Huoli lapsestani

Anonyymi-ap

Olen 11v tytön äiti ja lapseni jäi isän luokse asumaan eron jälkeen. Olen ollut huolissani lapsestani kun isä ei ehdi olemaan ollenkaan lapseni kanssa. Lapseni on vkl yleensä paljon yksin joten on kännykällä n.12-13 h ja koulupäivinä n.7h päivässä.
Yrittänyt pyytää apua sosialihuolosta mutta eivät kuulema voi auttaa.
Mistä apua?

3

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi isällä ei ole aikaa tytölle? Mikä menee edelle? (Joku naikkonen, työ, harrastus?)
      Nyt on viimeinen hetki antaa aikaansa varhaisteinille, kohta on myöhäistä. Jos välit jää etäisiksi, ne varmaan sellaisina jatkossakin pysyvät. Neuvot, opit ja läsnäolo takaisivat paremmat lähtökohdat myöhemmälle, itsenäiselle elämälle. Laiminlyönnistä ei koskaan seuraa mitään hyvää.
      Kuka on pyytänyt sosiaalihuollosta apua tilanteeseen? Sinä, joku sivullinen vai ex-miehesi? Ihmeellistä jos ei asia kiinnostanut eikä ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi tullut.
      On erityisen tärkeää ketkä lapseen vaikuttavat ja keiden kanssa hän on tekemisissä vaikkapa edes virtuaalisesti. Hän voi hakea huomiota haitallisilta hyväksikäyttäjiltä joiden on helppo nykyisin vaania uhrejaan.
      Voisiko tytölle hommata hyvää, mieleistä harrastusta? Jäisi koukuttava ruutuaika vähemmälle ja saisi muita taitoja samalla sekä aitoja ihmiskontakteja.
      Toivottavasti tilanteeseen tulee muutos.
      Jos tytöllä menee koulussa hyvin eikä muitakaan ongelmia ole, koeta olla murehtimatta jatkuvasti asian takia.
      Valitettavasti on tavallista liiallinen kännykän tuijotus lapsilla eikä monetkaan vanhemmat rajaa laita koska pitävät sitä normaalina. (Mm. väsymys, kiire, piittaamattomuus, voimattomuus, tietämättömyyskin voi olla syynä.) Vanhemmuuteen kuuluu myös rajojen laittaminen ja asioista selvän ottaminen vaikkapa siinä kuinka lapsi kuluttaa aikaansa kun vanhempi ei ole paikalla.)

      • Anonyymi

        Keskusteluapua saa ainakin diakonilta ja kriisikeskuksesta. Ehkä tilanne selkiytyisi ulkopuolisen kanssa jutellessa? (Toivottavasti kännykkän liiallinen katsominen jää vähemmälle ja tilalle tulee muuta.)


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        🍒 ­­N­­y­­m­f­­­o­­m­­­a­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18103509p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      148
      4455
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      184
      2944
    3. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      13
      2691
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      87
      2687
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      126
      2337
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      52
      1942
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      32
      1868
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1785
    9. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      9
      1400
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      36
      1023
    Aihe