

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Soita pankkiisi, saat selvennystä asiaan.
      Itse seuraan ostoksiani tiliotteelta ja kaikki yleensä ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3023
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2675
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2275
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2168
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      1976
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      35
      1775
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1556
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1507
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1350
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      29
      1329
    Aihe