Huoli lapsestani

Anonyymi-ap

Olen 11v tytön äiti ja lapseni jäi isän luokse asumaan eron jälkeen. Olen ollut huolissani lapsestani kun isä ei ehdi olemaan ollenkaan lapseni kanssa. Lapseni on vkl yleensä paljon yksin joten on kännykällä n.12-13 h ja koulupäivinä n.7h päivässä.
Yrittänyt pyytää apua sosialihuolosta mutta eivät kuulema voi auttaa.
Mistä apua?

3

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi isällä ei ole aikaa tytölle? Mikä menee edelle? (Joku naikkonen, työ, harrastus?)
      Nyt on viimeinen hetki antaa aikaansa varhaisteinille, kohta on myöhäistä. Jos välit jää etäisiksi, ne varmaan sellaisina jatkossakin pysyvät. Neuvot, opit ja läsnäolo takaisivat paremmat lähtökohdat myöhemmälle, itsenäiselle elämälle. Laiminlyönnistä ei koskaan seuraa mitään hyvää.
      Kuka on pyytänyt sosiaalihuollosta apua tilanteeseen? Sinä, joku sivullinen vai ex-miehesi? Ihmeellistä jos ei asia kiinnostanut eikä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi tullut.
      On erityisen tärkeää ketkä lapseen vaikuttavat ja keiden kanssa hän on tekemisissä vaikkapa edes virtuaalisesti. Hän voi hakea huomiota haitallisilta hyväksikäyttäjiltä joiden on helppo nykyisin vaania uhrejaan.
      Voisiko tytölle hommata hyvää, mieleistä harrastusta? Jäisi koukuttava ruutuaika vähemmälle ja saisi muita taitoja samalla sekä aitoja ihmiskontakteja.
      Toivottavasti tilanteeseen tulee muutos.
      Jos tytöllä menee koulussa hyvin eikä muitakaan ongelmia ole, koeta olla murehtimatta jatkuvasti asian takia.
      Valitettavasti on tavallista liiallinen kännykän tuijotus lapsilla eikä monetkaan vanhemmat rajaa laita koska pitävät sitä normaalina. (Mm. väsymys, kiire, piittaamattomuus, voimattomuus, tietämättömyyskin voi olla syynä.) Vanhemmuuteen kuuluu myös rajojen laittaminen ja asioista selvän ottaminen vaikkapa siinä kuinka lapsi kuluttaa aikaansa kun vanhempi ei ole paikalla.)

      • Anonyymi

        Keskusteluapua saa ainakin diakonilta ja kriisikeskuksesta. Ehkä tilanne selkiytyisi ulkopuolisen kanssa jutellessa? (Toivottavasti kännykkän liiallinen katsominen jää vähemmälle ja tilalle tulee muuta.)


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍒 ­­N­­y­­m­f­­­o­­m­­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18103509p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      43
      5003
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      203
      4478
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      36
      4184
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      90
      3515
    5. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      140
      3335
    6. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      216
      2803
    7. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      66
      2801
    8. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      101
      2449
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      109
      2277
    10. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      371
      1946
    Aihe