Naapurini "Make" otti emännäkseen kypsällä iällä "Miinan". Make oli vanhapoika lapista. Ahkera työntekijä, no vähän änkyrä lappalainen, mutta kuitenkin ihan ok. Meni muutama vuosi alkoi Make yskiä verta ja ihmettelikin sitä minulle. Ehkä johtui hänen työstään, ehkä ei. Hautaan meni ja Miina peri kaikein asuntoineen ja autoineen. Kas, Miinan veli, joka myös ilmeisesti miehiin päin kallellaan sai Maken auton?
Miina jäi asumaan Maken asuntoon. Miina oiken nätti naisihminen osoitti ja osoittaa outoja käytöstapoja ja puhuu vähän "pehmeitä". Esittää herkkää ja arkaan naisihmistä, mutta se on vain teatteria. Tein takapihalleni rakennuksen, joka sai hänet raivon valtaan, veljensä innoittamana. Okei, rakennus puretaan, kuten Miina haluaa.
Itse vietin takapihallani aikaani, kuten on oikeuteni ja kusasin aidan yli metsään, ei naapureita sillä puolen. Tämä Miina tuli raivoamaan ja osoitti mikä oikeasti on. Ei ole tasapainossa mitenkään henkisesti. Olisi voinut vaikka muuten esittää vastalauseensa. Minä vain naureskelin pienessa bissessä.
Huusi minulle, että talonyhtiöltä tulee lippuja ja lappuja postiluukusta, vaikkei minulla ole asian kanssa mitään tekemistä. Sitten outo juttu, räpätti että en ole häntä edes moikannut kahteen viikkoon? Ei kyllä oltu nähtykään kahteen viikkoon. Ensimmäinen outo valitus oli, kun keväisin MM-lätkä aikana naapureiden kanssa oli erätauolla mennä ulos ja ottaa oluet eikä edes hänen edessä. Hän valitti isännöitsijälle, että oluen juominen on loputtava pihalla. Ei mitään häiriötä eikä älämölöä.
Miinan käytös on todella outoa, sen on huomanneet muutama naapurikin.
Poliisia ei tällaiset kiinnosta, vaikka heidät opetetaan epäilemään kaikkia jotka kaduilla liikkuu mahdollisina rikollisina.
Poliisi voisi vähän tarkistaa Miinan menneisyyttä, löytyykö muitakin vainajia hänen jäljiltään, kuten hänen veljensä jäljiltä. Outo suhde heillä. Ei kaikki hae miljönäärejä vaan riittää kiva elämä ja että ei köyhyydessä elä.
Totuus on usein tarua ihmeellisempää.
Suloinen myrkynkeittäjä?
9
765
Vastaukset
- Anonyymi
Näitä tapahtuu paljon, eikä kyttiä eikä varsinkaan oikeuslaitosta kiinnosta.
- Anonyymi
Tässäkin yksi, mies olisi saanut heti vähintään 8 vuotta vankeutta.
"Nina Tellervo Schestihin
Kaksi miestä menetti henkensä
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Schestihinin (synt. 1965) miesystävänsä taposta ja ampuma-aserikoksesta 9 vuodeksi ja 10 kuukaudeksi vankeuteen.
Rikos tapahtui 6. marraskuuta 2021, jolloin Schestihin ampui 59-vuotiasta miesystäväänsä teloituksenomaisesti suuhun. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tässäkin yksi, mies olisi saanut heti vähintään 8 vuotta vankeutta.
"Nina Tellervo Schestihin
Kaksi miestä menetti henkensä
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi Schestihinin (synt. 1965) miesystävänsä taposta ja ampuma-aserikoksesta 9 vuodeksi ja 10 kuukaudeksi vankeuteen.
Rikos tapahtui 6. marraskuuta 2021, jolloin Schestihin ampui 59-vuotiasta miesystäväänsä teloituksenomaisesti suuhun.Nainen pyrki lavastamaan teon itsemurhaksi. Oikeudessa hän väitti miehen heilutelleen asetta ja pohtineen, ampuisiko itsensä vai naisen.
Käräjäoikeus ei pitänyt kertomuksia uskottavana. Esitutkinnan aikana naisen versio tapahtumien kulusta muuttui ja piti sisällään epäloogisia seikkoja.
Schestihin oli aikeissa valittaa tuomiostaan hovioikeuteen, mutta vetikin hiljattain valituksensa takaisin. Näin ollen käräjäoikeuden tuomio jää voimaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nainen pyrki lavastamaan teon itsemurhaksi. Oikeudessa hän väitti miehen heilutelleen asetta ja pohtineen, ampuisiko itsensä vai naisen.
Käräjäoikeus ei pitänyt kertomuksia uskottavana. Esitutkinnan aikana naisen versio tapahtumien kulusta muuttui ja piti sisällään epäloogisia seikkoja.
Schestihin oli aikeissa valittaa tuomiostaan hovioikeuteen, mutta vetikin hiljattain valituksensa takaisin. Näin ollen käräjäoikeuden tuomio jää voimaan.Schestihin on tuomittu myös aiemman miesystävänsä kuolemaan johtaneista tapahtumista, jotka nainen niin ikään yritti aluksi saada vaikuttamaan itsemurhalta. Silloinen avopuoliso kuoli veitseniskun seurauksena vuonna 2008.
Nainen tuomittiin puukotustapauksessa vuonna 2010 törkeästä pahoinpitelystä ja törkeästä kuolemantuottamuksesta 2 vuoden ehdolliseen vankeuteen."
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009971092.html - Anonyymi
Näin näkyy asiat olevan.
- Anonyymi
Miinan käytös on vain oudonpaa. Sulkeutunut neljän seinän sisälle. Tarjosi taannoin kakkua meillekin, mitä lie sisälsi ei syöty. Aivan vainoharhainen ja heikkohermoinen. Eikä muuten olut kauhean sureva leski. Osaa tietty näytellä vaikka ylireagoi asioihin sekä ylinäyttelee mukavaa ja iloista.
Ois tosiaan tärkeää tutkia sen menneisyyttä, löytyykö muita raatoja ja onko saanut/perinyt omaisuutta muiltakin. jos näin on niin veljensä on varmasti tietoinen näistä asioista, jopa itselläänkin ko. juttuja? - Anonyymi
Se piti vielä sanoman, että Makehan oli metsämies. Onkohan hänen aseet luovutettu poliisille? Vai onko Miinalla jotain aseita piilossa? Kyllä kai poliisi näissä tapauksissa tarkistaa aseenkantoluvat ja mitä aseita on? Täällä naapurit ovat vähän huolissaan valitsevasta tilanteesta.
Tuohon neljän seinän sisälle linnoittautumiseen vielä. Koronaa tietenkin syyttää mutta on jo monta vuotta tehnyt etätöitä ja etätyöt jatkuva. Nauttii selvästi yksinolostaan. Mihinhän se Make loppujen lopuksi kuoli? - Anonyymi
Makellahan oli rotanmyrkkyä, jota hän laittoi kun täällä oli pientä ongelmaa. Jos Miina onkin muutaman vuoden ajan rae kerrallaan syötänyt ruuassa? Todella outo juttu. Toivottavasti joku poliisi ottaa tästä kopin ja vähän penkoo asiaa. Ei siinä tuhlata yhteiskunnan varoja edes, kun tutkijoilla on kuukausipalkka, joten jotain he tutkivat kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585483Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4334759Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483909KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1863443Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142576Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222335Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182288Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1542101- 1282059
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241529