Oikeusvaltiota ei tee mikään vaalijärjestelnä vaan kansalaisten perusoikeudet ja vapaus mikä toteutetaan perustuslailla. Meidän ei pitäisi siis arvostella esimerkiksi Unkaria vaan kiinnittää huomio omien kansalaisten oikeuksiin. Vapaat vaalit on lisäksi kyseenlaistettu julkisuuden hyväksikäytöllä. Ministeri viihdeohjelman tähtenä on demokratian kannalta paheksuttavaa.
Perustuslain 11 § kertoo uskonnonvapaudesta. Tämä lainkohta tarkoittaa, että jokaisella kansalaisella on oikeus henkiseen koskemattomuuteen oman uskonnon tai muun elämänkatsomuksen perusteella. Sekä kristillisyydessä että buddhalaisuudessa kehoitetaan ja pyritään elämään omana itsenä tässä hetkessä ja ajassa. Esimerkiksi Raamatun kohta "Eläkää päivä kerrallaan" kertoo sen. Muitakinkohtia on. Sama buddhalaisuudessa.
Kun työtön painostetaan allekirjoittamaan suunnitelmia omasta elämästä ja asioimaan vasten tahtoaan sosiaalitoimen asiakkaana, hänen perustuslaillista oikeuttaan yksityiseen henkisyyteen ja elämänhallintaan loukataan. TE-palvelun asiakashan on vain ilmoittautunut työnhakijaksi. Työttömyyden ei pitäisi viedä häneltä edellä mainittua oikeutta tai jopa oikeutta hakea työtä.
En ymmärrä, miksi OIkeuasasiamies kertoo tehtävänään edistävänsä perusoikeuksia ja samalla unohtaa lukea perustuslakia ymmärryksellä. Vai onko kritiikin oikeampi osoite OIkeuskansleri?
Mikä tekee valtiosta oikeusvaltion?
5
250
Vastaukset
- Anonyymi
Liittovaltio.
- Anonyymi
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#181015992
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
- Anonyymi
Tuomioiden pitää riita-asioissa olla aina 5-5. Kumpikin puoli huomioidaan.
10-0 on aina oikeusmurha. - Anonyymi
Ei kukaan sinua mihinkään asiointiin TE-toimiston kanssa pakota. Ei ole sellaista lakia. Voit aivan hyvin jättää asioimatta.
Kyllä sillä leikatulla toimeentulotuellakin saa lämpimät vaatteet päälleen ja makaronia syödäkseen, eli perusoikeudet tulevat turvatuiksi ja saat harjoittaa niihin sisältyviä vapausoikeuksiasi, kuten uskonnon- ja mielipiteenvapauttasi ihan rauhassa.
Mutta muistathan, että sinun oikeutesi loppuvat siinä, missä muiden oikeudet alkavat. Perustuslaissa on myös elinkeinonvapaus ja omaisuudensuoja. Verotusta pitää siis suorittaa vain perusteltavaan tarpeeseen. Leikattua toimeentulotukea leveämpää elämää sinulle ei siis voida veronmaksajien rahoilla tarjota, koska se loukkaisi jo muiden perusoikeuksia. - Anonyymi
Oikeusasiamies ja oikeuskansleri nukkuvat kyllä yönsä rauhassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741