Kata beachille..

Anonyymi-ap

Osaako kukaan neuvoa kuinka paljon suunnilleen rahaa palaa 2 vk reissulla ilman sen kummempaa remeltämistä. Ja käykö debit kortti maksuvälineenä? Ei ehdi luottokorttiia hommata kun lähtöön muutama päivä.

10

977

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuo Phuket on sieltä Thaimaan kohteiden kalliimmasta päästä, etenkin liikkuminen (taksit) on Thaimaan kohteeksi kallista.
      Rahan kuluminen ja kulutustottumukset on niin yksilöllistä. Itselläni ei mene Thaimaan kohteessa (siis kun hotelli etukäteen maksettuna ja sitä ei laske mukaan) perus olemiseen lomalla kuin joku 1500-2500Thb/päivä (eli hyvin karkeasti 40-65€/päivä), sillä hoituu perus syömiset (en käytä alkoholia), hieronnat, päivittäiset perus ostokset sekä vuokra skootteri/moottoripyörä+polttoaineet.

      Mutta jos sitten "shoppailee", ryyppää, käy huor... anteeksi käyttää oppaiden palveluita, golffaa, ajelee takseilla ympäriinsä, käy vesipuistoissa yms. niin kyllä sitten helposti sitten saa lisättyä yhden nollan päiväbudjettiin tuohon minun käyttämääni rahamäärään nähden.

    • Anonyymi

      Yksi taksikuski sanoi aikoinaan reissulta kotiin tuodessaan, että jos taksin pystyy maksamaan käteisellä on reissu mennyt päin peetä,

      • Omanlainen ajatusmalli tietysti tuokin vaikka ainakin itselleni vieras.
        Itselläni Thaimaan matkalla mukana noin tuplamäärä käteistä siihen mitä arvioin aina kulloisellekin reissulla menevän rahaa ja aika hyvin on etukäteisarvioni pitänyt paikkansa. Kortti sitten tietysti vielä mukana varmuuden vuoksi. Ja lähes aina edelliseltä reissulta jäänyt paikallista valuuttaa ”jemmaan” ettei kentällä tarvitse huonolla kurssilla vaihtaa.


    • Anonyymi

      Kannattaa ottaa euroja, meillä meni kahdelta hengeltä noin 700 euroa, syötiin, vähän juotiin ja matkailtiin yleisillä kulkuneuvoilla Phuketissa.

      • Anonyymi

        Tässä kysyttiin 2 vk, ei per päivä.

        Kun hissukseen eleskelee ja juo paikallisista pohjat huoneessa, 5000 paateroa päivälle ei oo mittään.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tässä kysyttiin 2 vk, ei per päivä.

        Kun hissukseen eleskelee ja juo paikallisista pohjat huoneessa, 5000 paateroa päivälle ei oo mittään.

        Ei kai sen pitäisi olla kauhean vaikea asia laskea tuosta päiväkulutuksesta oman matkanpituuden mukainen rahankulutus.


    • Anonyymi

      100-150e päivä pärjää näin olen havainnut. Syön tosin 3 kertaa päivässä ravintoloissa.

    • Anonyymi

      14 purkkia nautasikaa ja juot kraanavettä. Muuta ei tarvii!

    • Anonyymi

      Katuruoan hinnoissa ei ole suurtakaan eroa, 7/11 aina samoissa, palmunalusissa sitäkin enemmän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe