"G": Milloin aloitella

Eli miten aikaisin olette alkaneet antaa esim. pottua, porkkanaa? Mites vellit?
Eikös raja ole 4kk? Täällä vaan tuntuu kaikki 4kuiset jo syövän vaikka mitä?
Meillä poika nyt kohta 2kk, niin malttamattomana kyselen..
Ja mielellään laittakaa teidän lasten "MENUJA", niinkuin Milla(.M) oli johonkin laittanut, oli hyvä! Ja määriä myös, mitä milloinkin...

KIIIIIITOS!!! =)
9982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

alettiin noin 3½kk:n iässä. 4kk:n iässä sitten pottua ja porkkanaa, pottua ja kukkakaalia nyt 4½kk ja kasvikset suosikki. Vähän marjasoseita maisteltu ja velliä lurautettu maidon sekaan. imetetty ei olla nyt kuukauteen... (ei saatu tarpeeksi tisusta ja enää sieltä ei tulekkaan maitoa). Itse ainakin ajatellut aloittaa hissun kissun esikoisen kansa, kyllä sitä ehtii syödä kiinteämpää vanhempanakin. ja sen verran olen antanut kuin tyttö itse halunnut välillä enemmän ja välillä vähemmän. Maitoa kuitenkin pääsääntöisesti..

Äänestä

maanantaina kiinteät. Tyttö täyttää viikon päästä 4 kk. Olen antanut perunaa, ekana päivänä t- lusikallinen, toisena 2 ja tänään 3.
Ensi viikolla ajattelin sekaan laittaa porkkanaa.
Mutta ei minullakaan sen tarkemmin hajua ole, että milloin hedelmäsoseita ja velliä jne. Olen ajatellut selvitä maalaisjärjelläni, ja neuvolasta saa kyllä kans vinkkejä. Lasta "kuuntelemalla" oppii mielestäni parhaiten. Ja ainahan voi tarjota erilaisia ruokia, mitkä sen ikäiselle käyvät. Ja jos ei vauva tykkää, niin antaa sitten jotain muuta.
Minustakin muuten tuo Milla M. oli hyvin laittanut "menua".

Äänestä

syöttämään vauvallemme peruna ja porkkana sosetta 3kk ikäisenä.
Siitä se sitten lähti pikku hiljaa syöminen käyntiin.
Nyt lapsemme on 11kk ikäinen ja on todella kova syömään kaiken maailman ruokia.

Anna aluksi maistaa ihan pikkuisen, esim: joka päivä annat kerran lusinkärjellisen peruna/porkkanasosetta ja sit pikku hiljaa rupeet lisäämään annoksen määrää.

Paitsi jos lapsesi on rintamaidolla/ korvikkeella, kannattaa aloittaa velleistä, esim: maissi, peruna/porkkana velliä.
Sekoitat sitä maidon joukkoon.

Äänestä

alotettiin perunan maistelulla

Äänestä

että kuinka hyvin vauvalle riittää pelkkä maito, jos se ei tunnu millään riittävän niin silloin kannattaa aloitella soseet ja vellit. Eihän se liiallinen maidon lupsuttaminenkaan hyväksi ole, massu siinä vaan venyy jos kohtuuttomia määriä menee niinkuin meidän vaavilla reilun 2kk:n ikäisenä yli 1,6 litraa vuorokaudessa ja syöttövälit pahimmillaan 1-2 tuntia! Niinpä meillä aloitettiin soseiden maistelu 2,5kk:n ikäisestä.

Soseiden antaminen kannattaa aloittaa perunasta (muussattua pottua johon on lisätty korviketta tai rintamaitoa) ja tosiaan ihan yhdestä teelusikallisesta pikkuhiljaa määriä lisäämällä.
Minä annoin perunaa muutaman päivän, sitten siirryttiin porkkanaan ja sitä taas samalla tavalla. Siitä sitten vaan pikkuhiljaa maistelemaan kukkakaali-peruna/maissi-peruna jne. soseita. Muutaman viikon maistelun jälkeen voi antaa jo hedelmäsoseita. Noitten hedelmäsoseitten kanssa kannattaa olla varovainen ettei vauva tykästy liikaa imelään.

Maissivelliä meillä syötiin jo reilun kuukauden ikäisestä, se kun on ihan miedoin velleistä joten sillä kannattaa aloittaa ihan ensin. Peruna-porkkanavelliä voi antaa sitten kun on maisteltu perunaa ja porkkanaa soseina.Maissipuuroa ollaan syöty nyt parisen viikkoa, se kun ei ole viljatuote. Nyt tässä pysytellään näissä ruoissa vielä kuukauden verran ja sitten tarjonta laajeneekin ihan kummasti!Vitsi kun kaupassa menee aina ihan pää pyörälle katsoessa sitä vauvanruokahyllyä, mitä kaikkia herkkuja sieltä löytyykään :)

Mukavia maisteluhetkiä teille vaavin kanssa!

