Oikeusvaltiota ei tee mikään vaalijärjestelnä vaan kansalaisten perusoikeudet ja vapaus mikä toteutetaan perustuslailla. Meidän ei pitäisi siis arvostella esimerkiksi Unkaria vaan kiinnittää huomio omien kansalaisten oikeuksiin. Vapaat vaalit on lisäksi kyseenlaistettu julkisuuden hyväksikäytöllä. Ministeri viihdeohjelman tähtenä on demokratian kannalta paheksuttavaa.
Perustuslain 11 § kertoo uskonnonvapaudesta. Tämä lainkohta tarkoittaa, että jokaisella kansalaisella on oikeus henkiseen koskemattomuuteen oman uskonnon tai muun elämänkatsomuksen perusteella. Sekä kristillisyydessä että buddhalaisuudessa kehoitetaan ja pyritään elämään omana itsenä tässä hetkessä ja ajassa. Esimerkiksi Raamatun kohta "Eläkää päivä kerrallaan" kertoo sen. Muitakinkohtia on. Sama buddhalaisuudessa.
Kun työtön painostetaan allekirjoittamaan suunnitelmia omasta elämästä ja asioimaan vasten tahtoaan sosiaalitoimen asiakkaana, hänen perustuslaillista oikeuttaan yksityiseen henkisyyteen ja elämänhallintaan loukataan. TE-palvelun asiakashan on vain ilmoittautunut työnhakijaksi. Työttömyyden ei pitäisi viedä häneltä edellä mainittua oikeutta tai jopa oikeutta hakea työtä.
En ymmärrä, miksi OIkeuasasiamies kertoo tehtävänään edistävänsä perusoikeuksia ja samalla unohtaa lukea perustuslakia ymmärryksellä. Vai onko kritiikin oikeampi osoite OIkeuskansleri?
Mikä tekee valtiosta oikeusvaltion?
5
251
Vastaukset
- Anonyymi
Liittovaltio.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#181015992
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Tuomioiden pitää riita-asioissa olla aina 5-5. Kumpikin puoli huomioidaan.
10-0 on aina oikeusmurha. - Anonyymi
Ei kukaan sinua mihinkään asiointiin TE-toimiston kanssa pakota. Ei ole sellaista lakia. Voit aivan hyvin jättää asioimatta.
Kyllä sillä leikatulla toimeentulotuellakin saa lämpimät vaatteet päälleen ja makaronia syödäkseen, eli perusoikeudet tulevat turvatuiksi ja saat harjoittaa niihin sisältyviä vapausoikeuksiasi, kuten uskonnon- ja mielipiteenvapauttasi ihan rauhassa.
Mutta muistathan, että sinun oikeutesi loppuvat siinä, missä muiden oikeudet alkavat. Perustuslaissa on myös elinkeinonvapaus ja omaisuudensuoja. Verotusta pitää siis suorittaa vain perusteltavaan tarpeeseen. Leikattua toimeentulotukea leveämpää elämää sinulle ei siis voida veronmaksajien rahoilla tarjota, koska se loukkaisi jo muiden perusoikeuksia. - Anonyymi
Oikeusasiamies ja oikeuskansleri nukkuvat kyllä yönsä rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233123Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3753Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68750Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3660Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591- 40521
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19520Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 36505