Onko kukaan kiinnittänyt huomiota pankkisovelluksessa käydessään ja seuratessaan omia tilitapahtumisiaan ja katevarauksia , sellaiseen omituiseen ilmiöön kuten täysin uskomattomiin ostosten luokitteluun.
Luokittelu auttaa hahmottamaan mihin rahaa on käytetty eli mitä sillä tietyllä summalla on ostettu ja mistä kaupasta, koska ja mihin kellonaikaan.
Itsellä kävi näin että yhden ostoksen luokittelu on merkitty TAXI: ksi mikä hämmästytti koska en ole kaupungissa ollessa taxia koskaan käyttänyt kun kuljen aina julkisilla paikasta toiseen
Erikoisen asiasta teki myös se havainto että täysin identtisesti summaa vastaava luku näkyi ja oli katevarauksissa merkitty ihan alkuperäisen kaupan nimellä ja se näkyi myös kulumenoissa.
Nyt katevarauksissa taas näkyi täysin samaa summaa vastaava summa nyt luokiteltuna ja merkittynä TAXI kuluksi
Oli aiemmin käynyt viikkoa aiemmin kyseisessä kaupassa Iso - Omenassa ostamassa kolme samaa tuotetta ja kaipasin vielä yhtä lisää. Joten aiempi ostos näkyi ihan oikeasti sen kaupan nimellä olevana ja sinne tehtynä ostoksena.
Nyt sama summa veloitettiin TAXI- kuluna?
Eli kysymys kuuluu voiko kauppa veloittaa eri nimikkeellä saman summan kahteen tai useampaan kertaan vain vaihtamalla tuotenimikettä?
Toisaalta mikään kauppahan ei voi tarjota tuotetta TAXI palvelunaksan ja sillä nimikkeellä.
Ole aina säilyttänyt kuitit ja kiinnitin asiaan huomiota ihmetellessäni mihin rahani oikein katoavat? Ja nimenomaan kiinnitin tuohon luokitukseen huomiota, miksi joku tuote on metkitty TAXIKSI kun se ei sitä tosiallisesti ole.
Onko kyse pankkitoimihenkilön tekemästä välistävedosta- pieniä summia velotetaan useilta sadoilta asiakkailta- mitä ikääntyneempiä sitä parempi - vai kaupan tekemästä kaksinkertaisesta veloituksesta - joka peitetään vain merkitsemällä tuote joksikin muuksi kuin mitä se tosiallisesti on ollut.?
Vai onko kyse mun omasta sekavuudestani? Väärinkäsityksestä, huolimattomuudesta?
Tosin samaan asiaan ole aiemin kiinnittänyt huoniota mutta en ole uskonut silmiäni eli ilmiö muistuttaa erittäin vahvasti sumutusta eli tätä GASLIGHTINGingia joka tapahtuu joko pankin toimihenkilön taholta tai kaupan taholta?.
Se nimitys kuvastaisi kaikkein parhaiten koko ilmiötä ja sen oikeaksi todistettavuutta. .
Täytynee soittaa pankkiin ensi viikolla ja kysyä asiasta,mutta mielenkiinnosta kysyn onko kukaan muu huomannut tämäntyyppistä tai kiinnittänyt asiaan ylipäätään huomiota?
OP: n ja kauppojen kummalliset veloitukset ja ostosten luokitukset
Anonyymi-ap
1
241
Vastaukset
- Anonyymi
Soita pankkiisi, saat selvennystä asiaan.
Itse seuraan ostoksiani tiliotteelta ja kaikki yleensä ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.744999Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.123378Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242690Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.571747- 471566
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346- 941342
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2251180Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.711025IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra53902