Huoli lapsestani

Anonyymi-ap

Olen 11v tytön äiti ja lapseni jäi isän luokse asumaan eron jälkeen. Olen ollut huolissani lapsestani kun isä ei ehdi olemaan ollenkaan lapseni kanssa. Lapseni on vkl yleensä paljon yksin joten on kännykällä n.12-13 h ja koulupäivinä n.7h päivässä.
Yrittänyt pyytää apua sosialihuolosta mutta eivät kuulema voi auttaa.
Mistä apua?

3

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi isällä ei ole aikaa tytölle? Mikä menee edelle? (Joku naikkonen, työ, harrastus?)
      Nyt on viimeinen hetki antaa aikaansa varhaisteinille, kohta on myöhäistä. Jos välit jää etäisiksi, ne varmaan sellaisina jatkossakin pysyvät. Neuvot, opit ja läsnäolo takaisivat paremmat lähtökohdat myöhemmälle, itsenäiselle elämälle. Laiminlyönnistä ei koskaan seuraa mitään hyvää.
      Kuka on pyytänyt sosiaalihuollosta apua tilanteeseen? Sinä, joku sivullinen vai ex-miehesi? Ihmeellistä jos ei asia kiinnostanut eikä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi tullut.
      On erityisen tärkeää ketkä lapseen vaikuttavat ja keiden kanssa hän on tekemisissä vaikkapa edes virtuaalisesti. Hän voi hakea huomiota haitallisilta hyväksikäyttäjiltä joiden on helppo nykyisin vaania uhrejaan.
      Voisiko tytölle hommata hyvää, mieleistä harrastusta? Jäisi koukuttava ruutuaika vähemmälle ja saisi muita taitoja samalla sekä aitoja ihmiskontakteja.
      Toivottavasti tilanteeseen tulee muutos.
      Jos tytöllä menee koulussa hyvin eikä muitakaan ongelmia ole, koeta olla murehtimatta jatkuvasti asian takia.
      Valitettavasti on tavallista liiallinen kännykän tuijotus lapsilla eikä monetkaan vanhemmat rajaa laita koska pitävät sitä normaalina. (Mm. väsymys, kiire, piittaamattomuus, voimattomuus, tietämättömyyskin voi olla syynä.) Vanhemmuuteen kuuluu myös rajojen laittaminen ja asioista selvän ottaminen vaikkapa siinä kuinka lapsi kuluttaa aikaansa kun vanhempi ei ole paikalla.)

      • Anonyymi

        Keskusteluapua saa ainakin diakonilta ja kriisikeskuksesta. Ehkä tilanne selkiytyisi ulkopuolisen kanssa jutellessa? (Toivottavasti kännykkän liiallinen katsominen jää vähemmälle ja tilalle tulee muuta.)


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍒 ­­N­­y­­m­f­­­o­­m­­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18103509p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5739
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4372
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3959
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3640
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2864
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1859
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      227
      1671
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1451
    Aihe