Mitähän kannattais tehä.
Vanha talo. Seinät sisällä ovat tehty siten ,että puinen seinä. Seinässä on kiinni nauloilla "kovaa pahvia" jonka päälle on tapetoitu.
Liisteristä on höökilähtenyt ja tapetti alkaa olla kuprulla. Haluaisin laittaa uudet tapetit ,mutta miten kannattaisi menetellä.
Levyttäminen kuullostaa vähä työläältä.
Puu seinä missä pahvi päällä...
4
3339
Vastaukset
- peukku68
laita uusi pahvi vanhan tilalle.
levytys työlästä mutta samalla esim johdot saa piiloon seinän sisään kun ne yleensä pahvin päällä. jos seiniä ei oikaista niin sujuu nopeasti kun joku neuvoo miten homma tehdään, jos oikaistaan niin silloin jo isompi urakka. - gyproc
viisainta on repiä vanhat pahvit pois. varmistat näin samalla löytyykö lahonneita runkoja ja villoja.Uusi höyrysulku ja laitta saneerausgyproc 6mm tai järeämpi 13mm ek-gyproc. Kokemuksella liian ohuella ja heikolla pinnalla ei tee muuta kun sutta ja sekundaa. Gyproc on myös helppo tapetoida.
- Anonyymi
Noita vanhoja kunnon taloja ei kannata kyprokilla pilata. Jos levyttää niin 11 m lastulevy.
Kaikki mikä ei luonnon materiaalia niin on puurakenukselle täyttä myrkkyä.
Puusta tehtynä on kestänyt 70 vuotta, jos solkataan näillä uusilla keinotekoisilla kivivilloilla ja kipsilevyillä on talo täysin pilalla. Muovia ei saa viedä edes sisään.
Lopettakaa hölmöily niillä huuhaa materiaaleilla.
70-90 luvulla pilattiin valtavan paljon hyviä rintamiestaloja niiden muovien kanssa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Noita vanhoja kunnon taloja ei kannata kyprokilla pilata. Jos levyttää niin 11 m lastulevy.
Kaikki mikä ei luonnon materiaalia niin on puurakenukselle täyttä myrkkyä.
Puusta tehtynä on kestänyt 70 vuotta, jos solkataan näillä uusilla keinotekoisilla kivivilloilla ja kipsilevyillä on talo täysin pilalla. Muovia ei saa viedä edes sisään.
Lopettakaa hölmöily niillä huuhaa materiaaleilla.
70-90 luvulla pilattiin valtavan paljon hyviä rintamiestaloja niiden muovien kanssa.Lastulevy on äärimmäisen arka kosteudelle, kipsilevy ei ole. Tämän takia lastulevyä käytetään hyvin vähän jos ollenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061