Hei. Siis minun naaras kanini korvat ovat kylmät, hän tärisee, hän ei oikein liiku eikä syö. Tietääkö joku mikä voisi olla vikana?? Pelottaa vähän kun uros kanini kuoli viime vuonna samoihin oireisiin..
Auttakaa please!
3
305
Vastaukset
- Anonyymi
En valitettavasti tiedä mikä on kanilla hätänä mutta syömättömyys on vaarallista. Kani ei kestä paastoamista. Vaikuttaa että kanillasi on alilämpöä joten peittele se. Koeta lämmittää lämminvesipullolla (ei suoraan ihoon kiinni, jokin liina väliin) mutta muista varoa ettet polta kania sillä. Onko kani papanoinut? Onko maha pinkeä? Jos, voi kyseessä olla suolitukos. Onko kanisi syönyt jotakin sopimatonta? Karvatkin kyllä aiheuttavat tukoksia. Vie eläin pikimmiten eläinlääkäriin nesteytykseen ja kipulääkettä saamaan jos on yhä sairas. Voit koettaa tarjota ensiavuksi ananasmehua jos on mutta elä viivyttele avun saamisen kanssa että selviytyy. Kerro tuonnempana mikä vaivasi pupuasi. Pikaista toipumista toivon eläinystävällesi.
- Anonyymi
Kiitos paljon vastauksesta!! Hän on nyt okei. Oli kai vaan pieni suolitukos ja panikoin kai turhaan 😅
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos paljon vastauksesta!! Hän on nyt okei. Oli kai vaan pieni suolitukos ja panikoin kai turhaan 😅
Ihanaa kuulla. Hyvä että säikähdyksellä selvisitte.
Muista pitää kanillasi aina saatavilla heinää ja vettä niin maha toimii hyvin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693205
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471789Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591664- 771574
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3401491Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811349The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105