Vuosina 1974-76 olin Kishineussa (Kishinjovissa, Chisnaussa, kuten haluatte) teknikumissa. Luokallani oli kuubalaisia, mongooleja, ja vietnamilaisia. Rinnakkaisluokalla oli pelkkiä vanhempia irakilaisia. Me ulkomaalaiset olimme 100% ystäviä, sillä me kaikki olimme kaukana kotoa.
Erikoisuuksina on jäänyt mieleen sikäläiset häät maalla, jotka aina kestivät 3-4 vrk. ja hyvää kotipunaviiniä oli vieraille varattuna muutama tonni. Ei tullut aika pitkäksi kenelläkään. Hautajaiset olivat samantyyliset, viini virtasi, mutta vähemmällä metelöinnillä. Muissa N:liiton kaupungeissa kesällä juotiin kadulla kioski"olutta", tai kvas-leipäkaljaa, tai hiilihapotettua vettä automaatista. Moldovassa juotiin kadulla automaatista punkkua muutamalla kopeekalla per lasi, ja se ainoa lasi myös itse pestiin. Moldovassa (ent.Bessarabia) on pohjoisosissa pikkukaupunkeja, joissa asuu vain romaneja. Sitä olen pohdiskellut, miksi Hortto Kaalo aikoinaan lauloi "..aina muistan Bessarabiaa.." Mikä yhteys Suomen romaneilla on sinne? En ole koskaan tullut kysyneeksi.
Kun noita aikoja joskus muistelee, positiivisina nousee mieleen lähinnä vain nuo ulkomaalaiset luokkakaverit, ei muuta.
Olin ainoa suomipoika
koko maassa
3
1614
Vastaukset
- Akka
Jäi tuo viinaspuoli moneen otteeseen mieleen?
On se hienoa!- että se olikin...
..sitä punaviinin lähes jokapäiväistä lipittämistä kaikkialla. Eihän sitä kestä Erkkikään kauan.
- Bessarabia
Seutu on "luvattua" romanialuetta, Bulgariassa, Romaniassa ja Moldovassa heitä on miljoonia, lienevätkö sitä kautta levittäytyneet lännemmäksi ?
Mistä juontaa ent. nimi Bessarabia ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1247684
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t414431törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/413932Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4092056Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi731667- 321487
- 351478
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1891221Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121148Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:121073