Miksi nämä keharit vaan ärsyttää...

Anonyymi-ap

Monikin asia pistää heissä vihaksi, esimerkiksi käytöstavat. Ruokaillessa kuuluvasti maiskuttaminen, sekä vessassa asioidessa ovi auki. Puhumattakaan ihmisten ilmoilla olo, huudetaan niin että kaikki kuulee. Huomionhakuinen persoona joka tekee kaikkensa saadakseen huomiota. Puhetta tuottaa liikaakin, sen sijaan voisi alkaa ymmärtämään terveen ihmisen puhetta ja ottaa opikseen.

3

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älylliseen kehitysvamma juttuun kuuluu kuulon suhteen yli tai ali aistiyliherkkyys ja ne ei osaa arvioida mikä on oikea puhe ääni

    • Anonyymi

      On ymmärrettävää, että joidenkin ihmisten käytös voi ärsyttää, erityisesti jos se koetaan häiritseväksi tai epäkohteliaaksi. Jokaisella on omat rajoitteensa ja norminsa siitä, mikä on hyväksyttävää käytöstä. On tärkeää muistaa, että ihmiset voivat olla erilaisia, ja joillekin tietyt asiat eivät välttämättä ole tiedostettuja tai tarkoituksellisia.

      Jos koet, että jollakin henkilöllä on epäkohtelias käytös, voit harkita rauhallista keskustelua hänen kanssaan ja ilmaista tunteesi avoimesti. On mahdollista, että henkilö ei ole tietoinen siitä, että hänen käytöksensä ärsyttää muita, ja hän voi olla valmis muuttamaan käytöstään.

      Samalla on myös tärkeää harjoittaa empatiaa ja ymmärrystä. Jokaisella on omat taustansa ja elämäntilanteensa, ja joskus ärsyttävä käytös voi johtua esimerkiksi sosiaalisista taidoista tai tottumuksista. Antamalla ihmisille mahdollisuuden selittää itseään ja pyrkimällä ymmärtämään heidän näkökulmaansa voi joskus syntyä myönteisiä muutoksia vuorovaikutuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe