Suurin osa autoilijoista ajaa aivan keskiviivan vieressä, hyvin usein tulee tilanteita joissa vastaantulija renkaan ovat jo ylittäneet keskiviivan ja nämä onnelliset eivät sitä edes itse tajua.
Entäs jos vastaan tulee samanlainen pöljä?
Mutta ei siinä vielä kaikki, sitten kun pitää kääntyä risteyksestä niin silloin taas toimitaan päin vastoin, paetaan sieltä keskiviivan vierestä keskemmäksi omaa ajokaistaa tai koukataan jopa kaistan oikeasta reunasta kun nimenomaan pitäisi ryhmittöytyä siihen keskiviivan viereen. ..että tällaisia huippukuljettajia! Missä näiden kuljettajien silmät ja ja älli on?
Keskiviivan ratsastajat.
4
382
Vastaukset
- Anonyymi
Olen huomannut saman, siitä on vaarallista lähthä risteyksessä ohittamaan vaikka mahtuis kun jotkut koukkii kääntyessään. Niin kuin ei henkilöauto mahtuisi kääntymään ilman rekkamiehen käännöstä.
Älä murehdi noita autoilijoita jotka ajavat "viivoilla". Jos tosiaan ajavat sitten yhteen, niin siitähän kärsivät vain ne idiotit jotka sillaa nyt ajavat! 😂
- Anonyymi
Rautavaaran tielläkin näkee kuinka on kurveissa renkaiden ajourat siirtyneet jopa oli keskiviivan, siinä on kiva ajaa pimeällä ja varsinkin kun rekka tulee vastaan. Vaikeaa on väistää oikeaan laitaan kun siellä lumivalli. Siitä lumivallista lähtee kevyt auto lapasesta herkästi.
- Anonyymi
Mielestäni kyllä enemmän näkee sitä, että risteyksessä vasemmalle kääntyessä oikaistaan käännöksen loppuvaiheessa vastaantulijoiden kaistan kautta.
Sitten jos sieltä vasemmalta tulee samaan aikaan auto, joka ryhmittäytyy keskiviivan viereen vasemmalle kääntymistä varten, niin siinä on nokkakolari lähellä, kun huomaat, että oikealta päin on semmoinen oikaisija tulossa.
Eli virallisen termin mukaan ei kääntyessään kierrä risteyksen sivun keskipistettä.
https://tekniikanmaailma.fi/lehti/21a-2021/voidaanko-oikealta-tuleva-autoilija-todeta-syylliseksi-risteyskolarissa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8516057Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2015404- 564802
- 244477
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni234393Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364190Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h574079No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol443930- 623673
- 423315