12-vuotias tyttäreni on alkanut piirrellä ihoonsa tussilla ja kuulakärkikynillä. Huomasin tämän ensimmäisen kerran heinäkuussa, josta lähtien hän on piirrellyt lähes päivittäin. Usein koulusta tullessaan, hänellä on kädet ja usein myös navan ympärillä oleva ihoalue (koska käyttää napapaitaa) täynnä kuvia, joita hän on piirrellyt tussilla kavereidensa kanssa. Lisäksi tussi on usein sellainen, joka ei ihan pikkupesulla lähdekään, vaan saattaa olla iholla päiviä.
Häntä on aina kiinnostanut tatuoinnit ja lävistykset, joten en toisaalta ihmettele tätä paljoakaan. Lävistyksiä hän on saanutkin korvaan, nenään ja synttärilahjaksi todennäköisesti napakorun, mutta tatuoinnithan ovat K15 vanhempien luvalla.
Toinen asia on energiajuomien juominen, joita hän juo kavereidensa kanssa. Olen kertonut, että ne ovat epäterveellisiä, mutta silti olen tavannut hänet mm. leikkipuiston katolta juomasta energiajuoma kaverinsa kanssa. Minun puolesta saa juoda, mutta eihän niissä ole mitään kovin haitallisia aineita 12-vuotiaalle?
Onko ihoon piirtäminen vaarallista?
6
2099
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata antaa ihoon piirrellä.
Neuvo tytärtäsi piirtelemään vihkoon ja suunnittelemaan tatskoja siihen kavereineen ihoon piirtelyn sijasta.
Kerro että värien kemikaalit imeytyvät elimistöön. Jopa meikkiaineiden kemikaalit kertyvät, saati muut värit joita ei kehoon ole tarkoitettuja.
Ei ole hyväksi pitkäaikainen altistuminen. Voi mahdollisesti tulla terveyshaittoja.
Hommaa tyttärellesi tatuointilehtiä luettavaksi kerran on kiinnostunut aiheesta.
Tatuointiväreistä oli just valitettavasti uutinen missä sanottiin että joitakin värejä on vedettävä myrkyllisten aineiden takia pois käytöstä. Aiemminkin oli Tukes varoittanut tatuointiväreistä joissa on syöpää aiheuttavaa ainetta.
Jos keskustelet tyttösi kanssa tatuoinneista muistuta että hyvä hygienia on erittäin tärkeää kuvia tehtäessä ettei hepatiitti eikä hiv tartu saastuneista välineistä eikä likaisista väreistä. Myös tulehdukset voi todennäköisesti ennalta ehkäistä huolellisuudella ettei bakteereja pääse rikotulle ihoalueelle.
Energiajuomista. Ei varmaankaan ole turhaan laitettu 15-vuoden suositusikärajaa sille aineelle Thl:n toimesta. Ainakin paljon siinä juomassa on sokeria eikä varmaan ole hyväksi iso kofeiinimääräkään nuorelle. (Levottomuus, unettomuus.)
Joku nuori kirjoitti olevansa riippuvainen energiajuomista.
Jos tyttösi välttämättä haluaa juoda energiajuomia voisitko vaikka viikonlopun kunniaksi antaa yhden tai/ja juhlapäivinä ja neuvo pidättäytymään muulloin.
Muita, perempiakin vaihtoehtoja on arkikäyttöön.
Ei kannata haitallisia tapoja haalia itselleen. Minkä nuorena oppii sen vanhana taitaa. - Anonyymi
Omallaki tyttärelläni joskus ollut tuo vaihe just siinä 12-15 vuoden iässä. Piirteli käsiinsä tosi paljon ja juuri semmoisilla tusseilla mitkä voi olla päiviä. Kyllä se aikanaan loppuu ja niinku sanottu eihän se iholle hyvää tee. Kannattaa jutella tyttäresi kanssa ja kertoi niiden haitoista, vaikka se voi ollakin joskus vaikeaa. Ainakin oma tyttäreni puhumisesta huolimatta piirteli käsiinsä ja välillä ympäri kehoa, mutta kyllä se sitten loppuu. Nyt hän on jo 18 ja ottanut ensimmäiset tatuointinsa.
- Anonyymi
Sama mun lapsella siinä 13v iässä, mutta ei kyllä enään piirtele, kun on jo 16. Energiajuoma kuului myös elämään ja oli kokeillut kavereidensa kanssa sähkötupakkaakin, mutta onneksi se jäi muutamaan kertaan. Kannattaa vaan puhua tyttärellesi järkeä, niin ymmärtää.
- Anonyymi
Ite oon piirrelly koht kolme vuotta melkee päivittäin ja juon energiajuomaa ja käytän vapee, mut ei se ihoon piirteli oo niin iso juttu. Alotin jotai 10v ja vapen ja energiajuoman käytön jotai 11v ja nyt koht 14v nii ei se oo nii vakavaa jos piirtelee
- Anonyymi
Vittu ketä kiinnostaa antaa niitten käyttää jos haluaa omapa on sitten aikuisena ongelmansa
- Anonyymi
Kuka kysy käytätkö vapea tai juotko energiajuomia? 😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54009Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872062Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50856- 47784
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35722Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35674
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127648