Siis oikeasti?
Kuunnella naapurien kolistelua ja möykkäämistä, haistella tupakan ja pierunhajua. Herätä yöllä kun naapuri vetää vessan. Jne jne..
Ja sitten joutuu itse kuitenkin noudattamaan hiljaisuussäöntöjä ja sauna-ja pyykkivuoroja..
Asun itse omakotitalossa. Ei tuli mieleenikään muuttaa päällekkäistaloon..
Kuka halua oikeasti asua kerrostalossa?
6
390
Vastaukset
- Anonyymi
Valitettavasti köyhällä tai pienituloisella ei ole vaihtoehtoa ja kiitos hallituksen yhä useampi joutuu kodittomaksi
- Anonyymi
Yi 90 hakevat asuntoa auttavat naapuriakin ku pyörätuolissa tarvitsee auttajaa esim roskat pois.Asuneet koko ikänsä alueella.Vanhusten asuminen talossa nuorempi aina ollut kansaneläkeläisiä.Vanhempia ihmisiä asuu ok-taloissa eivät saa myytyä ja menot melkoisia lämmityshuolia kun sairaalassa viikon +18 tai +20 eivätkä tossa kylmyydessä selviä,miten muuten pärjäävät hälyttää apua kaatuessaan?Miten menee hyvinvointi vai pahoinvointi?
- Anonyymi
Meillä okt + kaupunkiasunto kerrostalossa. Ilmeisen hyvä kerrostalo, kun mitään ei kuulu mistään, eikä haise tupakka, ei pieru. Vessan vetelyihin en ole herännyt, tiedä sitten onko naapureita herätetty meidän öisillä vessakäynneillä. Oma sauna ja pyykinpesukone, joten ei ongelmaa niidenkään kanssa. On myös iso lasitettu parveke, jossa usein istuskellaan.
Ei tuossa meidän kerrostalokämpässä mitään muuta vikaa ole, mutta siellä tulee aika pitkäksi. Oikein mitään en osaa siellä tehdä, kun kutominen ja virkkauskaan ei ole omia lajeja. Omakotitalossa ja sen pihalla on aina jotain tekemisä, jos vaan kiinnostaa tehdä. OKT:ssä olet kotona vielä pihalla ollessasi, kerrostalossa vain seinien sisällä... - Anonyymi
Hohhoo! Asuit varmaan jossain kaupungin vuokratalossa.
- Anonyymi
Tutkimusten mukaan kansalaisten enemmistö on tyytyäinen asuntoonsa.
Suurin tyytymättömien osuus oli teini-ikäisissä ja opiskelijoissa, joilla tietenkin on aika rajalliset mahdollisuudet valita asuinpaikkansa.
Teinit tietenkin haluavat asua OK-ladossa. Jonka kunnossapidosta ja kuluista vastaa isäpappa ja jääkaapin täyttämisestä äitimamma.
Osalta em. näkyy onnistuvan silloinkin, kun ikää lähemmäs 30 vuotta.... silloin on helppoa suoltaa nettiin tekstiä "kaikki haluaa asua OK-ladossa".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata531717Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3251511Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1021466- 1091185
- 221183
- 701156
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171127- 791081
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f183968Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois40896