SDP:llä on oppositiossa ollessaan tapana yhdessä SAK:n kanssa toimia kuin hiekkalaatikolla leikkivä pentu, joka heittää toisten silmille hiekkaa. Kansan mielipide, vaalitulos ei miellytä. Ei miellyttänyt Trumpia, ei miellytä Lindtmanin SDP;tä. Erilaisilla verukkeilla sdp-johtoiset ammattiliitot heittävät hiekkaa jäälle, mikä ei todellakaan paranna peliä. Kansan mielipidettä pitää kunnioittaa. Lakot eduskuntaa ja sen hallitusta vastaan ovat demokratian syöpä, yhteiskuntaterrorismia.
Pro valehtelee, että työt ovat lakossa, vaikka työt eivät ole koskaan lakossa. Vain jotkut ihmiset ovat. Töihin menon estäminen ja maalittaminen ovat rikoksia. Jo liivijengin työpaikan portilla tai ovella seisominen on uhkailua. Rasismia.
PAM vauhkoaa työttömien etujen muuttamisesta. Tutkimuksen mukaan enemmistö suomalaisista työelämässä olevista kannattaa työttömyysturvan porrastamista siten, että se motivoi työtöntä ottamaan työtä vastaan. Vain 30% on sitä vastaan. Meillä on 260 000 työtöntä, vaikka työntekijöistä on pulaa. Ansiosidonnaisturvaa on syytä muuttaa työn vastaanottoa motivoivaksi. On tutkimusnäyttöä siitä, että ansiosidonnaisen porrastaminen toimii positiivisesti. Työnteko on parasta sosiaaliturvaa. Töihin meneminen pienentää tuloeroja.
Ammattiliitot uhoavat, että lakko-oikeutta ollaan poistamassa. Ei olla. Ollaan rajoittamassa yhteiskuntaa vahingoittavia lakkoja; poliittisten lakkojen kestoa korkeintaa vuorokauteen ja tukilakkoja siten, että ne ovat suhteessa varsinaiseen työtaistelutoimeen. Ei ole mitään järkeä siinä, että koko Suomen vienti pysäytetään jonkun Keuruun tehtaan lakon takia. Lakko-oikeutta ei olla poistamassa, vain vähän rajoittamassa. Ei pidä valehdella ja yllyttää vauhkoamiseen.
On ihan hyvä asia, että maanantaiset krapulapoissaolot tulevat maksullisiksi. On ihan hyvä asia, että henkilö, joka ei kykene suoriutumaan tehtävissään ja on saanut epäasiallisesta käytöksestä useita varoituksia, voidaan sanoa irti.
Ansiosidonnaisella olevien hyysääminen, krapulapoissaolojen suosiminen ja koko työyhteisöä terrorisoivien ja työntekijöiden mielenrauhaa järkyttävien suojeleminen on ammattiliitoilta väärin. Se on maton vetäminen omien jäsenien alta. Lain muutokset ovat kaikkien hyödyksi.
SDP-SAK -yhteistyö pitäisi keskittää yhteisten asioiden kehittämiseen, eikä poliittisiin ideologisiin lakkoihin. Kannattaisi olla isänmaan yhteisellä asialla, eikä sitä vastaan lisäämällä tahallaan vastakkainasettelua.
Akavan Maria Löfgrenin ja STTK:n Antti Palolan jutuissa on paljon enemmän järkeä, kuin SAK:n Jarkko Elorannan ideologisessa paasaamisessa.
Opposition vilttiketjusta jäälle heittämä hiekka ei paranna peliä
5
246
Vastaukset
- Anonyymi
SDP:n kiihotustyö loppuu, kun SAK:n Ay-liitoista alkaa Jäsenet Loppua !
Jo nyt on YTK- Yleinentyöttömyyskassa Suurin (LoimaanKassa) - Anonyymi
YTK:ssa on yli puoli miljoonaa jäsentä. SAK on laskussa. SAK:n jäsenmäärä on paljon pienempi kuin YTK:n määrä, kun jäsenistöstä poistetaan kuolleet sielut ja eläkeläiset. STTK:n jäsenmäärä ja Akavan jäsenmäärä ovat nousseet.
- Anonyymi
Politikoida saa, mutta vain vapaa-aikana. Politikointi ei kuulu työajalle, eikä työpaikoille. Poliittiset lakot ovat syvältä ja ne haisevat 1900-luvun alun työväentaloille. Samaa asiaa, yhtä vanhaa punapropagandaa. SDP:n häpeän vuodet ovat sieltä kotoisin: 1918, 1992, 2000, 2014, 2018, 2023.
- Anonyymi
🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒
🔞 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3251896IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471599Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541301Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021141- 1431138
Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.811090Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701047Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73973Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48942Kesä ja nuorison mopoilu
Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta155899