huonot merkit vetymoottorilla ja ammoniakkimoottorilla.
Toyota CEO: "This New Engine Will Destroy The Entire EV Industry!"
https://www.youtube.com/watch?v=rTawvzH0MQ4
Toyota CEO: “This Ammonia Engine Will Destroy All EV Makers”
https://www.youtube.com/watch?v=_w3APY5cAtM
Toyota CEO: "This New Engine Will Destroy The Entire EV Industry!"
https://www.youtube.com/watch?v=rTawvzH0MQ4
Toyota CEO: “This Ammonia Engine Will Destroy All EV Makers”
https://www.youtube.com/watch?v=_w3APY5cAtM
Vastaukset 27
Vanhimmat
Vety on haudattu juttu.
Siis Toyota ja muut huonot merkit. Amiksen primus loistaa.
On se tojon omapoika tavallisen vilkas epeli.
Tojolla ajetaan varo-varovasti,
ettei kaatuisi kallis lasti.
Suoraa tietä ja suoraa tietä,
mäkiä on matkan varrella.
Pois kaikki lapset alta,
tie näyttää kapealta.
Mittari näyttää kuuttakymppiä,
jarrut on epäkunnossa
kori puhki ruostunut.
Ja Toyota päätti juuri julkaista, että vetyauto projekti haudattiin turhana.
Toyota on niin monella osa-alueella edellä muita että ihan naurattaa.
Vetyprojekti haudattiin, eikä sähköautoprojekti oikein suju. Muut menivät menojaan, ja jättivät Toyotan rämpimään suossa yksinään
On se julmaa.
Heikki Kovalainen ajoi Toyotan tallissa kilpaa, mutta on nyt ostanut omaksi autokseen vihollismerkin auton. O tempora o mores!
Näkyy siviilissä ajelevan Touareg R:llä.
KL: Ammoniakki on emäksinen aine, jonka vesiliuos sekä kaasu ovat myrkyllisiä. Ammoniakkia käytetään pääasiassa typpilannoitteiden sekä muiden typpiyhdisteiden ja räjähdysaineiden valmistuksessa ja neutralisoinnissa.
"Ammoniakki on helvetillistä käsitellä", sanoo Colin McKerracher, BloombergNEF:n kuljetus- ja autoanalyysipäällikkö.
"En näe sen lähtevän liikkeelle henkilöautoissa.”
Ammoniakin yleistyminen polttoaineena on epätodennäköistä tankkauksen ja jakelun haasteiden vuoksi. Mitään infrastruktuuria ammoniakkiasemille ei ole, ja suurin osa autovalmistajista keskittyy nyt täysillä sähköautoihin tai vetypolttokennoihin.
Toyota on kaikessa edellä, sähkö-, hybridi-, ja vetyautoissa, perinteisistä energiamuodoista puhumattakaan.
Missä ne edelläolevat täyssähköt ovat?
Toyota on kaikessa edellä kuten huomaat.
Tojo-liikkeiden takapihoilla lumen alla myymättöminä.
Johan sieltä jo yksi tuli joka oli vain 10v jäljessä muita. Toyota luvannut lisää kyllä tuoda mutta jos aikoo kehityksessä mukana pysyä niin katsele muita merkkejä.
Toyota on niin edellä mm. vetyautoissa, että ymmärsivät ne lopettaa kun tajusivat vihdoin, ettei vedynjakelu voi koskaan olla kannattavaa. Hybrideissä muut menevät ohi jo vuosia sitten. Sähköautoja ei Toyotalla ole kuin Subarun kanssa tehty epäonnistunut ja jälkeen jäänyt versio.
Toyotan ylivoima herättää kateutta.
Ainakin Toyota-uskovaisen omissa ajatuksissa.
Suomessakin on eniten Toyota-uskovaisia, eniten myyty autovalmistaja, Toyota on myynyt yli 5000 autoa enemmän kuin muut valmistajat mut haittaakse?
Mahtaa korventaa sisuskaluja kun luotettava ja paljon myyty Toyotasi ei herätä ansaitsemaansa ihailua toreilla ja turuilla? Vaikka tekee kipeää, ei haittaa!
VW on kyllä myynyt huikean paljon enemmän kuin Toyota.
Kyllä se aiheuttaa vain sääliä.
Sääli ja kateus ovat täysin eri asioita.
Voi mode parkaa, kun ei kestä asiallista kritiikkiä luotettavasta Toyotasta. Olet samanlainen pelle kuin muutkin tojotistit.
Oon ajanut japanilaisilla autoilla 31.5 vuotta. Saksalaisilla autoilla on paremmat ajo-ominaisuudet, mm Opel.
Kaikki autotehtaat tutkivat noita ammoniakki- ja vetymahdollisuuksia.
Mutta niillä on jo kaupoissa toimivat bensa- ja sähköautot. Kannattaisiko Toitsun taloudellisessa tilanteessa keskittää kaikki huomio siihen sähkäriin?
Voi tietysti olla että tojp tekeekin niin ja nuo vety- ja smmoniakkilätinät ovat silkkaa mainostusta sillä välin kun inssit oikeasti purkaa länsiautoja ja yrittää kopioida niiden ratkaisuja omaan hyrysysyynsä.
Toyotalla on pitkät perinteet kopioimisesta.
"The Type A engine was copied from a purchased and reverse engineered 1933 Chevrolet Master, and the chassis and electrics were copied from Ford."
"The A1 was a fully enclosed, 4-door sedan, with conventional front-hinged front doors and rear-hinged suicide-style rear doors. It was heavily based on the Chrysler built DeSoto Airflow, which was a reflection of Art Deco and streamlined appearances.[2] Toyoda bought an Airflow and disassembled it the year before producing the A1."
https://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_AA