15v menkat

Anonyymi-ap

Eli mulla alkoi ekat menkat tammikuussa -23 ja sen jälkeen oli kesä ja heinäkuussa. Tämän jälkeen ei ole kuitenkaan menkkoja näkynyt niin onko tämä ihan normaalia? Tällähetkellä kierto on 113 päivää… olisi kiva kuulla, että kuinka pitkiä muiden kierrot ovat olleen menkkojen alussa.

13

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuukautiskierto voi alussa olla epäsäännöllinen, mutta sinuna menisin jo lääkäriin.

      • Anonyymi

        Tiedätkö kuinka epäsäännöllinen se voi olla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedätkö kuinka epäsäännöllinen se voi olla?

        voi olla ekat pari VUOTTA.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        voi olla ekat pari VUOTTA.

        Siis tarkoitin, että kuinka epäsäännöllinen kierto voi olla


      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        😍 ­N­­y­­m­­­f­­o­m­­a­­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18105169Y

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Sain ensimmäiset kuukautiset 11-vuotiaana. Siitä lähtien kuukautiset tulivat 3-4 viikon välein ensimmäisen vuoden. Toisena vuonna kierron pituudeksi vakiintui 25-28 vrk ja kierto pysyi sellaisena raskauteen asti. Kierto palautui ennalleen muutama kuukausi synnytyksen jälkeen.

      Usean kuukauden tauot kuukautisissa 15-vuotiaana on varmaan poikkeuksellista. Se saattaa ennakoida epäsäännöllisiä kuukautisia koko hedelmällisen iän, mikä on tietysti hankalaa. Kuukautiset saadaan säännöllisiksi tietynlaisilla e-pillereillä.
      Elleivät kuukautiset tule säännöllisiksi 1-2 vuoden sisällä alkamisesta, olisi hyvä hakeutua lääkäriin tilanteen tutkimiseksi.

      • Anonyymi

        Kiitos tiedosta! Jos muistan oikein niin äidillänikin on ollut aina aika epäsäännölliset, mutta niin päin että on ollut menkat useammin ja pidemmät kuin normaalisti.


    • Anonyymi

      Ekojen ja toisten menkkojen väli oli 170 pv. Sen jälkeen max.35, epäsäännöllisesti.

    • Anonyymi

      Moikka!
      Itellä on alkanu menkat 12v ja olen nyt kohta 15v. Itekin pohdin sitä, että kuinka epäsäännölliset menkat voivat olla, kun menkat alkoivat, koska ekojen ja tokien menkkojen väli oli about 9kk. Monet sanoivatkin jo että ekojen 2v aikana kuukautiset yleensä säännöllistyvät ja näin itsellenikin kävi. Siis tokien menkkojen jälkeen alkoi itselläni säännöllistymään. Muistakaa, että KAIKKIEN menkat ovat omanlaiset! Eikä siis kannata verrata esim kaverin kuulautiskiertoon. Muttasiis epäsäännöllisyydestä ei siis tarvitse huolestua!😊 mutta jos asia mietityttää sinua, kannattaa puhua asiasta esim. äidillesi tai kouluterkkarille. Tsemppiä teille kaikille menkkojen kanssa!💪🏼

      • Anonyymi

        Kiva kuulla et en oo ainoo:) ja tänää mullaki onneks vihdoin alko


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiva kuulla et en oo ainoo:) ja tänää mullaki onneks vihdoin alko

        Ihanaa! Tulin nyt tsekkaa tän keskustelun ja minä siis kirjotin tosta omasta kokemuksesta tuolloin joulukuussa. OIKEESTI MUISTAN MITEN HELPOTUS SE OLI KU NE SIT JOKU PÄIVÄ VAA TULI ;)


    • Anonyymi

      Moi! Itellä oli ekojen ja tokien menkkojen välissä 9-10kk eli tosi paljon! Jos sulla ei oo vielä säännölliset kuukautiset tämä on normaalia. Itseäkin huolestutti kun oli sama tilanne n. Vuosi sitten. Eli menkat saattaa olla ekat 2v tosi epäsäännölliset ja itellä alko yli vuosi sitte, olin sillon 12 ja nyt olen 14. Mutta jos sua oikeesti huolestuttaa, niin voit puhua sun äidin ti terveydenhoitajan kanssa. Voit myös rauhassa ootella että kuukautiset tulevat. Tsemppiä sulle!! Mutta ei tartte huolestua, susta ei luultavimmin ole mitään vikaa ja susta tulee upea nainen!
      Sori ku vähä vanha keskustelu, mutta oli pakko vastata, koska ite tuossa tilanteessa toivoin, että joku muu olisi kertonut omia kokemuksiaan. Kun aina sanottiin että voi olla epäsäännölliset, mutta KUINKA epäsäännölliset ne sit voi olla?

      • Anonyymi

        Ja näköjää jo kolmas jolla on ollu sama tilanne;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3811
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2731
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2549
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2048
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1817
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1591
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1562
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      71
      1323
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe