Edunvalvonnassa olevat ja avioero

Anonyymi-ap

Jos kaksi henkilöä, joilla molemmilla on yleinen edunvalvoja, eroavat, niin mikä taho hoitaa osituksen? Ositus kai tehdään, jos jompi kumpi vaatii, mutta onko vaatija edunvalvoja vai päämies? Pitäisikö edunvalvojan huolehtia osituksesta? Päämiehethän eivät välttämättä ymmärrä miksi ja miten se tehdään.

10

520

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos edunvalvonnassa olevalla ei ole itse oikeutta laatia sopimuksia, niin eikö tuo ole ilman muuta edunvalvojan tehtävä? Jos edunvalvoja ei tee osituspaperia, niin on mielestäni laiminlyönyt tehtävänsä.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        💋 ­­­N­­y­m­­­f­­­o­­m­­­a­­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18109474H

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


      • Anonyymi

        "Jos edunvalvoja ei tee osituspaperia, niin on mielestäni laiminlyönyt tehtävänsä."

        Jos on vanha tapaus, niin edunvalvoja ei varmaankaan ole enää edes talossa ja vaikka olisi, niin saisi ehkä pienet nuhteet, mutta mitä se ketään hyödyttää kun vahinko on jo tapahtunut?


    • Anonyymi

      Osituksen puuttuminen voi aiheuttaa vielä kymmenienkin vuosien jälkeen suunnatonta vaivaa ja kustannuksia kun pitää alkaa selvittää omaisuustietoja avioeron ajankohtana ja arvioida omaisuuden arvoa myöhemmälle ajankohdalle. Omaisuus on voinut myös muuttua toisenlaiseksi mikä myös hankaloittaa asiaa. Yleisen edunvalvonnan virkamiesten pitäisi kyllä tuo tietää.

    • Anonyymi

      Miten edes on mahdollista saada luotettavia ja puolueettomia omaisuustietoja kymmenien vuosien takaa vieraasta henkilöstä? Mikä virallinen taho voi varmistaa, että tiedot pitävät paikkaansa?

    • Anonyymi

      Edunvalvojillahan on päämiesten omaisuusluettelo hallussaan, joten osituksen tekeminen on helppoa heille avioerotilanteessa. Ei ole mitään järjellistä syytä olla tekemättä ositusta mahdollisimman pian eli silloin kun avioero tapahtuu.

    • Anonyymi

      lukee: "Osituksen toimittamisella voi olla osapuolille merkittäviä taloudellisia vaikutuksia,"

      Minilexistä saa kuitenkin vaikutelman, että edunvalvojan ei ole pakko tehdä ositusta. Lähinnä vain, että edunvalvojan on mahdollista se tehdä, mutta vaatii lupaa.
      Osituksen tekemättä jättäminen on kuitenkin asia, josta on kovasti varoiteltu Ilta-Sanomien artikkelissa. Erikoista.

    • Anonyymi

      Ilta-Sanomissa perhejuristi Katariina Kuusiluoma:

      "Ositus on juridinen toimenpide, joka täytyy tehdä avioliiton päättyessä, oli syy sitten avioero tai puolison kuolema. "

      "Kuusiluoman kokemuksen mukaan avioeron jälkeinen ositus jää liian usein tekemättä kunnolla. Ositusta ei tehdä, koska avio-oikeutta ei tunneta kunnolla eikä osituksen tekemättä jättämisen riskiä ymmärretä.

      – Mikään taho ei käytännössä ohjaa tekemään ositusta, elleivät puolisot itse ymmärrä sitä tehdä. Jos eroavalla parilla on pankkilainaa, hyvällä tuurilla pankissa osataan antaa neuvoja osituksen tarpeesta."

      "Osituksen tekemättä jättämiseen liittyy valtava riski, jota moni ei avioeron myllerryksessä hoksaa edes ottaa huomioon."

      Kun yleinen edunvalvoja jättää erotilanteessa osituksen tekemättä, niin kyse ei ole tietämättömyydestä. Mistä oikein on kysymys????????

      • Anonyymi

        Erityisesti tuo kohta "Mikään taho ei käytännössä ohjaa tekemään ositusta, elleivät puolisot itse ymmärrä sitä tehdä. ". Kun ihminen on edunvalvonnassa, niin sitä ymmärrystä saattaa hyvinkin puuttua.


    • Anonyymi

      Jos nyt sitten edunvalvonnan lakimiehet alkavat selvittää kuolleen ja hänen entisen aviomiehensä omaisuuksien tilannetta avioeron hetkellä, joka siis tapahtui kaukana menneisyydessä, niin se on kuolinpesä kun maksaa kustannukset tai ainakin osan? Lisäksi pitää arvioida omaisuuden arvo nykyisin. Sekin vaatinee jonkin virkamiehen työpanosta. Kustannukset voivat olla valtavat?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      193
      6586
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      106
      5493
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      126
      3465
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      274
      3457
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      87
      2435
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2145
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1866
    8. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      52
      1852
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1782
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1406
    Aihe