Moi! Oon halunnut 7 vuotta kania, ja nyt ois mahdollista saada ulkokani! Kysyn siis teiltä, että olisko leijonanharjaskani hyvä ulkokani??? Olen perehtynyt eniten leijonanharjaskaneihin ja se onkin mun lempi kani rotu. Kaneja tulisi kaksi, isoon häkkiin, jossa paljon hyppy tilaa. Viettäisin kanien kanssa paljon aikaa, ja olen valmis kaikkiin vastoinkäymisiinkin.
Leijonanharjadkani ulkokaniksi?
8
308
Vastaukset
- Anonyymi
Eivät sovellu. Ihminen on itse jalostunut nämäkin rodut ihan viimeisen päälle sosiaalisiksi ja muutoinkin ulkokaneiksi sopimattomiksi, mutta silti osa haluaa pitää näitä "puolivilleinä" ulkona. Jos ei hyvin voimakkaasti jalostettua lemmikkieläintä voi pitää sisällä ihmisasunnossa, niin pitää olla ilman lemmikkiä.
- Anonyymi
Selvä, kiitos vastauksestasi!
- Anonyymi
Olisiko kaneilla lämmin koppi johon pääsevät aina halutessaan etteivät palellu talvella?
Vähän hankalalta vaikuttaa kaninpoikasten ulos laitto kylmiltään, ilman totuttelua. Uskon että iso rotu pärjää pientä paremmin ulko-oloissa. Onhan sitä tallikanejakin..
Jos otat kanit ota kaksi sisarusta tai pariskunta joista ainakin toinen on leikattu etteivät lisäänny hillittömästi keskenään.- Anonyymi
Ja muista pitää huoli etteivät linnut tai muut jyrsijät pääse kanien aitaukseen.
Ota rokotukset kaneille koska ne saattavat altistua villikanien taudeille pihalla ollessaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja muista pitää huoli etteivät linnut tai muut jyrsijät pääse kanien aitaukseen.
Ota rokotukset kaneille koska ne saattavat altistua villikanien taudeille pihalla ollessaan.Okei, kiitos paljon!😃
- Anonyymi
Kysyn ensin miksi ulos? Onko jokin syy. Pääasiassa lemmikkikanit ovat tarkoitettu sisätiloihin. Ei ulos. Talvella ei todellakaan ainakaan heitä nyt ulos, mutta kesällä paremmin, mutta pitäisin kyllä silloinkin sisällä yöt ainakin kuitenkin.
- Anonyymi
Hyvä neuvo olisi että suurkaneille hankittaisiin tarpeeksi iso verkkohäkki johon ainakin pihasauna ja kanien omistaja😾 sopisivat ettei lähtisi kylän poikien mukaan😦😳🤯ainakaan ala-ikäisenä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131213Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49958- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721