Eli mulla alkoi ekat menkat tammikuussa -23 ja sen jälkeen oli kesä ja heinäkuussa. Tämän jälkeen ei ole kuitenkaan menkkoja näkynyt niin onko tämä ihan normaalia? Tällähetkellä kierto on 113 päivää… olisi kiva kuulla, että kuinka pitkiä muiden kierrot ovat olleen menkkojen alussa.
15v menkat
13
645
Vastaukset
- Anonyymi
Kuukautiskierto voi alussa olla epäsäännöllinen, mutta sinuna menisin jo lääkäriin.
- Anonyymi
Tiedätkö kuinka epäsäännöllinen se voi olla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tiedätkö kuinka epäsäännöllinen se voi olla?
voi olla ekat pari VUOTTA.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
voi olla ekat pari VUOTTA.
Siis tarkoitin, että kuinka epäsäännöllinen kierto voi olla
- Anonyymi
😍😋😍😋😍😋😍😋😍
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18105169Y
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Sain ensimmäiset kuukautiset 11-vuotiaana. Siitä lähtien kuukautiset tulivat 3-4 viikon välein ensimmäisen vuoden. Toisena vuonna kierron pituudeksi vakiintui 25-28 vrk ja kierto pysyi sellaisena raskauteen asti. Kierto palautui ennalleen muutama kuukausi synnytyksen jälkeen.
Usean kuukauden tauot kuukautisissa 15-vuotiaana on varmaan poikkeuksellista. Se saattaa ennakoida epäsäännöllisiä kuukautisia koko hedelmällisen iän, mikä on tietysti hankalaa. Kuukautiset saadaan säännöllisiksi tietynlaisilla e-pillereillä.
Elleivät kuukautiset tule säännöllisiksi 1-2 vuoden sisällä alkamisesta, olisi hyvä hakeutua lääkäriin tilanteen tutkimiseksi.- Anonyymi
Kiitos tiedosta! Jos muistan oikein niin äidillänikin on ollut aina aika epäsäännölliset, mutta niin päin että on ollut menkat useammin ja pidemmät kuin normaalisti.
- Anonyymi
Ekojen ja toisten menkkojen väli oli 170 pv. Sen jälkeen max.35, epäsäännöllisesti.
- Anonyymi
Moikka!
Itellä on alkanu menkat 12v ja olen nyt kohta 15v. Itekin pohdin sitä, että kuinka epäsäännölliset menkat voivat olla, kun menkat alkoivat, koska ekojen ja tokien menkkojen väli oli about 9kk. Monet sanoivatkin jo että ekojen 2v aikana kuukautiset yleensä säännöllistyvät ja näin itsellenikin kävi. Siis tokien menkkojen jälkeen alkoi itselläni säännöllistymään. Muistakaa, että KAIKKIEN menkat ovat omanlaiset! Eikä siis kannata verrata esim kaverin kuulautiskiertoon. Muttasiis epäsäännöllisyydestä ei siis tarvitse huolestua!😊 mutta jos asia mietityttää sinua, kannattaa puhua asiasta esim. äidillesi tai kouluterkkarille. Tsemppiä teille kaikille menkkojen kanssa!💪🏼- Anonyymi
Kiva kuulla et en oo ainoo:) ja tänää mullaki onneks vihdoin alko
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiva kuulla et en oo ainoo:) ja tänää mullaki onneks vihdoin alko
Ihanaa! Tulin nyt tsekkaa tän keskustelun ja minä siis kirjotin tosta omasta kokemuksesta tuolloin joulukuussa. OIKEESTI MUISTAN MITEN HELPOTUS SE OLI KU NE SIT JOKU PÄIVÄ VAA TULI ;)
- Anonyymi
Moi! Itellä oli ekojen ja tokien menkkojen välissä 9-10kk eli tosi paljon! Jos sulla ei oo vielä säännölliset kuukautiset tämä on normaalia. Itseäkin huolestutti kun oli sama tilanne n. Vuosi sitten. Eli menkat saattaa olla ekat 2v tosi epäsäännölliset ja itellä alko yli vuosi sitte, olin sillon 12 ja nyt olen 14. Mutta jos sua oikeesti huolestuttaa, niin voit puhua sun äidin ti terveydenhoitajan kanssa. Voit myös rauhassa ootella että kuukautiset tulevat. Tsemppiä sulle!! Mutta ei tartte huolestua, susta ei luultavimmin ole mitään vikaa ja susta tulee upea nainen!
Sori ku vähä vanha keskustelu, mutta oli pakko vastata, koska ite tuossa tilanteessa toivoin, että joku muu olisi kertonut omia kokemuksiaan. Kun aina sanottiin että voi olla epäsäännölliset, mutta KUINKA epäsäännölliset ne sit voi olla?- Anonyymi
Ja näköjää jo kolmas jolla on ollu sama tilanne;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2537600Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1444011Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1232251Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261727- 471540
- 331412
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3421224Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.1411022Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä8983- 134965