Keltarauhaskysta vai mikä?

Anonyymi-ap

Viikko sitten todettiin ultrassa ilmeisesti hemorragisoitunut keltarauhanen toisessa munasarjassa. Nyt kierto näyttää venyvän, kuukautiset kolmatta päivää myöhässä. Raskaustestiä en ole tehnyt koska raskauden mahdollisuutta ei käytännössä tässä kierrossa ole.

Samalla puolella kuin ultran löydös, on nyt ollut pari päivää. painontunnetta joka säteilee jalkaan iskiastyyppisesti. Onko kellään kokemusta voiko keltarauhanen aiheuttaa tätä ja samalla venyttää kiertoa? Eikös sen rauhasen pitäisi surkastua jotta kuukautiset voi alkaa? Ultran yhteydessä lääkäri halusi poissulkea kohdunulkoisen raskauden ja testi olikin nega.

Mielellään kuulisin kokemuksia vastaavasta tilanteesta.

5

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      munasarjakasvaimet voi aiheuttaa vuotohäiriöitä.

      • Anonyymi

        Tähän asti kuukautiset olleet hyvin säännölliset pitkään eikä viikko sitten ultrassa näkynyt ainakaan munasarjoissa muuta kuin oletettu keltarauhanen. Vatsaontelon pohjalla tosin näkyi jotain varjostumaa, ehkä hematoomaa. Siksi vähän ihmetyttää nyt. Tuskin se rauhanen olis viikossa kasvanut kystaksi tms tai mistä tuon tietää... Eihän nyt raskaus voi olla niin piilossa ettei näkyisi ultrassa jos olis jo pari kiertoa sitten alkanut...
        Välillä erilaisia tuntemuksia että menkat alkaisi mutta ei. Mietin jo jotain esivaihdevuosiakin, ikää 42v.


    • Anonyymi

      keltarauhanen ei aina surkastu kuukautisten alkaessa, vaan siitä voi muodostua kysta.

      • Anonyymi

        Tätä juuri mietin että jos on muuttunut/muuttumassa kystaksi. Ja jos näin on, alkaako siis kuukautiset kuitenkin jossain vaiheessa vaikka keltarauhaskysta ei ole vielä puhjennut/poistunut?

        Lääkärin mukaan viikko sitten ei ollut vielä kyseessä kysta vaan keltarauhanen, joten miten nopeasti sitten kehittyy kystaksi.... Oli muistaakseni 20mm kokoinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5630
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4244
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      96
      1846
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1425
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1127
    6. 47
      1112
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      126
      969
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      45
      792
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      743
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      695
    Aihe