Olen jatkamassa saunarakennusta metsään päin katos mielessäni. Maa siinä kohtaa on multaista savea. Olen herkutellut ajatuksella puutolppaperustuksista eli lekailisin muutaman rangan niin syvälle maahan kuin menee ja rakentaisin näin muodostuneen perustan päälle katokseni.
Mahtaisana haaveenani on käyttää pelkkiä rankoja tämän katoksen rakentamiseen, siksi en hae soraa ja ota lapiota kauniiseen käteen ensi töikseni.
Puupaaluperustus?
11
2262
Vastaukset
- .-.-.-.
Laita edes painekyllästettyä, niin voi kestää ehkä yli vuoden...
- Jii
on käyttää myrkkypuun sijasta (sitä ei ennen vanhaan ollut) tulta. Polta maan alle tuleva osa rangasta pinnastaan hiilelle. Ei taatusti täytä mitään normeja mutta kestää ihan eri tavalla kuin käsittelemätön puu.
Tosi luomua!
- Makki
Lähinnä minua kiinnostaa kokemukset siitä, kuinka syvälle moiset pitää lyödä, jottei ensimmäinen routa laita koko hässäkkää basaksi.
Veikeää muuten, kuinka vahvaksi on muodostunut tuo usko siihen, että ainoastaan myrkkypuu kestää. Kummasti valtaosa Helsingin vanhoista kivitaloistakin on yli vuoden ikäisiä, vaikka persuksensa puupaaluilla makaavatkin.
Käsittääkseni tuollainen poltettu puu on riittävän ikuista, kunhan pysyy kosteana se hiiltynyt maanalainen osa.- esko
Puu säilyy pohjavedenpinnan alapuolella. Kun saa happea,alkaa lahoaminen, eikä pysähdy, vaikka vesipinta nousisi.
- esko
Huono ratkaisu.
Puupaaluja käytettiin 70-luvulla.
Jos teet kertomallasi tavalla, niin älä satsaa rakentamiseen paljoa. Teet sen pian uudestaan. Tulee nimittäin halvemmaksi.
Jos välttämättä haluat puupaalut, niin käytä työhön ainakin kaivinkonetta. Saat ne paalut syvemmälle.- huono mielestäni
ei lainkaan huono idea mun mielestä,puupaaluja on käytetty iät ja ajat,jo paljon ennen painekyllästystä jne.
Vetäsee vaan tosiaan liekillä hiilen pintaan niin kyllä mänöö.
Argeologisten kohteitten iänmääritykset perustuu hiilen pitkään säilyvyyteen maaperässä. Hiillettynä puu kestää kauemmin kun isältä pojalle. - urakoitsija
Jos haluat puupaalutuksen, suosittelen lyömään 2,5-3 teräsbetonipaalun ns "hollihakapaalun" päälle ja kitkan vähentämiseksi on hyvä että puut kuoritaan "täys puhtaiksi" petkeleellä....
- esko
urakoitsija kirjoitti:
Jos haluat puupaalutuksen, suosittelen lyömään 2,5-3 teräsbetonipaalun ns "hollihakapaalun" päälle ja kitkan vähentämiseksi on hyvä että puut kuoritaan "täys puhtaiksi" petkeleellä....
kelpaako tälläinen viritys. Tiedän, että näin on tehty, mutten suosittele.
Lyö teräsbetoni tai teräspaalut.
- jones
kysytmiten syvälle pitäs lyödä. se riippuu millä lyöt. jos painat käsin eo oo kovin syvällä, lyöt lekalla pää särkyy ja oot syvemmällä, tee rankan päähän lyöntiholkki ja lyö ns heijarikairalla, muista hiillostaa ja loveta maahan jäävä osuus ei laho eikä routanosta niin helpolla.
- esko
palua saa lyötyä maahan. Riuku voi mennä.
- Makki
esko kirjoitti:
palua saa lyötyä maahan. Riuku voi mennä.
ja nätisti. Kangella huitas vähän toista metriä syvän reiän ja puuholkin kera lekailtiin toista metriä maan sisään. Hullun hommaa, mutta eiköhän tuosta hieno vielä tule.
Se holkki piti kyllä kyhätä aika monta kertaa uusiksi, mutta sen ansiosta paalu pysyi ehjänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937748
- 403722
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241160
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53827Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31772Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268703