Äänestä
  • meidän pojukin on kova syömään maitoa. Rintamaitoa on riittänyt tosi hyvin, mutta tosiaan meillä myös syöttöväli 1-2h päiväsaikaan. Ja taitaa paljon mennä maitoa.
    Ja poika kasvaa tosi hyvin, 8vkoa ikää ja painoa viikko sitten oli neuvolassa reilu 6kg.
    Siksipäs minäkin vähän tuota mietiskelin, että milloin pääsee antamaan muutakin...

    Äänestä

  • Niin siis.. kirjoitti:

    meidän pojukin on kova syömään maitoa. Rintamaitoa on riittänyt tosi hyvin, mutta tosiaan meillä myös syöttöväli 1-2h päiväsaikaan. Ja taitaa paljon mennä maitoa.
    Ja poika kasvaa tosi hyvin, 8vkoa ikää ja painoa viikko sitten oli neuvolassa reilu 6kg.
    Siksipäs minäkin vähän tuota mietiskelin, että milloin pääsee antamaan muutakin...

    jos vauvasi kasvaa hyvin rintamaidolla niin mikä kiire antamaan kiinteitä? jos vauva on kasvanut isoksi rintamaidolla niin mihin se kasvismössöjä tarvitsee. ei niissä energiaa ainakaan enempää ole. ei oo hyvä jos vauva syö korviketta paljon, koska se on lehmänmaitoa. rintamaito on ihan eri asia. sitä ei voi syödä liikaa. korvikeen pitäis pitää nälkääkin pidempään, kun taas rintamaito sulaa hyvin ja vauvan pitääkin syödä useemmin. voisiko teillä olla tiheän imemisen kausi menossa ja vauva tilaa lisää maitoa? vauvat syö rintaa välillä tosi usein kun maito määrän pitää kasvaa vauvan kasvaessa. kun maitoa tulee enemmän niin vauva harventaa syömistään.

    Äänestä

6kk tienoilla alotin kasvisten, marjojen ja hedelmien maistelut. neuvolassa sanottiin, että voi kokeilla nopeampaa tahtia eli 2-3 ruoka-ainetta viikossa.
ruoka määrät oli alussa muutama teelusikallinen 1-2 kertaa päivässä. 7kk aterioita oli n. 3 päivässä ja muuten rintamaitoa.

aluksi aloitin antamalla kesäkurpitsaa, mustikoita, päärynää, porkkanaa, perunaa, parsakaalia jne. viljoina oli alussa kaura ja tattari. pitäisi olla kaikista sopivimpia vauvan mahalle.

7kk ikäsenä alotin puurot. lihan sekä maitotuotteet 1-vuotiaana. ennen 1-vuotta annoin välillä linssejä ja herneitä. niistä suositus neuvolasta oli 7-8kk jälkeen.

miksi vellejä pitää yleensä antaa? voihan sitä keittää vauvalle tavallista puuroa kun on viljojen aika. en ymmärrä muutenkaan mikä kiire ruuan antamisella on kun nyky tutkimusten mukaan siitä ei ole mitään hyötyä. päin vastoin alle 4kk suolisto ei pysty käyttämään ruuan ainesosia kunnolla hyödykseen.

voi kuulostaa oudolta näin myöhäinen ruokien anto, mutta neuvolassa kyllä sanottiin että näin voi tehdä. noudatimme myös neuvolan ohjeita, ettei tämä ollut ihan omasta päästä keksittyä.

jos vauva saa pelkkää korviketta niin voi olla hyväkin alottaa lisäruuat 4-5kk ikäsenä. niin ainakin neuvola suosittelee.

Äänestä
  • meillä on jokainen lapsi(3kpl) aloittanut kiinteiden ruokien maistelun n. 2kk ikäisenä. terveitä lapsia on ei mitään ongelmia.useimmat tuijottavat liikaa kirjoihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinteitä?? kirjoitti:

Eli miten aikaisin olette alkaneet antaa esim. pottua, porkkanaa? Mites vellit?
Eikös raja ole 4kk? Täällä vaan tuntuu kaikki 4kuiset jo syövän vaikka mitä?
Meillä poika nyt kohta 2kk, niin malttamattomana kyselen..
Ja mielellään laittakaa teidän lasten "MENUJA", niinkuin Milla(.M) oli johonkin laittanut, oli hyvä! Ja määriä myös, mitä milloinkin...

KIIIIIITOS!!! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu